Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snížit inflaci poklesem sazeb?

Snížit inflaci poklesem sazeb?

28.05.2024 17:58

Již nějaký čas se hovoří o tom, že americká ekonomika je méně citlivá na pohyb sazeb, než tomu bylo dříve. Příčina těchto diskusí je zřejmá – proběhlo prudké zvedání sazeb, ale hospodářství je stále silné, nezaměstnanost nízká. Do určitého extrému pak téma dovedl Blackrock. Ten totiž nehovoří o nižší citlivosti, ale rovnou opačném vztahu. Vlastně přitom nejde o nic nového.

1. Citlivost na sazby otázkou: Předně by bylo dobré zmínit, že odhadovat citlivost ekonomiky na sazby z pouhého pohledu na to, jak se za dané časové období mění obě proměnné, může být zavádějící. Příkladem mohou být právě poslední roky, kdy mohlo (ale nemuselo – viz níže) proběhnout znatelné monetární utažení, ale zároveň byla ekonomika mohutně stimulována na fiskální straně. Pokud voda v hrnci venku při mínus deseti stupních nemrzne, nemusí to být její zmizelou citlivostí na mráz, ale tím, že se pod hrncem topí. Nyní topí vládní výdaje.

Zvedání sazeb také nutně neznamená utaženou politiku. Jako měřítko utaženosti či uvolněnosti si alespoň na teoretické úrovni můžeme vzít sazby neutrální. Ty by neměly ekonomiku ani brzdit, ani stimulovat. Pokud by byly například na 3 %, zvyšování sazeb z 0 % na 2,5 % sice představuje utažení monetární politiky, ale ne její přechod do restrikce. Odhadovat neutrální sazby je přitom cvičením ošemetným a to i v dobách klidnějších. Nyní se tak může spekulovat o tom, kde vlastně jsou a nakolik je tudíž monetární politika vlastně utažená.

2. Opačná kauzalita? Co zmíněný názor z Blackrocku? Jeden z členů jeho vedení nedávno uvažoval o tom, že inflaci v USA by nyní mohlo tlačit dolů snížení sazeb. Pokud jsem to dobře pochopil, hlavním argumentem je, že současné vyšší úročení vkladů, respektive vyšší úrokové příjmy z dluhových cenných papírů, zvyšují příjmy části společnosti. Tudíž mohou stimulovat poptávku. Pokud by sazby šly dolů, tyto příjmy by klesly a poptávka ochladla.

Podobné úvahy o opačné kauzalitě tu nejsou poprvé. Vzpomenout můžeme v této souvislosti třeba na myšlenky zaznívající po řadu let po roce 2008, kdy se zase tvrdilo, že velmi nízké sazby mohou ekonomiku namísto stimulace brzdit. Tehdy se často operovalo s tím, jaký dopad má politika téměř nulových sazeb na bankovní systém a potenciálně na úvěrovou nabídku. Mohli bychom ale do toho zakomponovat i onu tezi od Blackrocku, protože ta by měla fungovat i obráceně – nízké sazby v její logice znamenají nízké úrokové příjmy a tudíž by měly poptávku tlumit a ne stimulovat.

S tezemi i obráceném působení sazeb se nám může vybavit i Turecko. Přesněji řečeno tamní teorie o tom, že na vysokou inflaci (spojenou s tlaky na oslabování měny) není vhodnou reakcí zvyšování sazeb, ale naopak jejich snižování. O tomto tématu jsem tu psal před lety s tím, že čistě teoreticky by se takový pohled dal ospravedlnit přes chování investic. Tj., vysoké sazby by natolik tlumily investice a produkční potenciál ekonomiky, že by přes nabídkovou stranu zvyšovaly inflační tlaky. Snížení sazeb by naopak podpořilo investice a výrobní kapacity a opět přes nabídkovou stranu inflaci snižovalo.

3. Rozhodují proporce: Určitý problém s podobnými úvahami o nevšedních kauzalitách bývá v tom, že mohou mít něco do sebe, ale jsou parciální. Tj., nereflektují relativní rozsah jednotlivých efektů. Popsané mechanismy mohou do určité míry fungovat, ale nejsou zdaleka jedinými. A většinou ne rozhodujícími. Stále bych tak v tomto případě tíhnul k tomu, že vyšší sazby ekonomiku celkově tlumí a naopak. Ale tento efekt může být slabší i kvůli tomu, na co poukazuje Blackrock. A z čistě praktického hlediska pak vše možná řeší prostý pohled na vývoj finančních podmínek. Tedy svým způsobem na to, jak sazby „přelouskal“ finanční systém a co se vlastně dostává k reálné ekonomice – viz mé úvahy z minulého týdne.

 

Čtěte více:

Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
23.05.2024 17:25
Na trhu i mimo něj se docela často hovoří o vracení se k průměru. Patř...
Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
24.05.2024 17:26
John Maynard Keynes hovořil o soutěži krásy, v níž se chování účastník...
Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
27.05.2024 17:22
V posledních letech se diskutovalo i o tom, zda jsou akcie „inflační“ ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly
8:06Víkendář: Mladí lidé volají po socialismu, protože neviděli fungující kapitalismus
14.06.2024
22:02Wall Street dál favorizuje AI tituly: ADBE + 14 %  
17:44Co se děje ve firmách?
17:13Reuters: Rusko v květnu zvýšilo vývoz ropných produktů po moři o deset procent
16:59Výprodeje v Evropě nabírají otáčky, americké techy se snaží vzdorovat  
15:58Perly týdne: Na býčím trhu se platí prémie za příběhy o budoucnosti, na medvědím trhu existuje diskont za současnost
14:32Novinky z Patria Finance: Zvýhodnění investic do DIPu a rozšíření Pravidelných investic
14:14Téma cel na čínská elektroauta rozhýbalo Evropu. Německo chce zastavit ztráty pro všechny
13:13Než otevře Wall Street: Adobe, RH  
12:53Výsledky Adobe: Akcie prudce rostou díky AI a zlepšenému výhledu  
12:13Evropské akcie si mohou zapsat nejhorší týden od ledna. Dolů je stahují obavy z politických turbulencí ve Francii
11:26RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:20Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace
11:05BoJ mluví o vyšších sazbách a podstatném zmenšení QE, ale jenu to nestačí  
10:35Japonská centrální banka úroky nezměnila, hodlá však omezit nákupy dluhopisů
9:23Akcionáři automobilky Tesla schválili rekordní balík odměn pro Elona Muska
9:08Rozbřesk: Aleš Michl nechává pro červen ve hře 50 bps snížení sazeb, koruna pod lehkým tlakem
9:07ČEZ předal nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Česku a jejich preferované pořadí. Síkela chce preferovaného uchazeče oznámit v červenci
8:53Apple opět nejhodnotnější společnost světa, nové cílové ceny na pražské banky a futures v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data