Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Býk by se mohl brzy vrátit na Wall Street – insider nákupy se zvyšují

Býk by se mohl brzy vrátit na Wall Street – insider nákupy se zvyšují

26.8.2002 12:29
Autor: 

Hlavní americké akciové indexy by mohly v nejbližší době dále posilovat. Aktuální informace, jejichž zdrojem je americká Komise pro cenné papíry (SEC), signalizují, že insideři, tj. zejména management firem, skupují akcie vlastní společnosti. Je zřejmé, že na trhy se vrací optimismus, když vedení společností začíná věřit ve výsledky svých firem.

Zatímco v průběhu osmi týdnů do 14. června insideři prodali 4,1krát více akcií než nakoupili, tj. sledovaný poměr činil 4,1 : 1, což je nejvyšší marže za posledních 16 let, snížil se tento poměr v osmi týdnech končících 16. srpnem na 1,56 : 1 a v posledním týdnu sledovaného období poklesl až na 1,01 : 1. Protože však většina insiderů získává akcie ve formě záruk nebo využitím opcí spíše než přímým nákupem, je normální, že prodeje převyšují nákupy. Poměr nižší než 2 : 1 tak obvykle signalizuje, že trh by mohl jít nahoru. Insider obchody se stanou brzy ještě lepším indikátorem sentimentu na trhu, neboť nový zákon zkracuje informační povinnost společností v tomto smyslu na dva dny po uskutečnění obchodu (dosud byl limit do desátého dne měsíce následujícího po obchodu).

Mezi nejvíce nakupující je možné řadit insidery společností J.P. Morgan, Walt Disney a Harley-Davidson. Šéf společnosti Walt Disney Michael Eisner nakoupil v nedávné době akcie své firmy za 10 mil. dolarů a vedení J.P.Morgan si koupilo akcie vlastní firmy v hodnotě převyšující prodeje o 239 tisíc dolarů. Největšími čistými kupci vlastních akcií však byli manažeři společnosti Charter Communications, kteří v posledních dvou měsících zvýšili své pozice o 20 mil. dolarů.

Přes páteční pokles hovoří statistika minulého týdne o zisku na amerických akciových trzích. Index Nasdaq posílil o 1,1%, index S&P500 o 1,3% a index Dow Jones o 1,1%. Podle Davida Colemana, šéfa společnosti, která zpracovává data o insider obchodech od SEC, by mohl Dow Jones na základě historicky vysledovaných reakcí burzy v následujících 12 měsících vzrůst až o 30%!

Radim Krejčí


Váš názor
 • Kráva nebo Býk ???
  26.8.2002 16:20

  Já myslím, že je to kráva na obrázku a proto nekupuji. Příště tam dejte osla !
  Jan Farmář
  • Kráva
   26.8.2002 16:23

   Také si myslím, že je trošku vidět vemínko u pravé nohy. Jinak pochybuji, že to půjde nahoru o 30%
   Šavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC