Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Spotřeba energie v Evropě vzrostla o 1,4 pct, nové zdroje chybějí

ČTK: Spotřeba energie v Evropě vzrostla o 1,4 pct, nové zdroje chybějí

20.06.2007 16:55
Autor: ČTK

Praha 20. června (ČTK) - Evropská spotřeba elektřiny vzrostla loni průměrně o 1,4 procenta; ve středoevropských zemích však rostla poptávka rychleji. Nově instalovaný výkon elektráren však tomuto tempu nestačí. Vyplývá to z údajů sdružení provozovatelů přenosových sítí UCTE a statistik Eurostatu.

V celé Evropě vzrostl podle Eurostatu instalovaný výkon elektráren za 15 let od roku 1990 o 23,6 procenta. Ze středoevropských zemí si díky masivnímu zvyšování výkonu ve vodních elektrárnách a dalších obnovitelných zdrojích udrželo rychlejší tempo jen Rakousko, i to však v posledních letech narazilo na horní limit. Instalovaný výkon tuzemských elektráren se zvýšil o 14 procent, hlavně díky zprovoznění jaderné elektrárny Temelín.

Poptávka po elektřině však ve stejném období v zemích evropské pětadvacítky (bez Rumunska a Bulharska) vzrostla o více než 28 procent. Jen loni se zvýšila poptávka po elektřině v Evropě o 1,4 procenta. V Rakousku to bylo 5,3 procenta, v Polsku 4,5 procenta, na Slovensku 3,5 procenta, v Maďarsku 3,3 procenta a v Česku 1,5 procenta.

Největším čistým dovozcem elektřiny ve střední Evropě je nyní Maďarsko, loni dovezlo 7,2 terrawatthodiny, což představuje zhruba 18 procent spotřeby. Maďarsko nemá dostatek vlastních zdrojů, navíc nepočítá s další výstavbou.

Rakousko je už dnes ve špičkách zcela závislé na dovozu elektřiny, v roce 2006 vzrostl čistý dovoz elektřiny (dovoz minus vývoz) podle údajů Eurostatu téměř dvaapůlkrát na 6,7 terawatthodiny, což představuje zhruba desetinu rakouské spotřeby. Rakousko však plánuje do roku 2015 postavit nejméně deset plynových bloků, aby se energetické závislosti na zahraničních dodávkách alespoň částečně zbavilo. V první etapě se má během následujících čtyř let vybudovat pět zdrojů o celkovém výkonu 2,2 GW, což odpovídá zhruba výkonu jaderné elektrárny Temelín.

Polsko i Slovensko jsou stejně jako Česko zatím v dodávkách elektřiny soběstačné: vyrobí se více elektřiny, než se spotřebuje; přebytek tedy mohou vyvážet. To se má podle různých scénářů během několika let změnit. Předpovědi přitom počítají se stejným tempem růstu spotřeby a nedostatečnými investicemi do výstavby nových energetických zdrojů.

Polsko bude muset do roku 2015 uzavřít minimálně 3,5 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren, které kvůli nadměrné produkci oxidů dusíku nevyhovují ekologickým požadavkům. Protože se v současnosti nestavějí nové zdroje, ani neexistuje žádný plán výstavby, stane se země z čistého vývozce čistým dovozcem.

Podobný osud nejspíš čeká kvůli plánovanému uzavření dvou bloků jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice a částečnému odstavení hnědouhelných elektráren Nováky a Vojany i Slovensko. Země tím přijde do roku 2008 zhruba asi o pětinu instalovaného výkonu.

Dostatek elektřiny má zatím Německo. Čistý německý export elektřiny činil v roce 2006 přibližně 20 TWh, to jsou však jen tři procenta tamní celkové produkce. Přes pokusy znovuotevřít téma elektrické energie tu však stále platí politické rozhodnutí postupně uzavřít jaderné elektrárny. Ty se na celkové německé produkci elektřiny podílejí zhruba 27 procenty. "I přes investiční boom v budoucnu maximálně pokryje svoje potřeby," uvedl Vladivoj Řezník ze sekce evropské agendy ČEZ.

Celkový instalovaný výkon evropských elektráren pokrývají podle posledních údajů Eurostatu z 57,8 procenta tepelné elektrárny. Jaderné elektrárny představují 18,8 procenta celkové kapacity, vodní 18,6 procent a ostatní obnovitelné zdroje energie, tedy geotermální, větrné a solární, 4,8 procenta.


Váš názor
  • může dojít opět ke kolapsu celé evropské energetické soustavy
    21.06.2007 10:12

    jak se již stalo vloni.
    obávám se, že při takových rozdílech
    • kolaps
      21.06.2007 10:21

      Nebyl ten kolaps způsoben nedostatečnou přenosovou kapacitou?
      šarlatán
Aktuální komentáře
19.09.2024
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů