Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Centrální banky zahájily tažení proti globálnímu ochlazení ekonomiky

19.9.2001 8:00
Autor: 

Analytici v České republice se v tomto týdnu těší relativnímu poklidu. Důležité makroekonomické údaje již byly zveřejněny a zbývají jen údaje o zahraničním obchodu, které budou k dispozici až následující pondělí. Zprávy o státním rozpočtu, jeho podpoře či nepodpoře nevládními politickými stranami nikoho příliš nevzrušují a revize makroekonomických prognóz Ministerstva financí a ČSÚ také nebyla nijak překvapivá. Za to ve světě se dějí věci. Za posledních 24 hodin byly zveřejněny údaje o inflaci v eurozóně a zámoří. Především však přišla smršť v podobě snížení úrokových sazeb sedmi významnými centrálními bankami.

Americký FED včera snížil klíčovou úrokovou sazby na federální fondy z 3,5% na 3%. Jen o několik hodin později snížila klíčovou repo sazbu Evropská centrální banka (ECB) ze 4,25% na 3,75%. Stejný krok, snížení ze 4,25% na 3,75%, provedla u své klíčové "bank rate" také kanadská centrální banka (Bank of Canada). Také švédská Riksbank snížila svou repo sazbu o 50 bps ze 4,25% na 3,75%. Śvýcarská centrální banka se rozhodla snížit cíl pro tříměsíční úrokovou sazbu také o 50 bps na interval 2,25-3,25%. Dnes se připojila britská Bank of England snížením své klíčové sazby o 25 bps na 4,75%. Symbolicky přispěla také Bank of Japan snížením své diskontní sazby o 10 bps na 0,15%. Z důležitých centrálních bank chybí již jen australská Reserve Bank of Australia, ta však vyloučila možnost okamžitého snížení sazeb. Cílem těchto kroků centrálních bank je zabránit hlubokému propadu na akciových trzích a poklesu spotřebitelské důvěry. Právě poptávka domácností po spotřebním zboží je posledním ostrůvkem držícím údaje o růstu hrubého domácího produktu v USA a eurozóně nad nulou. Obavy z ekonomického vývoje po tragických událostech v USA a případného rozhoření válečného konfliktu by mohly zbavit optimismu i tento segment ekonomiky, což by v případě USA vedlo k recesi a v případě Evropy k dalšímu výraznému zpomalení hospodářského růstu. Podívejme se ve zkratce na stav americké ekonomiky. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,2%, když v předchozím čtvrtletí vykazoval zvýšení o 1,3%. Kladné přírůstky byly evidovány pouze o spotřeby domácností (2,1%) a vládních spotřebních výdajů (5,5%). Ovšem i zde je patrné zpomalování růstové dynamiky. Na přelomu let 1999 a 2000 rostla spotřeba domácností téměř šestiprocentním tempem. Investice již čtyři čtvrtletí nedosahují svých předchozích hodnot. Ve druhém čtvrtletí letošního roku se meziročně snížily o 8,9%. Se zpomalením ekonomiky a poklesem cen energetických surovin se snížila inflace z 3,7% na začátku letošního roku na dnes oznámených srpnových 2,7%.

Evropská ekonomika vykazuje velmi podobné příznaky. Hospodářský růst eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 1,7% z předchozích 2,4%. Investice se zvýšily pouze o 0,1% a růst tak táhne především spotřeba domácností, jež zvýšila o 1,7%. Problémem je však stále inflace. Přestože klesla z květnových 3,4% na srpnových 2,7%, pohybuje se stále nad dvouprocentním inflačním prahem, jež byl stanoven jako inflační cíl ECB. Také druhého cíle se nedaří dosáhnout. Peněžní zásoba by měla růst tempem maximálně 4,5%. Červencové údaje však hovoří o zrychlení na 6,4%. Do podobných problémů s inflačními cíli se dostaly také švédská a britská centrální banka. Připomeňme, že inflační cíl bude pravděpodobně přestřelen také v České republice. Pro stabilizaci finančních trhů a obnovení spotřebitelské důvěry jsou však kroky centrálních bank nezbytné a očekává se, že do konce roku přijde další snížení úrokových sazeb. Pro měnovou politiku v české ekonomice se tak situace poněkud komplikuje. Na jedné straně se stále častěji diskutuje o možnosti vzniku poptávkou tlačených inflačních tlaků, což by si vyžadovalo zvýšení úrokových sazeb, na straně druhé však hrozí riziko zesíleného přílivu portfoliových investic v případě příliš velkého úrokového diferenciálu. Následné zhodnocení měny by mohlo snížit konkurenceschopnost českého zboží a služeb a prohloubit deficit běžného účtu. Vzhledem k neutěšenému vývoji veřejných rozpočtů by se tak zvýšilo riziko měnového otřesu. ČNB může doufat, že se inflace a její prognózy vrátí do cílových pásem i bez zvýšení úrokových sazeb.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data