Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: S rostoucím počtem bytů se zvyšuje velikost, ale i cena

ČSÚ: S rostoucím počtem bytů se zvyšuje velikost, ale i cena

15.05.2007 15:01
Autor: ČTK

Praha 15. května (ČTK) - S rostoucím počtem nově stavěných bytů se zvyšuje jejich velikost, zlepšuje technická vybavenost, ale zároveň roste i cena. Průměrná obytná plocha loni dokončeného bytu se proti roku 2005 zvětšila o 2,1 procenta na 71,8 metru čtverečních. Průměrná pořizovací hodnota jednoho čtverečního metru obytné plochy byla 28,8 tisíce korun, což představuje nárůst o 5,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Pokračoval také růst užitkové plochy bytů, která se zvýšila o 1,4 procenta na 102,1 metru čtverečních. Průměrná hodnota bytu činila 2,07 milionu korun.

Cena a velikost obytné i užitkové plochy bytů kolísají v závislosti na struktuře dokončených bytových objektů. Při výstavbě rodinných domů je obytná plocha téměř dvojnásobná proti bytům v obytných domech. V rodinných domech vznikaly v loňském roce zejména byty 5+1 s průměrnou obytnou plochou 98 metrů čtverečních. V bytových domech to byly převážně byty dvoupokojové mírně nad 50 metrů čtverečních. Nejmenší byty se staví v domech s pečovatelskou službou a domovech-penzionech.

Trvale roste i velikost stavebních pozemků rodinných domů. V průměru se loni velikost zvýšila na 1080 metrů čtverečních z 888 metrů čtverečních v roce 1997.

Rok od roku se také zlepšuje technická vybavenost bytů. Nezbytnou součástí se stala vybavenost elektřinou a dodávkou vody. Ve všech formách bytové výstavby roste podíl bytů vybavených plynovodní přípojkou. Více jak polovina nových rodinných domů byla napojena na kanalizační síť a téměř desetina rodinných domů měla vlastní čističku odpadních vod. Přes 90 procent bytů dokončených v roce 2006 bylo připojeno na centrální vytápění buď lokální, nebo dálkové.

V Česku se loni dokončila výstavba 30.190 bytů. Rozhodující podíl na bytové výstavbě měly rodinné domy, ve kterých se loni dokončilo téměř 13.230 bytů. Přibližně 10.070 bytů firmy postavily v bytových domech. Stále platí, že nejvíce bytů se staví v Praze a okolí a ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejméně bytů vzniká v Libereckém a Karlovarském kraji.

Doba výstavby je podle ČSÚ stále dlouhá, i když se v posledních letech mírně zkracuje. Průměrná doba výstavby jedné bytové budovy meziročně klesla o 13,6 procenta a představovala zhruba 3,5 roku. Ve srovnání s bytovými domy byla výrazně delší doba výstavby u rodinných domů a nástaveb k nim. Zhruba pětina rodinných domů se stavěla přes pět let.

Na rozdíl od masové panelové výstavby před zhruba 30 lety nyní převažuje zděná výstavba. Stále málo bytů a domů se staví ze dřeva. Loni se na dokončené výstavbě podílely zhruba 3,5 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb