Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Státní rozpočet v poločase: špatné zprávy z ministerstva financí

2.7.2001 14:45
Autor: 

Státní rozpočet uzavřel první pololetí letošního roku se schodkem 34,8 mld. Kč. Schodek státního rozpočtu, jež je letos v pololetí o téměř 30 mld. Kč vyšší než před rokem, je generován v několika oblastech.

Tou první je čerpání prostředků na úhradu škod zemědělcům, jež vznikly loňským suchem, a odškodněním klientů kampeliček. Státní pokladna již vyplatila na odškodném zemědělcům částku převyšující 4 mld. Kč a klienti zkrachovalých kampeliček si přišli na 3 mld. Kč.

Ke schodku však přispívají také vyšší než plánované výdaje na sociální dávky. Výdaje na sociální dávky v prvním pololetí převýšily o 3,1 mld. Kč příjmy z pojistného na sociální zabezpečení. Je zajímavé, že se tak děje i přes skutečnost, že ekonomika roste a míra nezaměstnanosti klesá. Ve druhé polovině roku bude nezaměstnaných vlivem sezónních faktorů spíše přibývat, což zvýší nároky na výplatu sociálních dávek. To ukazuje, že parametry na výdajové straně asi nejsou nastaveny optimálně.

Dalším faktorem, jež se podílí na růstu schodku státního rozpočtu, jsou nižší než plánované příjmy. Daňové příjmy zaostaly za plánovanou výší o 21,2 mld. Kč. Horší výsledky ve srovnání s plánovaným rozpočtem vykazují téměř všechny typy daňových příjmů. Výpadek u spotřebních daní a DPH je překvapující v situaci, kdy se zrychlil růst spotřeby domácností. Na vině mohou být jen dva faktory: nadsazené plánované příjmy nebo špatný výběr daní.

Ačkoli je vývoj příjmů, výdajů a salda státního rozpočtu v průběhu roku značně proměnlivý, dosavadní výsledky indikují, že místo aby docházelo ke snižování schodku, hrozí spíše jeho zvyšování. Není divu, bez reformy především výdajové strany rozpočtu to zřejmě nepůjde. Tato myšlenka je pravděpodobně nejotřepanější ekonomickou frází, na jejím významu to však nic nemění.

Bohužel do voleb je příliš blízko, takže řezy v oblasti mandatorních výdajů, kde jsou ukryty sociální dávky, asi očekávat nelze. Je však stále zřetelnější, že parametry rozpočtu nejsou nastaveny tak, aby zaručovaly dlouhodobě udržitelný vývoj veřejných financí.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data