Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná mzda v ČR v roce 2005: ani moc, ani málo

Průměrná mzda v ČR v roce 2005: ani moc, ani málo

9.3.2006 13:20
Autor: David Marek

Podle čerstvých dat ČSÚ dosáhla průměrná mzda ve 4. čtvrtletí 20.841 Kč, což je o 4,8 % více než před rokem. Za celý loňský rok činí průměrná mzda v české ekonomice 19.030 Kč, tedy o 5,5 % více než v roce 2004. Reálný přírůstek průměrné mzdy dosáhl 3,5 %.

Rychleji loni rostly mzdy ve veřejném sektoru. Zde se průměr zvedl o 6,7 % na 18.954 Kč. V podnikatelské sféře vzrostla průměrná mzda o 5,2 % na 19.053 Kč. Vůbec nejrychleji rostly mzdy ve veřejné správě (+8,9 %). Naopak nejméně dostali přidáno zaměstnanci hotelů a restaurací (+3,0 %).

Při hodnocení přiměřenosti mzdového vývoje s ohledem na konkurenceschopnost nyní používáme data o produkci, zaměstnanosti a mzdách z národních účtů. Tato čísla ukazují, že jednotkové mzdové náklady se loni téměř nezměnily (+0,1 %). Nejvýrazněji klesly ve výrobě a rozvodu elektřiny, vody a plynu, dobývání nerostných surovin a finančním sektoru. Naopak výrazně stouply v zemědělství. V rámci jednotlivých sektorů se samozřejmě situace liší, ale v rámci ekonomiky jako celku lze hodnotit loňský vývoj mezd jako přiměřený z hlediska udržení konkurenceschopnosti a vlivu na vývoj inflace.

Vývoj mezd je hlavním faktorem ovlivňujícím disponibilní důchod domácností, a tedy i spotřební výdaje domácností. Podle našeho odhadu se hrubý disponibilní důchod domácností v loňském roce reálně zvýšil o 2,6 %. Spotřeba domácností vykázala naprosto shodné zvýšení.

V letošním roce by měla česká ekonomika prolomit další milník: Průměrná mzda patrně překročí hranici 20.000 Kč. Podle našeho odhadu by se měla zvýšit o 6,0 % (resp. reálně o 3,4 %). V roce 2010 by mohla průměrná mzda dokonce překročit hranici 26.000 Kč, není ovšem důvod chlubit se cizím peřím.


Váš názor
  • dotaz
    9.3.2006 14:56

    Pane Marku a muzete nam spocitat kolik za ten rust mezd zaplatime v budoucnu?Sam pisete,ze se nejvic roste mzda darmozroutum a ta je placena statem ktery jak vime neustale navysuje schodek.Tak ze v teto zemi funguje perpetumobile?Mzdy porostou a my si na ne pujcime kazdy rok znovu a znovu???
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba