Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč investovat do fondů?

25.6.2001 15:36
Autor: 

Investorům, kteří uvažují o investování svých volných finančních prostředků do fondů, přinášíme přehled výhod tohoto způsobu investování.
Dostupnost a jednoduchost
Většina otevřených podílových fondů (OPF) umožňuje investovat i opravdu drobným investorům. Nakoupit podílové listy (PL) můžete po podpisu smlouvy jednoduše vložením peněžních prostředků na účet vybraného fondu.

Rozšířené investiční možnosti
Podílové fondy umožňují i "malému" investorovi participovat na růstu velkých světových firem účastí na investicích, které by pro něj, jako pro individuálního investora, byly nedosažitelné (např. obchody s dluhopisy, kde jsou nutné až stovky miliónů korun na jeden obchod). Nezanedbatelné není ani výrazné snížení nákladů při obchodování, neboť fondy investují v daleko vyšších řádech při nižších transakčních nákladech, které jsou jinak pro jednotlivého investora daleko vyšší.

Velký výběr - vytvoření osobního portfolia
Existuje široká nabídka OPF, které se od sebe liší svým investičním zaměřením, rizikem a investičním horizontem. Investor má tedy možnost investovat jak do fondu, který je určen pro opatrnější, tzv. konzervativní investory, tak do fondu pro tzv. agresivní investory s vyšším investičním rizikem. Jednou z možností, jak investiční riziko eliminovat, je vytvoření osobního portfolia různých fondů podle svých investičních cílů a investičního horizontu.

Snadný přehled o zhodnocování investice
Kurz otevřeného podílového fondu je uveřejňován v denním tisku, u správce fondu a na prodejních místech fondu minimálně jedenkrát týdně (členové UNIS ČR publikují kurz fondu denně). Výnos si můžete spočítat vynásobením jmenovité hodnoty podílového listu (kurzu) a počtu podílových listů a zjistíte tak celkovou hodnotu investice v daný okamžik. V případě, že se jedná o fond obhospodařovaný společností, který si účtuje vstupní či výstupní poplatek, je třeba odečíst příslušné procento tohoto poplatku.

Daňové zvýhodnění
Výnosy z podílových listů mají výrazné daňové zvýhodnění. Pokud si podílník - fyzická osoba koupí podílové listy a drží je po dobu delší než 6 měsíců od data nákupu, výnosy z těchto podílových listů nepodléhají zdanění. Samotné podílové fondy byly donedávna daněny daní z příjmů právnických osob ve výši 25%. Některé zahraniční fondy registrované například v Lucembursku či Severním Irsku neplatí ani tuto daň a byly tak daňově výhodnější oproti otevřeným podílovým fondům. Nicméně v současnosti české otevřené podílové fondy platí tuto daň jen ve výši 15% a rozdíl se tak snížil.

Přijatelná likvidita
Kdykoli můžete požádat investiční společnost jako obhospodařovatele fondu o zpětný prodej podílových listů za aktuální kurz. Peníze obdržíte ze zákona nejpozději do 30 dnů. Na rozdíl od střednědobých a dlouhodobých termínovaných vkladů umožňují fondy vyšší dostupnost k investovaným prostředkům bez sankcí kvůli předčasného výběru.

Diverzifikace investičního rizika
Fond obvykle investuje do několika desítek titulů a tak dokáže efektivně rozkládat

Pokud Vás zajímají další podrobnosti (nevýhody této investiční varianty a přehledy výkonnosti jednotlivých fondů), potom navštivte sekci INVESTICE/Fondy. V této sekci můžete kromě načerpání potřebných informací o investování do fondů některé podílové listy fondů také nakoupit. Podrobnosti naleznete ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data