Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedno přání pro rok 2010

Jedno přání pro rok 2010

31.12.2009 14:43

Pokud bych měl formulovat jedno ekonomicko-finanční přání pro rok 2010, znělo by následovně: Všechny reformy finančního systému bude navrhovat, schvalovat a provádět Paul Volcker.

Volcker byl předsedou Federálního rezervního systému za prezidentů Cartera a Reagana (1979 – 1987), nyní je předsedou nově vytvořeného poradního orgánu prezidenta Baracka Obamy. Seznam institucí, ve kterých působil je dlouhý (Federal Reserve Bank of New York, Chase Manhattan Bank, ministerstvo financí, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs na Princeton University …), stejně jako seznam jeho titulů.

Papíry s razítky ale nic moc neznamenají, důležité jsou činy. A ty v případě Volckera hovoří jasnou řečí. Volckerovi je „dáváno za vinu“ rázné vypořádání se se stagflační krizí sedmdesátých let (tedy s krizí kombinující ekonomickou stagnaci a vysokou inflaci). Inflace, která dosáhla vrcholu na 13,5% v roce 1981, byla úspěšně snížena na 3,2% v roce 1983. Sazba federálních fondů, která v roce 1979 dosahovala 11,2% byla, Volckerem v červnu 1981 zvýšena na 20% a v roce 1981 na 21,5%. Volckerovi kroky významně přispěly k tehdejší recesi americké ekonomiky s nejvyšší mírou nezaměstnanosti od Velké deprese. Fed byl díky své strategii také terčem silných politických útoků a masových protestů veřejnosti. Jedním z hlavních důvodů ukončení Volckerovi činnosti v Fed byla údajně jeho neochota k velké deregulaci finančního odvětví.

Soudě podle Volckerových nedávných veřejných vystoupení a rozhovorů mu způsob, jakým se promarňuje příležitost daná prodělanou krizí – příležitost k radikální změně a zjednodušení systému, není ukraden a snaží se to změnit. Hovoří k věci, bez rukaviček. Bankéři, spekulující o tom, jak nakrmit vlka a nechat kozu celou, se tak od něj například dozví: „Chcete, aby správní rady ve finančních institucích byly informovány o nových inovativních produktech a aby jim rozuměly. Nevím, o jakých radách to hovoříte. Byl jsem členem několika z nich a šance, že se tak stane, je - upřímně řečeno - nula. Probuďte se pánové, vaše reakce (na krizi) je neadekvátní. Byl bych rád, kdyby mi někdo dal nějaký nezávislý důkaz vztahu mezi finančními inovacemi a růstem ekonomiky.“ Jedním z nejdůležitějších rysů jeho vystoupení je evidentní nesnažení se komukoliv se zalíbit, hledat rádoby rozumné kompromisy, apod. Volcker má namísto toho stále přímý tah na jasně definovanou „branku“. Stejně jako před lety, kdy tou brankou bylo snížení inflace, které bylo svého času bolestivé, ale USA z ní poté těžily dlouhé roky. Až do doby, kdy se inflační strašidlo začalo zhmotňovat spíše na trzích aktiv, než zboží a služeb a z centrálních bankéřů se staly holubičky-uklízečky.

V úvodu uvedené pravomoci panu Volckerovi uděleny nebudou, přesto není nic ztraceno. Provedení skutečné změny obvykle vyžaduje (i) pocit naléhavosti a sestavení koalice schopné změny prosadit a (ii) vizi a strategii a jejich správnou komunikaci. Z vystoupení bývalého předsedy Fed je jasné, že na uvedených bodech pracuje a může i bez významných oficiálních pravomocí být stále dost těžkou vahou na to, aby toho dost změnil. Pokud nám tak bude přát štěstí, na sklonku své kariéry se mu povede ještě jeden pěkný kousek. Pokud ne, bude černým svědomím těch, kteří zavedou pár bezzubých pravidel a budou je prezentovat jako reformu finančního systému, která má zabránit další krizi.


Váš názor
  • Mám stejné přání ..
    03.01.2010 23:13

    ... jak autor. Navíc bych si přál podstatnou změnu v v naší poslanecké směnovně. Pouze noví, vystrašení poslanci budou ochotni dělat podobné změny v českém hospodářství, ihned poté co udělají reformu státního rozpočtu. Ale asi chci toho moc :-)
    Ales Muller
Aktuální komentáře
24.06.2024
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
16:45Skupina ČEZ loni odvedla státu na daních z neočekávaného zisku 30,1 miliardy Kč
16:17Reuters: Čínská firma Shein učinila krok ke vstupu na londýnskou burzu
14:49Jak dlouho vydrží období zvýšených sazeb? Podle dluhopisového trhu možná navždy
14:38Čína chce, aby EU do 4. července zrušila předběžná cla na její elektromobily
12:46Týdenní výhled: ČNB sníží sazby, ale o kolik? Francie se připravuje na volby, Micronu vzrostou tržby o téměř 80 %  
12:06Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:02Jen znovu pod tlakem a slova nepomáhají. Ve vzduchu visí další intervence  
11:27J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Shrnutí výsledků fondu v 1Q 2024
11:18Američtí žalobci doporučují vládě vznést trestní obvinění Boeingu
10:19WEBINÁŘ už tuto středu v 15:00 - Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem
9:53Důvěra v ekonomiku ČR se po měsíci poklesu vrátila v červnu k růstu
9:09Rozbřesk: Blíží se další napínavé zasedání ČNB, Česká měna pod tlakem vyhlíží ČNB a francouzské volby
8:41Valná hromada ČEZ rozhodne o dividendě, ČNB ve čtvrtek o sazbách  
6:05Goldman Sachs aktualizovala svůj užší výběr globálních tipů. Jedné evropské akcii připsala 63% potenciál
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo