Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nemocenská? Proč ne, ale soukromá!

09.03.2007 16:53

Podle všeho se zdá, že vláda se odhodlává k prvnímu vážnému zásahu do systému sociálního „zabezpečení“ v České republice. Jde o návrh zrušit nemocenskou na první tři dny nemoci. Proti návrhu okamžitě protestují odboráři, resp. jejich bossové z žižkovského ústředí, takže se schyluje ke konfliktu.

Přitom samotný institut veřejného pojištění proti nemoci je pochybný. Jako obvykle v sobě totiž míchá dvě věci: ochranu před nízkými, respektive nulovými příjmy a „pojištění“ určité úrovně příjmů. Zatímco první – ochrana proti chudobě – je legitimní zájem vlády, neboť trh takovou ochranu neposkytuje, druhý aspekt je kontraproduktivní, protože stát se snaží nabízet něco, co lze pořídit na trhu. Pojištění proti (krátkodobému) onemocnění není tak problematické jako jiné typy pojištění (třeba proti ztrátě zaměstnání), neboť je snadněji kontrolovatelné. Kromě toho, samotný stav onemocnění – jde-li o skutečnou nemoc – není nijak příjemný a drtivá většina lidí se mu snaží vyhnout.

Náš stávající systém však poskytuje naprosto mylné motivace, a proto není divu, že každý den více než 6 % Čechů chybí na pracovišti. Jde o nejvyšší nemocnost v Evropě a vzhledem k neexistenci nemocenské v jiných částech světa, nepochybně i na světě.

Zrušení plateb nemocenské za první tři dny by elegantně eliminovalo největší nešvary stávajícího systému – páteční a pondělní onemocnění. Přítom by nijak podstatně neohrozilo příjmy zaměstnaných lidí. A pokud někdo nechce riskovat ani třídenní ztrátu příjmu (tj. ztrátu zhruba jedné sedminy měsíčního platu), může se proti tomu pojistit. Soukromé pojišťovny by talkový produkt určitě nabízet uměly, dnes je však trh „obsazen“ státem.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • názor
    10.03.2007 13:31

    Podle mě to žádný zásah do systému není, jestli si pamatuju správně tak v současné době je náhrada za první 3 dny nemocenske 25% z hrube mzdy (do vyše 12000 CZK mesicně). ALe možná se pletu, naposled jsem byl na nemocenske před 5 lety :-)) To že od státu nedostanu pětikilo za 3 dny jako almužnu mě až tak nezajima. Co už mě zajima vic je proč se alespon stejně symbolicky jako platby ze systému nesníží taky odvody do systému?
    Laci
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb