Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S mrazy přichází růst nezaměstnanosti

S mrazy přichází růst nezaměstnanosti

09.01.2003 9:06
Autor: 

komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti se v ke konci loňského roku zvýšila na 9,8% v souladu s naším odhadem. Počet osob bez zaměstnání, registrovaných na úřadech práce, v průběhu prosince vzrostl na 514 435 osob z 489 797 osob. Počet volných pracovních míst klesla na 40 651, což je nejméně od března 2000. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 11,3 nezaměstnaných.

Na vzestupu nezaměstnanosti v prosinci se stejně jako v předchozích letech podílely negativní sezónní faktory, loni se k nim však připojil i negativní vliv zpomalení hospodářského růstu při pokračující existenci strukturálních problémů trhu práce. Počet volných pracovních míst klesl na 40 651, což je nejméně od března 2000. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 12,7 nezaměstnaných.

S růstem celkového počtu nezaměstnaných se zvyšují také náklady pro státní rozpočet na pasivní politiku zaměstnanosti, tj. na výplatu dávek v nezaměstnanosti. Nárok na tyto dávky prosinci uplatnilo 192 615 osob, což bylo téměř o 24 tis. (14%) více než na konci roku 2001. Výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti v loňském roce kvůli růstu počtu nezaměstnaných vzrostly o 1 mld. Kč na 6,2 mld. Kč. Předpokládaný rámec překročily o 19% (také jedna miliarda Kč), neboť prognóza nezaměstnanosti ministerstva financí použitá při sestavování rozpočtu na loňský rok byla příliš nízká.

Pohled na údaje o počtu nezaměstnaných svádí ke značně kritickému hodnocení. Pesimismus ovšem tlumí skutečnost, že v průběhu loňského roku došlo zároveň k významnému zvýšení zaměstnanosti. Podle výběrové šetření ČSÚ se počet zaměstnaných osob (zaměstnanci + podnikatelé se zaměstnanci i bez) v české ekonomice za první tři čtvrtletí loňského roku zvýšil o 50 tis. osob.

V lednu letošního roku nás s velkou pravděpodobností nemine další vzestup nezaměstnanosti a pokoření desetiprocentní hranice, co se týče míry nezaměstnanosti. Náš předběžný odhad je růst počtu nezaměstnaných ke konci ledna na 535 tis. osob, míra nezaměstnanosti by měla činit 10,3%. V druhé polovině letošní roku očekáváme obrat negativního trendu, přesto by se míra nezaměstnanosti na konci letošního roku mohla pohybovat na podobné úrovni jako loni. Náš odhad činí 9,9%.

David Marek, hlavní ekonom Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru