Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
IEA pro Patria.cz: Zelené energie čeká příliv investic. Hlavně do větru a do soláru

IEA pro Patria.cz: Zelené energie čeká příliv investic. Hlavně do větru a do soláru

17.4.2017 15:53

Energetika prochází celosvětově hlubokými změnami. V odvětví zelených energiích by se během pěti let mohly celosvětově proinvestovat stovky miliard dolarů, hlavně do větru a do soláru. Investice ropných firem naopak váznou, což by mohlo ohrozit dodávky - a přimět ceny černého zlata k růstu, říkají v rozhovoru s Patria.cz experti Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Patria.cz: Omezování investic v ropném odvětví je jedním z témat, kterému se IEA věnuje ve své nejnovější pětileté prognóze pro trh s ropou. Říká v ní, že drastické škrty v investicích v ropném sektoru s sebou nesou riziko v podobě krize dodávek na trhy, kde by po roce 2020 mohl hrozit růst cen černého zlata. Někteří ropní giganti jako Statoil nebo Shell ale mohou být jiného názoru, předpokládat, že vrchol poptávky po ropě přijde, a dávat tak raději přednost investicím do zelených energií. Čím argumentujete, když říkáte, že vrchol poptávky po ropě není na dohled?

Poptávka po ropě jednou na vrcholu bude. O tom není sporu. Otázkou je, kdy to bude. My v našem pětiletém výhledu říkáme, že poptávka poroste do roku 2022 stabilním tempem více než 1 milion barelů denně. Vzhledem k rostoucím poptávkovým tlakům v rozvíjejících se zemích, kde jsou podstatně nižší hodnoty spotřeby ropy na obyvatele, bude poptávka v dohledné budoucnosti nadále růst, ačkoli tempo růstu zpomalí, protože trhy budou zrát a také začnou projevovat zlepšení v energetické účinnosti.

Patria.cz: Je podle vašeho názoru možné, že by ropné společnosti o svých investicích do energií z obnovitelných zdrojů mohly uvažovat jako o svým způsobem hedgingu proti krátkodobé volatilitě?

V energiích dochází k dlouhodobému procesu změn a ropné společnosti jsou toho součástí. Jejich pohled je tudíž dlouhodobý, spíše než aby se zajišťovaly proti krátkodobé volatilitě.

Patria.cz: Jaké podle vás existují možnosti, jak přilákat ropné firmy k dalším investicím do nových ropných projektů?

Ropné společnosti potřebují stabilitu, aby mohly dělat zásadní investiční rozhodnutí v projektech, které mají dlouhou lhůtu ke svojí realizaci. Investiční důvěra se vrátí, až bude jasné, že tu taková stabilita je.

Patria.cz: Evropské elektrárenské společnosti se kvůli vládní podpoře čisté energie potýkají s nízkými velkoobchodními cenami elektřiny. Zároveň to jsou ale tyto takzvaně čisté energie, kde tyto podniky vidí příležitost. Jaké jsou krátkodobé, potažmo střednědobé vyhlídky pro firemní investice do zelenější energie v Evropě?

Kapacita obnovitelných zdrojů poroste v Evropské unii mezi lety 2012 až 2021 odhadem o 13 procent. Jenom vítr představuje v daném období více než 60 procent celkového nárůstu v Evropě, následují PV solární články s 28 procenty. Německo, Francie a Británie budou v příštích pěti letech představovat dohromady více než polovinu růstu v EU.

Patria.cz: V jakých segmentech zelené energie by příliv investic mohl být v blízké budoucnosti největší? A naopak; do jakých typů obnovitelných zdrojů přiteklo peněz nejméně?

V naší zprávě o trhu s obnovitelnými zdroji za rok 2016 (Renewable Energy Market Report 2016) odhadujeme, že do technologií týkající se obnovitelných zdrojů elektrické energie se v období 2016 až 2021 investuje téměř 1,5 bilionu dolarů. Vítr (produkce na pevnině i na moři) bude představovat odhadem 37 procent nových investic do kapacity obnovitelných zdrojů, následovat budou solární PV články s 35 procenty, vodní energie se 17 procenty a bioenergie s 8 procenty. Investice do technologií koncentrované solární energie, geotermální energie a energie oceánu představuje dohromady 3 procenta nových investic do obnovitelných zdrojů a jejich rozšířenost zůstává ve střednědobém horizontu relativně nízká.

