Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přijde další krach, říká stratég, který předpověděl již černé pondělí v roce 1987

Přijde další krach, říká stratég, který předpověděl již černé pondělí v roce 1987

29.6.2007 12:45

Hlavní stratég Bank Bruxelles Roland Leuschel, který předpověděl burzovní krach v roce 1987 nyní, po dvaceti letech, znovu předpovídá prudký pád. Ten podle něj přijde s jistotou z USA nebo Číny. Uvedl to v rozhovoru pro německý server Welt Online.

Leuschel přitom upozorňuje na nápadnou podobnost současné situace s konečnou fází před krachem v roce 1987: „Šílenství“, co se týče fúzí a převzetí, inflace či vývoj sazeb. „Dnes stejně jako před 20 lety zvedaly centrální banky hlavní úrokové sazby a výnosy na globálních dluhopisových trzích vystřelovaly do výše,“ říká Leuschel.

Podle něj na trhu nechybí ani investorská euforie, která je jednou z podmínek příchodu krachu. „V USA se kupuje mnoho akcií na dluh, tak jako jen v podobných euforických fázích,“ říká. 1,8 % tržní kapitalizace všech amerických akcií je podle něj financováno úvěry, což je 340 mld. euro. „To je stejně vysoký podíl jako v roce 1987 a dokonce ještě vyšší než na začátku roku 2000, kdy činila 1,3. V dlouhodobém průměru činí tato hodnota mezi 0,6 a 0,7,“ upřesňuje. „Tak vysoko jako dnes byla tato míra ostatně také před krachem v roce 1929 se svými fatálními důsledky pro reálnou ekonomiku,“ upozorňuje.

Ani určité oddělení od vývoje v USA, kterého dosáhla například německá burza podle něj nezabrání celosvětovému dominovému efektu. „Když to praskne na Wall Street, nelze se schovat na žádné jiné burze na světě. Jistě existují fáze, ve kterých se mohou jednotlivé trhy emancipovat, ale to platí jen ve slunečných časech, jaké jsme zažili v uplynulých letech. V období špatného počasí je to rychle pryč,“ uvedl Leuschel.

Na argument Welt Online, že díky hospodářskému vzestupu Číny a Indie stojí růst světového hospodářství na více pilířích, uvedl, že Čína, i přes nárůst své hospodářské váhy ve světě je z velké části závislá na vývozech do USA. „A když tam přijde recese, se kterou počítám již na konci roku 2007, jsou dvojciferné míry růstu v Číně minulostí. Sečtěte to s tamní bublinou na akciovém trhu a pohroma je dokonalá. Že by sama Evropa mohla zachránit svět, to nemůžete přeci myslet vážně!“ podotkl Leuschel.

Jeden ze spouštěčů krachu bude podle něj právě vysoká likvidita, která již na konci 90. let vedla k neuvěřitelným nerovnováhám. „Když mají američané miliarový deficit veřejného rozpočtu i obchodní bilance a současně Číňané hromadí dolarové rezervy, lze hovořit o globalizační bublině, která hrozí, že jednou praskne,“ uvedl například.

V očekávání krachu Leuschel již sám přeměnil většinu svého majetku do hotovosti, a sice do eur. „Dříve bych koupil americké státní dluhopisy, ale nemám ještě nutnou důvěru ani v bondy, ani v dolar,“ říká a dodává, že má pro jistotu ještě asi 25 % svého majetku ve zlatě, uloženém v různých bankovních trezorech.

Podle Welt Online


Váš názor
 • Japonsko?
  29.6.2007 15:05

  Inflace -, burzovní index proti indexu před 20 lety na trojnásobku dnešní hodnoty, měna proti předchozím letem znehodnocena proti euru o 30%...
  jak je tedy na tom
  • jak se zviditelnit
   29.6.2007 16:50

   Třeba dodat,že pan Leuschel předpověděl těch krachů po r.1987 několik. Trochu hlubší analýzou zjistíte, že úroky,sazby a výnosy opravdu vzrostly, ale určitě "nevystřelují do výše" , jak se tento stárnoucí playboy domnívá. A pokud mluví o tržní kapitalizaci akcií a jejich financování na úvěr, není to je 1,8% ale pouze 1,5 %. Srovnáme li peněžní sumu v ekonomikách USA a EU tehdy a dnes, tak jeho čísla prostě lžou. A pokud tvrdí,že už má většinu aktiv v eurech a 25% ve zlatě, tak mu jednoduše nevěřím
   R.
   •  
    30.6.2007 15:09

    Souhlasím,je to jen snaha starého pána zviditelnit se .Ostatně těch předpovědí měl už několik, ale r.2001 v nich jaksi chyběl..I to číslo 1,5 se mi zdá vysoké, když vezmu v úvahu,že téměř 10% tržní kapit. akcií na US burzách je v rukou Asiatů resp.arabských multi..
    Jan
    • ... a část zlata
     30.6.2007 18:45

     mám i ve svých zlatých zubech ...
     Leuschel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data