Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Druhé místo bere „stříbro“… ale také utočí na zlato, aneb jak do světa komodit

14.08.2006 13:25
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Ano stříbro, ten chudý příbuzný zlata, září poté, co po 20 letech vystoupil ze stínu finančního světa. Jeho cena dosáhla 23letého maxima 15 USD za unci v květnu a v současnosti se usadila na 12 USD. Je to více než 9 USD na začátku roku a „mnohem“ více, než je průměrná cena 5 USD, která se držela poslední dekádu. Někteří experti očekávají, že by stříbro mohlo v brzké době dosáhnout nových maxim.

Stříbro a zlato v letošním roce rostlo jakožto tradiční investiční zajištění proti inflaci, která začala ve Spojených státech akcelerovat. Největší podnět pro „stříbrný“ trh přišel v dubnu, kdy se začal obchodovat ETF iShares Silver Trust ( ticker: SLV ), první obchodovatelný fond, jenž nabízí investorům přímou participaci na ceně stříbra. Eliminuje tak potřebu fyzicky nakoupit a skladovat komoditu jako takovou. Podobnou reakci zaznamenal „zlatý“ trh, když se mezi investory objevil první ETF na zlato před dvěma roky. Zlato se posunem na 650 USD za trojskou unci dostalo letos do plusu o 25 %.

Ceny stříbra rostly a finanční prostředky do fondu jen tekly, a tak vysávaly stříbro z trhu v čase, kdy zásoby této komodity byly na nízké hodnotě. ETF drží hodnotu 1,2 mld. USD ve stříbře, což je rovno 15 % celosvětové těžební produkce. Pokračující poptávka je z určitého pohledu kritická, protože těžební kvóty rostou, ale poptávka z fotografického průmyslu klesá, když se v tomto průmyslu čím dál tím více prosazují digitální fotografie, jež nahrazují klasický kinofilm. Spotřeba stříbra ve fotografickém průmyslu reprezentuje 25 % celkové produkce tohoto kovu.

„Lidé kupují stříbro z toho samého důvodu, proč kupují zlato“ a podle některých odhadů může být jeho cena na konci roku 2006 a na začátku roku 2007 ještě vyšší a možná, že bude atakovat 20 USD v prvním čtvrtletí příštího roku.

Akcioví investoři, kteří se snažili zainvestovat do těžařských společností a tím opět participovat na rostoucí ceně komodity, však byli frustrováni politickými riziky, která se na trhu projevila poté, co se jednou prodané těžební lokality začaly znárodňovat v Bolivii a problémy se objevily také v Peru.

Z tohoto důvodu je investice do ETF nejjednodušší a možná nejlepší variantou, jak získat podíl na stříbrném „pokladu“, protože tato investice eliminuje zmíněná rizika těžebních společností (politické riziko, vysoké těžební a pracovní náklady). Každá ETF akcie v sobě zahrnuje 10 uncí stříbra.

Nebudete první ani druzí, ale možná dobře zainvestujete.


Váš názor
 • Stříbro není špatné
  17.08.2006 8:20

  Stříbro není špatné, minulý měsíc jsem do něj investoval 6000USD za deset dní jsem vystoupil s 12 tisíci. Ten kdo chytil celý trend, tak ten se pěkně napakoval. Ostatně v komoditách šly nahoru všechny kovy. Jan
  Jan Nastas
 • komodity
  14.08.2006 13:57

  Hoši, proč se nezmiňujete o certifikátech :) Na ty se dají pořídit taky kontrakty třeba v poměru 1:1 nebo na páku. Začněte je taky obchodovat a není co řešit
  edfu
  • komodity
   14.08.2006 15:14

   Dobrý den! S komoditami je samozřejmě možné obchodovat na Patria Direct i formou různých indexových i strukturovaných certifikátů nebo pákových instrumentů jako jsou call/put warranty. Stačí ve vyhledávání do pole "Jméno" zadat "silber".
   Tomáš Otáhal, Patria Direct
   • Warranty
    15.08.2006 15:06

    Pro investování do zlata a stříbra používám out-of-money warranty splatné za minimálně 3 roky. Na jaře ale prudce stoupl spread u warrantů na stříbro, pozor na to.
    Honzajs
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data