Včerejší pozdně odpolední posílení koruny vyprchalo tak rychle, jak přišlo a kurz české měny byl dnes ráno opět stejný jako na začátku týdne. Výrazně oslabila koruna vůči americkému dolaru, když hlavním faktorem tohoto pohybu byl jako vždy vývoj na eurodolarovém trhu. Dolar totiž včera večer prudce posílil o jeden cent na hladinu z minulého týdne.
V číselném vyjádření koruna včera těsně před zakončením seance ještě stihla sestoupit až na 30,65 Kč/EUR, aby končila na 30,62 korunách za euro. Na této úrovni také dnes kolem deváté hodiny začínala a nyní v době, kdy se rozjíždí oficiální program summitu NATO společnou tiskovou konferencí prezidentů USA a ČR, mírně posiluje na 30,60 Kč za euro. Pro dnešní den můžeme očekávat velmi klidné obchodování, obchodníci budou sledovat spíše vývoj summitu, a koruna by se neměla dostat z rozpětí 30,50 až 30,70 Kč za euro, zřetelné jsou tlaky na mírné zhodnocení.
Vůči americkému dolaru koruna dnes otevírala na 30,50 Kč/USD, tj. o 30 haléřů výše než včera zavírala. Dolar totiž začal včera večer prudce posilovat z 1,012 USD/EUR na současných 1,002 USD/EUR. Za tímto posílením dolaru může stát několik faktorů - Moody's zkritizovala německý bankovní sektor a snížila rating Allianz; Ernst Welteke z ECB zvýšil pravděpodobnost snížení sazeb, když řekl, že inflace v eurozóně se nyní blíží rovnovážné úrovni; Evropský komisař Solbes potvrdil v tisku, že porušování Paktu stability a růstu Německem by mohlo uškodit euru; Alan Greenspan, šéf amerického Fedu, včera v projevu, který byl určen Radě pro zahraniční vztahy hájil schopnosti světové ekonomiky oživit růst; posledním potenciálním důvodem posílení dolaru je potom pouze technická korekce krátkého období, kdy byli investoři extrémně naladěni proti dolaru. Pokud však euro nepoklesne příliš pod paritu, nemělo by nadále vůči dolaru oslabovat.
Radim Krejčí