Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jedno přání pro rok 2010

Jedno přání pro rok 2010

31.12.2009 14:43

Pokud bych měl formulovat jedno ekonomicko-finanční přání pro rok 2010, znělo by následovně: Všechny reformy finančního systému bude navrhovat, schvalovat a provádět Paul Volcker.

Volcker byl předsedou Federálního rezervního systému za prezidentů Cartera a Reagana (1979 – 1987), nyní je předsedou nově vytvořeného poradního orgánu prezidenta Baracka Obamy. Seznam institucí, ve kterých působil je dlouhý (Federal Reserve Bank of New York, Chase Manhattan Bank, ministerstvo financí, Woodrow Wilson School of Public and International Affairs na Princeton University …), stejně jako seznam jeho titulů.

Papíry s razítky ale nic moc neznamenají, důležité jsou činy. A ty v případě Volckera hovoří jasnou řečí. Volckerovi je „dáváno za vinu“ rázné vypořádání se se stagflační krizí sedmdesátých let (tedy s krizí kombinující ekonomickou stagnaci a vysokou inflaci). Inflace, která dosáhla vrcholu na 13,5% v roce 1981, byla úspěšně snížena na 3,2% v roce 1983. Sazba federálních fondů, která v roce 1979 dosahovala 11,2% byla, Volckerem v červnu 1981 zvýšena na 20% a v roce 1981 na 21,5%. Volckerovi kroky významně přispěly k tehdejší recesi americké ekonomiky s nejvyšší mírou nezaměstnanosti od Velké deprese. Fed byl díky své strategii také terčem silných politických útoků a masových protestů veřejnosti. Jedním z hlavních důvodů ukončení Volckerovi činnosti v Fed byla údajně jeho neochota k velké deregulaci finančního odvětví.

Soudě podle Volckerových nedávných veřejných vystoupení a rozhovorů mu způsob, jakým se promarňuje příležitost daná prodělanou krizí – příležitost k radikální změně a zjednodušení systému, není ukraden a snaží se to změnit. Hovoří k věci, bez rukaviček. Bankéři, spekulující o tom, jak nakrmit vlka a nechat kozu celou, se tak od něj například dozví: „Chcete, aby správní rady ve finančních institucích byly informovány o nových inovativních produktech a aby jim rozuměly. Nevím, o jakých radách to hovoříte. Byl jsem členem několika z nich a šance, že se tak stane, je - upřímně řečeno - nula. Probuďte se pánové, vaše reakce (na krizi) je neadekvátní. Byl bych rád, kdyby mi někdo dal nějaký nezávislý důkaz vztahu mezi finančními inovacemi a růstem ekonomiky.“ Jedním z nejdůležitějších rysů jeho vystoupení je evidentní nesnažení se komukoliv se zalíbit, hledat rádoby rozumné kompromisy, apod. Volcker má namísto toho stále přímý tah na jasně definovanou „branku“. Stejně jako před lety, kdy tou brankou bylo snížení inflace, které bylo svého času bolestivé, ale USA z ní poté těžily dlouhé roky. Až do doby, kdy se inflační strašidlo začalo zhmotňovat spíše na trzích aktiv, než zboží a služeb a z centrálních bankéřů se staly holubičky-uklízečky.

V úvodu uvedené pravomoci panu Volckerovi uděleny nebudou, přesto není nic ztraceno. Provedení skutečné změny obvykle vyžaduje (i) pocit naléhavosti a sestavení koalice schopné změny prosadit a (ii) vizi a strategii a jejich správnou komunikaci. Z vystoupení bývalého předsedy Fed je jasné, že na uvedených bodech pracuje a může i bez významných oficiálních pravomocí být stále dost těžkou vahou na to, aby toho dost změnil. Pokud nám tak bude přát štěstí, na sklonku své kariéry se mu povede ještě jeden pěkný kousek. Pokud ne, bude černým svědomím těch, kteří zavedou pár bezzubých pravidel a budou je prezentovat jako reformu finančního systému, která má zabránit další krizi.


Váš názor
  • Mám stejné přání ..
    03.01.2010 23:13

    ... jak autor. Navíc bych si přál podstatnou změnu v v naší poslanecké směnovně. Pouze noví, vystrašení poslanci budou ochotni dělat podobné změny v českém hospodářství, ihned poté co udělají reformu státního rozpočtu. Ale asi chci toho moc :-)
    Ales Muller
Aktuální komentáře
18.10.2019
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %
8:33Avast (+2,7 %) ve čtvrtletí zvedl tržby i provozní zisk (+komentář analytika)
5:47Fed: Byla Austrálie skutečně 28 let bez recese?
17.10.2019
22:01Americké akcie poblíž historických maxim
18:05Valuace akcií, historické zkušenosti a index utrpení
17:44Summary: Kvartální výsledky Ericsson, Netflix a Morgan Stanley
17:13Nadšení z dohody nevydrželo, data ani dnes neuškodila  
17:06Avast zřejmě zvedl kvartální výnosy. Potvrdí výhled? (prognóza analytika Patrie)  
15:38Netflix na reparát: Růst tržeb i uživatelů pořád neumí (komentář analytika)  
15:28CETV nově čeká letošní růst zisku OIBDA o 15-17 %. Média spekulují o brzkém převzetí PPF
14:54Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y