Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Záznam z mimořádného jednání bankovní rady ČNB ze dne 21. 1. 2002

12.2.2002 10:05
Autor: 

Následuje úplné znění zápisu
Bankovní rada diskutovala vývoj kurzu koruny a změny v měnových podmínkách v období po zasedání vlády dne 16.1. 2002, na kterém byl schválen materiál “Strategie řešení kurzových dopadů přílivu kapitálu z privatizace státního majetku a dalších devizových příjmů státu”. Bylo konstatováno, že vzhledem k rozsahu schválených opatření bylo pravděpodobné, že kurz se posune zpět k hladině, která by více odpovídala fundamentálnímu vývoji ekonomiky, neboť urychlené posilování koruny pozorované koncem roku 2001 bylo svázáno především s očekáváními konverze značné části devizových příjmů státu do korun.

Kurz však takto nereagoval a tím se nepřiměřeně zpřísnily měnové podmínky. Zpřísnění nastalo v situaci, kdy inflační tlaky byly nízké. V diskusi bylo dále zohledněno, že v období po zmíněném zasedání vlády došlo na devizovém trhu ke snížení likvidity. Bylo řečeno, že měnově-politická opatření vedoucí ke zmírnění měnových podmínek, pokud by byla přijata až během řádného jednání o měnových otázkách koncem ledna, by musela pravděpodobně reagovat na větší kurzovou odchylku. V diskusi bylo proto navrženo přistoupit k reakci na vzniklou situaci ihned, snížit základní sazby a toto snížení doprovodit devizovými intervencemi.

Bankovní rada ČNB rozhodla jednomyslně snížit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace ČNB o 0,25 procentního bodu na 4,50 % a současně snížit diskontní a lombardní sazbu o 0, 25 procentního bodu na 3,50%, resp. 5,50% s účinností od 22.1. 2002. Bankovní rada zároveň rozhodla jednomyslně o provádění intervencí na devizovém trhu.

Přítomni: Guvernér doc. Ing. Z. Tůma, CSc., viceguvernér RNDr. L. Niedermayer, vrchní ředitelka Ing. M. Erbenová, Ph.D., vrchní ředitel doc. Dr. Ing. J. Frait, vrchní ředitel Ing. P. Racocha, MIA, vrchní ředitel Ing. P. Štěpánek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba