Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investoři jsou nejvíce medvědí za posledních 30 let, vyplývá z průzkumu BofA

Investoři jsou nejvíce medvědí za posledních 30 let, vyplývá z průzkumu BofA

16.04.2025 12:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Sentiment investorů ohledně ekonomických vyhlídek je nejnegativnější za poslední tři desetiletí. Přesto ale není pesimismus správců fondů plně reflektován v jejich alokaci aktiv, což by mohlo znamenat další ztráty pro americké akcie, ukazuje průzkum Bank of America.

Správci fondů jsou extrémně pesimističtí, přičemž 82 % respondentů měsíčního průzkumu BofA očekává oslabení globální ekonomiky. V důsledku toho jich rekordní počet plánuje snížit expozici vůči americkým akciím, vyplývá z průzkumu.

Správci fondů jsou „maximálně pesimističtí ohledně makroekonomických podmínek, ale ne zcela maximálně pesimističtí ohledně trhu,“ napsali stratégové vedení Michaelem Hartnettem. „Vrcholný strach“ se zatím neodráží do alokace do hotovosti, která aktuálně činí 4,8 % aktiv a obvykle by měla vzrůst na 6 %, dodali.

graf

Vysoká nejistota ohledně obchodní politiky USA a nárůst volatility finančních trhů akciové investory zneklidnily. 36 % respondentů v dubnu je na americké akcie čistě podvážených, což je pokles ze 17% nadvážených v únoru. Jde tak o největší dvouměsíční pokles v historii.

Americké akcie letos zaostávají kvůli obavám, že obchodní válka prezidenta Donalda Trumpa poškodí růst ekonomiky. 42 % respondentů průzkumu uvádí, že recese v USA je pravděpodobná.

S&P 500 se odrazil od minima tohoto měsíce, ale stále si letos zapisuje pokles o 8,1 %, čímž zaostává za evropskými a čínskými benchmarky. Stratégové BofA očekávají, že dubnová minima tu v krátkodobém horizontu ještě zůstanou a varovali, že „velký růst potřebuje velké zmírnění cel, velké snížení sazeb Fedu a/nebo odolnost ekonomických dat.“

Globální průzkum byl proveden ve dnech 4.-10. dubna a zahrnoval 164 účastníků s aktivy ve správě v hodnotě 386 miliard USD.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Víkendář: USA se podle Gundlacha musí dostat z dvojích deficitů, index S&P 500 má udržitelné dno na 4500 bodech
13.04.2025 8:01
Vývoj na korporátních dluhopisech naznačuje, že akcie by měly dál kori...

Váš názor
  •  
    16.04.2025 14:29

    Já jsem za posledních 50 let spíše nejvíce hroší, než medvědí. Prostě se máme moc dobře, jen žereme a tloustneme :-)
    P0LDINKA
  • Otálení s prodejem
    16.04.2025 13:37

    takže všichni čekáme, že nejprve pobereme divi a u prodejních automatů se sejdeme až v květnu?
    Ticino
Aktuální komentáře
20.03.2026
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl
17:11Co říká jeden alternativní pohled na valuace amerických a světových akciových trhů?
16:37ECB sazby nezměnila, pozorně sleduje Blízký východ
16:01Tržby Alibaby zaostaly za očekáváním, čistý zisk se kvůli investicím propadl o 66 procent
15:34MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:35ČNB úrokové sazby nezměnila
13:38Braňo Soták: Všechny segmenty Micronu jedou na plný plyn, trh je ale ostražitý  
13:20Íránské útoky na energetickou infrastrukturu straší trhy. Katarské LNG může být mimo provoz i několik měsíců
12:54Colt CZ a Explosia prohlubují spolupráci. Poptávka po zbrojní produkci je trojnásobná, kapacity nestačí
12:15Íránská válka eskaluje s útoky na energie a Fed trhům také nepomohl  
12:06Akcionář CSG vyzval skupinu k odkupu svého podílu, chce údajně 35 miliard
11:55Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3019003253
11:10Silné výsledky i výhled Micronu kazí vysoké kapitálové výdaje. Akcie klesají
10:33Cena plynu pro evropský trh prudce roste kvůli vývoji na Blízkém východě
10:00Rozbřesk: Koruna zůstává pod tlakem, ČNB jí dnes nepomůže
8:51Komodity zdražují po dalšíeskalaci na Blízkém východě a tlačí evropské futures do záporu  
6:03Průzkum BofA: Trhy ještě dna nedosáhly, sentiment zůstává opatrný
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data