Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Březnová inflace byla nepatrně pod prognózou

ČNB: Březnová inflace byla nepatrně pod prognózou

10.04.2007 13:45
Autor: 

Následuje komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v březnu 2007:
Podle dnes zveřejněných údajů se meziroční inflace v březnu 2007 zvýšila na 1,9 % z 1,5 % v únoru tohoto roku. Nachází se tak těsně pod spodní hranou tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB.

Meziměsíčně vzrostla v březnu cenová hladina o 0,3 %, mimo jiné vlivem zpožděného cenového dopadu změn nepřímých daní na tabákové výrobky z dubna loňského roku. Stejným směrem působila na cenovou hladinu skutečnost, že po déletrvajícím poklesu cen pohonných hmot došlo v březnu k jejich zvýšení. Rostly také ceny některých položek potravin a nových sezónních modelů oděvů a obuvi. Opačným směrem se v březnu vyvíjely ceny v segmentu dovolených, kde došlo, stejně jako v minulých letech, k sezónnímu cenovému poklesu.

Ve srovnání s lednovou prognózou ČNB byla meziroční inflace v březnu 2007 o cca 0,1 procentního bodu nižší. Stejně jako v minulých dvou měsících měsíc je srovnání skutečnosti s prognózou komplikováno faktem, že od ledna 2007 došlo k přechodu na nový spotřebitelský koš, který nebyl v době zpracování prognózy k dispozici. Podle dosavadních analýz ČNB by změna váhového schématu mohla vést v budoucnu k poněkud nižší než dosud očekávané celkové inflaci.

V březnu 2007 rostly ve srovnání s prognózou ČNB meziročně rychleji ceny potravin. Naopak mírně nižší než očekávaný byl příspěvek regulovaných cen do inflace. K nejvýraznější odchylce směrem dolů od prognózy pak dochází u korigované inflace bez pohonných hmot, která se i nadále pohybuje na velmi nízkých hodnotách. To naznačuje, že aktuální inflační tlaky z reálné ekonomiky zůstávají mírné.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky

Váš názor
  • Jen pár čísel...
    11.04.2007 9:17

    Uvedu pouze několik příkladů , které rozhodně nelze považovat za mírný inflační tlak :masívní růst ceny základních potravin - oproti loňsku vzrostly ceny brambor o 72,2 %,ceny tabákových výrobků o 9,6%,ceny vodného a stočného o 6,4%,ceny elektřiny o7,9%,tuhých paliv o 15,4%,čisté nájemné v bytech s regulovaným nájmem o8,3%.Inflaci rovněž nesníží uvažované zvýšení plateb ve zdravotnictví.Je třeba zdůraznit, že predikce inflačního vývoje ve výši 3% v sobě v žádném případě nemůže zahrnovat plánované zvýšení DPH.Ke snížení tohoto prokazatelně masivního inflačního tlaku, proti němuž ČNB NIC nedělá, by tato instituce mohla použít údajů o sezonním snížení cen zboží na vietnamských tržnicích a tyto výrobky zařadit do stále upravovaného tzv.spotřebitelského koše, kde se už teď vyskytují druhy zboží a služeb , které většina obyčejných spotřebitelů drze nespotřebovává.Ale účel světí prostředky!Otázkou je , kde je ten účel, pro který ČNB nic nedělá s nastartovanou inflací?
    Carlos
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data