Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v roce 2006: druhý rok s kladnou bilancí

Zahraniční obchod v roce 2006: druhý rok s kladnou bilancí

5.2.2007 9:26
Autor: David Marek

(Komentář doplněn)
Obchodní bilance sice vykázala v prosinci schodek 3,2 miliardy korun, za celý loňský rok ovšem dosáhla přebytku 47,3 miliardy korun, což je nejvíce v novodobé historii české ekonomiky. V prosinci se vývoz zvýšil o 12,5 procenta, dovoz o 11,7 procenta. V roce 2006 vývoz stoupl o 14,6 procenta a dovoz o 14,4 procenta. Prosincový i celoroční vývoj zahraničního obchodu určovaly především stroje a dopravní prostředky, a to jak na straně vývozu tak i dovozu.

Prosincové dění v zahraničním obchodu určuje především nižší počet skutečných pracovních dní, kterých je méně než v říjnu či listopadu vzhledem k vánočním svátkům a častějšímu čerpání dovolených. Loňský prosinec měl navíc o dva dny méně než předloňský prosinec. Nižší počet pracovních dní negativně ovlivňuje objem produkce i vývozu a výsledkem je tradičně horší bilance zahraničního obchodu v závěru roku. V závěru roku příznivě ovlivnily výsledky zahraničního obchodu klesající ceny ropy a pokračování rychlého růstu vývozu výpočetní a telekomunikační techniky. Nicméně v reálném měřítku se v prosinci saldo zahraničního obchodu ve srovnání s předchozím rokem zhoršilo, stejně jako v předcházejících dvou měsících, což se projeví na tempu růstu hrubého domácího produktu v posledním čtvrtletí loňského roku.

Za celý loňský rok se přebytek obchodní bilance zvýšil o 8,6 miliardy korun na 47,3 miliardy. Dvě třetiny roku byly ovšem poznamenány nepříznivým vývojem směnných relací (zejména kvůli rostoucím cenám ropy a zemního plynu). Kdyby loni nedošlo k pohybu cen v zahraničním obchodu, dosáhl by přebytek obchodní bilance zhruba 78 miliard korun.

Kvůli vysokým cenám se loni prohloubil schodek v obchodu s nerostnými palivy na 139 miliard z předloňských 110 miliard korun. Klíčovým faktorem bylo zvýšení přebytku v obchodu se stroji a dopravními prostředky o 65 miliard na 277 miliard korun. Zde nejde pouze o vliv nových výrobních kapacit v automobilovém průmyslu, ale také o velmi rychle rostoucí vývoz výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení.

K dosažení rekordního přebytku zahraničního obchodu pomohla příznivá hospodářská situace v zemích, které jsou hlavními obchodními partnery ČR. V Německu tempo růstu ekonomiky loni zrychlilo na 2,5 procenta z 0,9 procenta v roce 2005. Slovensko, druhý nejvýznamnější obchodní partner ČR, patrně dokázalo akcelerovat tempo růstu své ekonomiky na 8,2 procenta z 6,1 procenta v roce 2005. Obchodní bilance zároveň zatížila pokračující domácí investiční aktivita, jež se projevila zvýšením dovozu strojů a dopravních prostředků o 16,6 procenta.

Diskutovaným aspektem bývá rostoucí koncentrace české ekonomiky, tj. zvyšování závislosti na některých odvětvích. Z pohledu zahraničního obchodu došlo k dalšímu zvýšení podílu vývozu strojů a dopravních prostředků na celkovém vývozu. Loni tento podíl činil již 53,1 procenta. Herfindahlův index, používaný jako měřítko koncentrace, se v případě komoditní skladby vývozu zvýšil na 0,343 z 0,325 v roce 2005.

V letošním roce očekáváme zvýšení přebytku obchodní bilance na 64 miliard korun za příznivého působení směnných relací, ale snižujícím se pozitivním vlivem konjunktury v západní Evropě.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC