Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Červnová míra nezaměstnanosti bude zveřejněna zítra

11.07.2000 9:51
Autor: 

Předpokládáme, že míra nezaměstnanosti se v červnu udrží na stejné úrovni jako v květnu 2000, tj. 8,7%. Květen byl pravděpodobně posledním měsícem tohoto roku, kdy míra nezaměstnanosti vykázala pokles. V dalších měsících již očekáváme postupný nárůst nezaměstnanosti až na 9,4% v prosinci tohoto roku.

Vývoj nezaměstnanosti je v tomto roce příznivější, než se obecně očekávalo. Odhady míry nezaměstnanosti se v důsledku příznivého vývoje v prvních pěti měsících roku 2000 výrazně snížily. Zatímco se na začátku tohoto roku předpovědi pohybovaly v rozmezí 10-11%, nyní se odhady ustálily pod 10%. (ČSÚ odhaduje 9,7%). Významnou roli sehrálo nejen postupující ekonomické oživení, ale také vysoký příliv přímých zahraničních investic. Jen za první čtvrtletí tohoto roku přiteklo do ČR o 78% přímých zahraničních investic více než v prvním čtvrtletí minulého roku.

V těchto měsících se navíc často diskutuje, jaký efekt bude mít program zaměstnávání absolventů škol, který na tento rok vyhlásilo MPSV. Podle záměrů MPSV by díky tomuto programu mělo nalézt na trhu práce uplatnění 20 000 až 25 000 absolventů. Ke konci května bylo ve statistikách o nezaměstnanosti evidováno 54 510 absolventů škol, což je 12% z celkového počtu nezaměstnaných. Pokud by se záměry MPSV podařilo splnit a zaměstnání by nalezlo 25 000 absolventů škol, uplatnilo by se tak na trhu práce přibližně 46% nezaměstnaných absolventů. Pokud by zůstal počet ostatních nezaměstnaných stejný, snížila by se míra nezaměstnanosti přibližně o půl procentního bodu. Jak bude program fungovat (či nefungovat) se ukáže až v dalších měsících. Čísla o počtu nezaměstnaných absolventů a vydaných prostředcích na tento program (pokud se nám tyto údaje podaří zjistit) budeme bedlivě sledovat.

(Monika Procházková)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data