Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů

Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů

07.05.2025 6:29

Americké chronické obchodní deficity souvisí i s tím, jak hospodaří jejich vláda. Občas přitom v této souvislosti můžeme slyšet, že vlády by měly hospodařit podobně jako rodina, jako domácnost. Jak to s touto „rodinnou“ strategií ale u vlády skutečně je? A jak to souvisí se současným děním a obchodními tenzemi?

Měla by vláda hospodařit jako domácnost? Moje odpověď by byla „ne“ i „ano“. Pokud se třeba kvůli nějakému přechodnému šoku prudce propadá poptávka soukromého sektoru v ekonomice, může být plně namístě, aby tento poptávkový deficit vyplnila vláda. Ideálně pokud jde o dobu, kdy klesne cena úspor a zároveň třeba existují smysluplné vládní investiční projekty (infrastruktura a pod.). Vláda by tak v ideálním případě efektivně plnila proticyklickou roli, bránila by recesi a pomáhala soukromému sektoru.

Během boomu by pak vláda měla ekonomiku naopak brzdit v případě, že se hospodářská aktivita přehřívá. Opět jde o proticyklický postoj, tentokrát na druhé straně. Toto chování je tak přesně opačné, než cyklické chování domácností, popřípadě, firem. V jakém smyslu by se pak vláda měla chovat a hospodařit jako (zodpovědná) rodina? Jednoduše v tom, že napříč cykly, v delším období, by měly finance vlád a jejich být pod kontrolou, ve stavu „objektivně“ považovaném za silný. Tento druhý bod je přitom podmínkou toho prvního. Pokud není naplněn ten druhý, vzdáváme se možnosti popsané v prvním. Což není teorie, ale praxe.

Pokud se podíváme třeba na Spojené státy tak z cyklického hlediska jejich vlády v posledních letech šly úplně jinou cestou. Mám na mysli hojně probírané vysoké rozpočtové deficity v době vysokých inflačních tlaků a ekonomiky operující na potenciálu, či dokonce znatelně nad ním. K tomu se dá uvažovat o tom, že tato „taktika“ vládního hospodaření už má i „strategické“ důsledky – celkově se vládní finance a jejich trend posouvají do oblastí ne zrovna uspokojujících. A to může vést k omezené schopnosti cyklicky reagovat v budoucnu.

Obecně nejhorší je tedy přístup, kdy vlády během boomu vesele utrácí (a to ještě na pochybné programy a projekty), během útlumu pak prudce osekají své výdaje, protože je k tomu nutí trhy a neschopnost získat financování svých výdajů. A celkově se zvyšuje vládní zadlužení a zhoršuje dlouhodobý trend. Ve více nuancích jsme to viděli třeba během krize v eurozóně. A jde o téma relevantní i pro současný vývoj v USA.

Jak to souvisí s obchodními deficity a tenzemi? Americké vlády již nějaký čas bez ohledu na cyklus generují vysoké rozpočtové deficity, zadlužení roste, trend není moc povzbudivý (mimochodem Čína na tom v principu není o moc lépe – viz „Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?“). Američané se přitom snaží řešit své obchodní deficity, které s těmi vládními úzce souvisí. Ty obchodní jsou totiž v principu dány tím, že země více nakupuje, než vyrábí. K čemuž přispívá i vláda popsaným chováním. Pokud by se měla situace udržitelně otočit, USA by musely začít více vyrábět, než nakupovat. Více spořit, méně kupovat. K tomu by výrazně přispěla vláda konsolidací svých financí. Pokud naopak dojde k dalšímu růstu deficitů třeba proto, že se nenaplní sny o pokrytí nižších daní příjmy z cel, efekt bude opačný – tlak na obchodní deficity dál poroste*.

Na závěr připomenu, že věci se dostávají do pohybu na více úrovních – Spojené státy nyní také prochází určitým poklesem důvěry ze strany zahraničních investorů. A pokud by trval a dál oslaboval dolar, půjde o mechanismus přímo tlačící na snížení obchodních deficitů. Dvojnásob by to platilo, pokud by zároveň rostly výnosy dluhopisů a tím rostl tlak na konsolidaci vládních financí. Trhy by tak byly tou pákou, na kterou vláda zatlačila svými kroky, a který nakonec alespoň částečně splní sen o nižších deficitech. Ale ne způsobem, který vláda chtěla.

*Můžeme uvažovat o tom, že současná americká vláda se přes DOGE a podobné aktivity snaží snížit míru plýtvání ve vládním sektoru a tím deficity a dluhy omezit. Jak ale poukazuje třeba pan Gundlach, fakticky jde o velmi malé uspořené částky. Ve srovnání s tím, co je třeba udělat pro stabilizaci vládních financí. A mě by docela zajímalo, jak udržitelná a efektivní tato vlna propouštění a osekávání vládních nákladů vlastně z dlouhodobějšího hlediska bude.

Více z globálních trhů a ekonomiky i na X: @JiriSoustruznik

 


Čtěte více:

Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
06.05.2025 11:25
Investoři u Applu přeceňují dopad cel a naopak nedoceňují jeho schopno...
Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
06.05.2025 9:19
Už je to pár dní, co vyšla najevo nepříliš pěkná čísla o americkém HDP...
Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
06.05.2025 11:21
Čínští výrobci obcházejí vysoká cla uvalená administrativou Donalda Tr...
Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
06.05.2025 16:31
Friedrich Merz je zvolen novým německým kancléřem. A Friedrich Merz je...

Váš názor
  •  
    07.05.2025 12:48

    "USA by musely začít více vyrábět, než nakupovat." Je třeba si uvědomit, že z USA se nevyváží jen vyrobené zboží. Kromě vyrobeného zboží se z USA vyváží také např. služby a finanční produkty, tedy zejména státní a korporátní dluhopisy a podíly v amerických firmách (akcie) a v minulosti to bylo i ono hypotéční harampádí zabalené do balíčků s ratingem AAA. Import finančních produktů do USA je současně dramaticky nižší, stejně jako v případě importu služeb. Pokud zahrnete do úvah i výše uvedené exportní položky, zjistíte, že nerovnováha v zahraničním obchodu není ani zdaleka tak významná, jak se nám snaží umělec v obchodování nakukat. A federální dluhy pak nejsou žádným skutečným problémem. Jde v podstatě jen o zcela bezvýznamné číslo, účetní zápis v účetní evidenci.
    Richard Fuld
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data