Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

7.3.2006 13:13
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa posúvala smerom hore. Najväčší impulz prišiel z neočakávaného zvýšenia úrokových sadzieb NBS o 50 bps. Trh pritom rátal iba s 25 bps sprísnením menovej politiky. Reakciou bolo zvýšenie krátkeho konca výnosovej krivky asi o 25 bps (3M až 1 rok) okamžite po rozhodnutí NBS. Dlhý koniec reagoval posunom hore v rozsahu asi o 5 bps. Tým sa však posun krivky nezastavil. Štvrtkové zvýšenie sadzieb ECB a jastrabí komentár prezidenta banky Tricheta spôsobil jej ďalší rast. Najmä štvrtkový komentár mal za následok posun celej krivky hore asi o 5-6 bps.

Ďalším faktorom bolo aj oslabenie devízového kurzu v závere týždňa, ktorý sadzby nasledovali. Trh FRA momentálne počíta s ďalším zvýšením sadzieb do konca roku asi o 25 bps. To sa nám javí ako v celku možné. Pravdepodobnosť pre ponechanie sadzieb respektíve ich ďalšie zvýšenie o 25 bps momentálne vidíme ako vyvážené. Zahraničné banky čakajú výraznejšie sprísnenie menovej politiky do konca roka, a síce o ďalších 50 bps. To považujeme za menej pravdepodobné. Aj keď ani takýto scenár sa samozrejme nedá úplne vylúčiť. Aj v najbližšom týždni čakáme postupný posun sadzieb smerom hore. Výraznejšia reakcia môže prísť na HDP vo štvrtok. Výrazný rast spotreby by podporil scenár ďalšieho rastu oficiálnych sadzieb na čo by trh okamžite zareagoval.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů v minulém týdnu klesly na nejnižší úroveň od září 2005 díky letos již druhému snížení úrokových sazeb o 25 bps. Trh také pozitivně reagoval na umírněný komentář Výboru pro měnovou politiku, který byl většinou veřejnosti interpretován jako signál, že únorové snížení sazeb nebylo poslední v řadě. Podle našeho základního scénáře předpokládáme, že Výbor sníží úrokové sazby letos ještě dvakrát na úroveň 3,5 %. Výhled dalšího snížení sazeb se pak ve středu projevil relativně vysokým zájmem o aukci dvouletých dluhopisů. Ministerstvo financí při ní prodalo celý nabízený objem PLN 2,15 mld. při poptávce třikrát vyšší, než byla nabídka.

Na vyšší než očekávaný růst HDP odpověděl trh mírným poklesem cen, který pokračoval po snížení sazeb v eurozóně a projevu J. C. Tricheta o dalším utažení měnové politiky. Nové obavy z možnosti předčasných voleb pak posunuly dlouhý konec výnosové křivky koncem týdne vzhůru na úroveň 4,04 %, 4,48 % a 4,65 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy.

Předpokládáme, že nedávné napětí mezi účastníky paktu stabilizace dočasně vymizelo, populistické strany totiž nemají jinou možnost, než spolupracovat s PiS, protože jejich současné preference jsou velmi slabé, a to by mělo trh v nejbližších dnech uklidnit. Protože tento týden je kalendář ekonomických událostí prázdný, bude vývoj na trhu polských dluhopisů záviset především na domácí politické scéně a na pohybu hlavních světových trhů.

Maďarsko
Dluhopisy neprožily dobrý týden, a to i přesto, že výsledek aukce tříletého dluhopisu byl excelentní. Nicméně prudké zhoršení na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích po čtvrteční tiskové konferenci ECB snadno překazilo chuť býků zaútočit po úspěšné aukci na domácí trh. Naopak výnosy šly na konci týdne prudce vzhůru, a to podél celé výnosové křivky. Domácí dluhopisy jsou nyní opět ve vleku nálady na trzích dluhopisů ve vyspělých trzích, což znamená, že jakékoliv (především pozitivní) domácí zprávy budou ignorovány. Pokud se nálada v EMU a potažmo Spojených státech nezlepší, nelze věřit, že by došlo k pozitivnímu obratu i na domácím trhu. Podle našeho názoru jsou rizika na straně dalšího růstu výnosů, byť je třeba připomenout, že střed výnosové křivky se již blíží hranici 7,0 %, kterou bude obtížné prolomit.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data