Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Bude Rychetský prvním ministrem spravedlnosti, který zrychlí práci soudců?

8.11.2000 12:30
Autor: 

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský na včerejší tiskové konferenci prohlásil, že učiní opatření k urychlení práce některých soudů. "Obžaloby u soudu visí bez jediné odezvy přes tři roky, a nikdo nedokáže říct proč," cituje jej dnešní MF Dnes. Ministr chce tyto případy prověřit a provede u některých soudů kontrolu, jejíž výsledky oznámí v prosinci. Ministr nevyloučil personální změny.

Podle MFD jsou nejhorší krajské soudy v Ústí, Ostravě a Brně. V severních Čechách se čeká na verdikt soudu v průměru neuvěřitelných 787 dní (přes dva roky; statistika je průměrem za všechny případy, včetně triviálních). Průměrná "čekací doba" v celé republice je 470 dní.

Rychetský říká, že "… novela zákona o kárné odpovědnosti soudců (by) měla zavést institut způsobilosti být soudcem. Vztahovat se má na soudce, kteří … nejsou schopni uzavírat souzené případy. Musíme nalézt analogický systém, jaký je třeba u atestací soudců."

Že by snad nový ministr byl prvním českým ministrem spravedlnosti, který veřejně přizná, že u soudů je velký problém, a který se mu bude opravdu věnovat? Kdyby opravdu situaci změnil, mohl by se snadno stát ministrem, který české ekonomice (a celé zemi) pomohl z celé vlády nejvíce.

Když byla před rokem a půl zveřejněna Dřevíčská výzva, byla podrobena nesmlouvavé - pravda, pouze politické - kritice. Tato výzva se věnovala hlavně institucionálním překážkám růstu českého hospodářství. V článku č. 3.1. "Právo a řád: selhávají" se píše:

"Soudy, ale také vyšetřovatelé a státní zástupci pracují neúnosně pomalu a často s neúplnou odbornou znalostí posuzovaných záležitostí. Chápeme, že část problému je vyvolána mimořádným “návalem” nového druhu případů a nedostatečnou materiální zabezpečeností, část ovšem vzniká také tím, že nezávislost v rozhodování se mnohdy zaměňuje za nepovinnost pracovat. Pracovníci justice by měli podléhat stejným požadavkům na pracovní výkon jako zaměstnanci soukromých firem. Je nezbytné zvýšit jejich služební odpovědnost a mnohem důsledněji vyvozovat závěry a přijímat postihy při neplnění pracovních povinností."

Že by se blýskalo na lepší časy?

Vladimír Kreidl

(Připraveno podle materiálů MFDnes.)

Pro zobrazení celého textu Dřevíčské výzvy klikněte zde.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data