Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Daňové prázdniny na talíři (opak.)

15.2.2006 16:25
Autor: David Marek

Už to vypadalo na poklidný závěr jednoho všedního únorového týdne, když se rozhořela další přestřelka mezi ministrem financí a jeho stínovým kolegou. Z dílny ODS přišel návrh na zrušení daně z přidané hodnoty u vybraných potravin a léků. Podobně jako v případě několika dřívějších návrhů z této manufaktury i zde jsou detaily skryty pod rouškou nejasností. Jednou z položek by snad mělo být maso.

Zřejmou komplikací by bylo získat souhlas k sazbě DPH nižší než pět procent od členských zemí EU. Ale hlavně by to byl problém pro státní rozpočet. Zkusme krátce počítat: Domácnosti v prvních třech čtvrtletích loňského roku utratily na výdajích za potřebu 1.052 miliard korun. Poslední kvartál bývá díky Vánocům a Silvestru nadprůměrný a náš celoroční odhad spotřeby domácností je 1.430 miliard korun. Potraviny jsou ve spotřebním koši zastoupeny 19,8 procenta a s použitím této informace můžeme odhadnout, že za potraviny by měly domácnosti utratit asi 283 miliard korun. Při sazbě DPH 5 procent by výnos této daně v případě potravin měl činit zhruba 13 miliard korun. Jenže výdaje za potraviny, včetně DPH, nejsou jen záležitostí domácností. Nicméně je zřejmé, že se nejedná o zrovna zanedbatelnou částku.

V obecnější rovině návrh na snížení či zrušení daně z přidané hodnoty odporuje žádoucím změnám českého daňového systému. V našem případě by bylo vhodné posunout strukturu daňového systému od daní přímých k daním nepřímým. Omezující podmínkou optimalizace našeho daňového systému je stav státního rozpočtu a rozpočtů veřejných. V tomto kontextu se návrh na potravinové daňové prázdniny nejeví smysluplným. Nicméně o téma pro víkendové televizní diskuse je postaráno.

Čtěte také:
Sobotka: Potraviny bez DPH EU nepřijme, Tlustý je nezodpovědný daňový Mičurin
ODS slibuje osvobození potravin od DPH


Váš názor
  • Myslenka to neni nova....
    16.2.2006 3:04

    Tady v USA mame 4 staty kde sales tax (DPH) je nulova doslova a do pismene na vsechno a ve vetsine ostatnich statu je nulova na potraviny a leky. Samozrejme je to "legislativne" v EU nesmysl. EU stavi na co nejvyssim zdaneni cehokoliv. (Vyjimky prominou). Ano, stara ortodoxni "definice" zni ze cim vyssi zdaneni tim vyssi zisk do statni pokladny. Opak je pravdou. Ta krivka neni tak jasna jak si ekonomicky nevzdelanec mysli. A CSSD ekonomickymi nevzdelanci primo oplyva. Jmenovat nechci. Pokud si diky vasi dvouciferne DPH zakaznici zasiji penezenky, muzete jit s rustem na hrnec. S nizkou DPH, se bude podstatne vic utracet a paradoxne vic vybirat do statni kasy. Navic to zvedne i zamestnanost a cinorodost v "obchodu". Ono 1+1 nekdy nejsou 2...
    Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university