Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ v příštím roce vyrobí rekordní množství elektřiny

ČEZ v příštím roce vyrobí rekordní množství elektřiny

4.9.2006 17:31
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ:
ČEZ dnes stanovil konečný objem a strukturu přijatých nabídek z nedávné velkoobchodní aukce elektřiny na rok 2007
Vzhledem k enormní poptávce ČEZ vyrobí v příštím roce rekordní množství elektřiny a nebude přitom exportovat do Německa a Rakouska
ČEZ musel i přes přijatá opatření částečně krátit poptávku sezónních produktů (mnohonásobně vyšší než v minulých letech), neboť překračuje jeho výrobní možnosti.

Poptávka v aukci na 500MW, celoroční nepřetržité pásmové dodávky (tzv. baseload), skoro 5x převýšila nabídku. Bylo podáno 167 nabídek od 22 platně přihlášených obchodníků, z nichž vzešlo 14 úspěšných. Poslední platná nabídka přitom určila aukční cenu tohoto mezinárodně obchodovaného produktu ve výši 1 244 Kč/MWh (44,15 EUR/MWh). Zde budou vítězné nabídky v souladu s podmínkami uspokojeny v plném rozsahu. Uvedená cena je stále nižší než aktuální ceny v ostatních zemích (Slovensko 45 EUR/MWh, Maďarsko 50 EUR/MWh, Německo 57 EUR/MWh)

U ostatních produktů (kvartální, měsíční nebo týdenní dodávky, z nichž se skládá dodávka pro konečné zákazníky) byly podány poptávky od 19 platně přihlášených obchodníků. Účastníci poptali 12,5TWh což je téměř 7x více než v loňském roce. Ceny přitom stanovil ČEZ podle relací cen z minulých let. Průměrný nárůst cen těchto produktů byl jen 10,8%.

Vzhledem k tomu, že tato nečekaně vysoká poptávka předčila výrobní možnosti ČEZ, musela společnost využít možnosti alikvotně snížit poptávaný objem u vybraných produktů. Kritériem pro krácení bylo maximálně uspokojit poptávaný objem při zachování provozní bezpečnosti a spolehlivosti zdrojů ČEZ.

Ve snaze co nejvíce uspokojit domácí poptávku se ČEZ navíc rozhodl nevyvážet do Německa a Rakouska a místo toho směřovat dodávky do České republiky. Dosud prodaná elektřina zákazníkům v Německu a Rakousku bude uspokojena z elektřiny nakoupené na tamním trhu.

ČEZ kromě toho přehodnotil plán své výroby a přestože již v červnu příštího roku odstavuje dva bloky elektrárny Tušimice, které jdou do obnovy, tak navýšil plán výroby na rok 2007 na rekordních 57 TWh (čistá výroba po odečtení vlastní spotřeby). Pro srovnání, dosud nejvyšší výroba ČEZ po odečtení vlastní spotřeby dosáhla 56 TWh.

Ani tato zásadní opatření – navýšení výroby nad historický rekord a zrušení exportů do Německa a Rakouska – však neumožní ČEZ zcela uspokojit poptaných 12,5TWh. ČEZ proto v souladu s pravidly aukce zkrátil poptávaný objem o 3,6 TWh, tedy z 12,5TWh na 8,9TWh v obdobích, kdy nemá disponibilní výkon. Krácení bylo proporcionální, to znamená, že všichni zájemci (19 obchodníků) v aukci uspěli.

„Je zřejmé, že jsme nemohli plně uspokojit všechny poptávky, jelikož převyšují výrobní možnosti ČEZ. Poptaných 20,1 TWh (12,5 TWh ostatní produkty a 4,4 TWh prodaných v aukci na 500 MW, k tomu 3,2 TWh z dřívější aukce virtuální elektrárny) představuje podstatnou část naší celkové roční produkce.,“ uvedl k tomu Alana Svoboda, obchodní ředitel ČEZ.

„Rozšíření počtu obchodníků i objemu prodané elektřiny povede k výraznému rozvoji velkoobchodního trhu i konkurence na trhu dodávek koncových zákazníků. Druhá aukce elektřiny tak ještě více přispěla k rozvoji tržního prostředí v obchodu s elektřinou v souladu s pravidly a prioritami EU i českého ÚOHS, který před dvěma roky nařídil aukce virtuální elektrárny“, dodává Svoboda


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data