Patria.cz: Česká republika se snaží rozšířit svoje kapacity v jaderné energii, aby posílila svoji energetickou nezávislost a bezpečnost dodávek energií. IEA ve své nejnovější hodnotící zprávě věnované České republice, zveřejněné loni v prosinci upozorňuje na to, že Česko by mělo co nejrychleji rozhodnout o způsobu financování výstavby a provozu nových jaderných elektráren. Jaké by mohly být následky z pohledu investorů, kdyby se toto Česku nepodařilo?

Financování dohod o velkých investičních projektech, jako jsou jaderné elektrárny, je složité, vyžaduje velkou přípravu a množství jednání. Odklad jakéhokoli rozhodnutí týkajícího se daného projektu, mechanismu financování a výstavby opozdí možný začátek realizace projektu. Bez konkrétnějších údajů k jednotlivým projektovým dohodám by ale nebylo vhodné přijít s nějakým konkrétním stanoviskem o možných dopadech.

Patria.cz: Dohoda mezi ropným kartelem OPEC a nečlenskými velkými producenty ropy má za sebou více než tři měsíce realizace. Je podle vás nějaká šance, že státy OPEC budou do svého příštího oficiálního zasedání ve Vídni uvažovat o tom, že by svoji dohodu prodloužily?

Netušíme, co by OPEC mohl v květnu učinit. Rozhodnutí je na nich.

Patria.cz: Kam by se podle vás mohly ceny ropy dostat, kdyby se OPEC a spolupracující nečlenové kartelu dohodli na další dohodě?

Prognózy cen ropy „per se" neděláme. Trh je určí na základě střetu nabídky a poptávky.

 
 

Čtěte více:

IEA: Ropná dohoda se zatím dodržuje nejvíc v historii
10.2.2017 11:43
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po...
Odsát ropu potřebuje čas. Držte nervy na uzdě, říká IEA
15.3.2017 12:22
Globální zásoby ropy se v lednu zvýšily, což se stalo poprvé za půl r...
Ceny ropy po výrazném poklesu obracejí k růstu. Jak ho zobchodovat?
12.4.2017 11:31
Cena ropy zaznamenala především v průběhu března letošního roku relat...

  Offline rozhovory
  Neprošlapanou cestou jsme vyvinuli bezpilotního dříče a teď nenecháme hladový trh čekat, říká šéf na burzu mířícího Primoca UAV
  Expert akvizičního financování ČSOB: Koupit firmu není jako pořídit stroj do fabriky
  7.4.2018 15:06
  Na trhu je obrovské množství likvidity a investoři hledají, co s ní ud...
  Šéfka VIG Elisabeth Stadlerová pro Patria.cz: Není důvod obracet se jinam
  22.3.2018 13:44
  Pojišťovací skupina Vienna Insurance Group vidí ve střední a východní ...
  Transformace ČEZ může dávat smysl sama o sobě, říká finanční ředitel Martin Novák
  21.3.2018 7:34
  Případná transformace ČEZ, která zahrnuje možnost rozdělení na novou e...
  Vojtěch Benda pro Patria.cz: Člen bankovní rady by neměl sedět v kanceláři a tetelit se strachy
  2.3.2018 12:57
  Kurz koruny se vyvíjí podle předpokladů centrální banky a nahromadění ...
  Alternativa k dotacím: EU se zaručí za úvěry pro tuzemské firmy
  9.12.2017 13:51
  Celoevropský program InnovFin má ambice vyvolat investice hodnotě desí...

  Online rozhovory

  Váš názor
  Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.

  Nejčtenější zprávy týdne

  Jsme také na sociálních sítích

  Facebook Twitter Youtube RSS Slideshare

  Právě diskutujete

  Nejčtenější zprávy dne

  Nejdiskutovanější zprávy týdne

  Analýza dne

  Směřují poslední akvizice PPF k převzetí CETV?
  3.4.2018 16:30, aktualizováno: 3.4. 16:59
  Finanční skupina PPF převzala z rukou telekomunikačního obra...více