Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby potvrzují vzestup spotřebitelské poptávky

14.9.2001 9:26
Autor: 

Tržby v maloobchodním prodeji se v červenci meziročně zvýšily o 5,8%, což mírně předčilo naše očekávání (+5,0%). Konsensuální odhad činil +3,9%. Na růstu tržeb se podílely téměř všechna odvětví maloobchodního prodeje. Pouze u specializovaných potravinářských prodejen nedosáhly tržby své loňské úrovně. Růst tržeb zaznamenaly také doprava (4,6%) a výrazný vzestup se opět dostavil ve spojích především zásluhou telekomunikačních služeb. Daří se také firmám poskytujícím služby podnikovému sektoru, jejich tržby se zvýšily o 4,3%. Naopak tržby z poskytování služeb osobního charakteru pokračovaly v dlouhodobě sestupném trendu (-1,7%).

Údaje statistické úřadu jsou sice poněkud skoupé, co se týče podrobnějších dat (ta bohužel bývají k dispozici až později), přesto alespoň doprovodný komentář nabízí možnost zjistit příčiny vzrůstu maloobchodních tržeb. Na růstu maloobchodních tržeb se podílely především vyšší tržby z prodeje a oprav motorových vozidel, prodeje pohonných hmot, kosmetického a farmaceutického zboží, textilu, obuvi a zařízení pro domácnost. Jak již bylo uvedeno, tržby specializovaných potravinářských prodejen se snížily. Údaje tak svědčí o vzestupu poptávky po zboží dlouhodobé spotřeby, což svědčí o rostoucí spotřebitelské důvěře. Z analytického hlediska lze za tímto vývojem hledat příčiny především ve dvou oblastech. První z nich je vývoj mezd. V prvním i druhém čtvrtletí letošního roku es mzdy meziročně zvýšily o 9,3%, což oproti loňskému roku představuje mírné zrychlení mzdové dynamiky. Druhým důvodem je pokles míry nezaměstnanosti a s ním spojené nižší obavy ze ztráty zaměstnání a vyšší optimismus v otázce budoucích příjmů domácností. Svou roli sehrála také změna postoje bank k drobným klientům, čehož domácnosti využívají při financování svých spotřebitelských výdajů. Objem úvěrů poskytnutých domácnostem se v červenci letošního roku meziročně zvýšil o 15,5%. Zároveň s tím dochází k poklesu míry úspor domácností.

Z rostoucí spotřebitelské poptávky těží také odvětví spojů, kde se především telekomunikační služby těší pokračování rostoucí obliby mobilních telefonů a služeb s nimi spojených. Také tržby v dopravě se těší příznivému vývoji. Příčiny jsou však odlišné. Zde hraje dominantní roli rostoucí objem produkce v průmyslu a stavebnictví.

Uvedené faktory budou i nadále působit příznivě na vývoj tržeb v maloobchodním sektoru, proto očekáváme, že za celý letošní rok se tržby zvýší o 4,0%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data