Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RWE: Návrh EK nepovede k liberalizaci energetického trhu

RWE: Návrh EK nepovede k liberalizaci energetického trhu

19.9.2007 16:48
Autor: ČTK

Praha 19. září (ČTK) - Návrh Evropské komise, aby se koncerny vlastnící výrobu i rozvod energií zbavily přenosových soustav, nepovede podle plynárenské skupiny RWE (86 EUR, 0,61%) k další liberalizaci na trhu. Balíček, který dnes komise schválila, naopak uvítala tuzemská elektrárenská společnost ČEZ (1 108 CZK, 0,54%) (více ZDE).

"Konečný efekt plánovaných opatření by mohl být naopak kontraproduktivní," řekl ČTK mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský. Nové opatření podle něj představuje rizika pro zajištění bezpečných dodávek energie v rámci celé EU.

RWE Transgas, který v Česku ovládá zhruba 80 procent trhu se zemním plynem, tvrdí, že nikdo dosud neprokázal, že by tzv. vlastnický unbundling, tedy nucený odprodej přenosových a distribučních soustav, posílil hospodářskou soutěž v rámci EU a vedl by ke snížení cen energií.

"Veškeré podklady a analýzy ukazují naopak zvýšení nákladů na straně provozovatelů a v konečné fázi i zvýšení cen energií pro konečné spotřebitele," uvedl Chalupský.

Komise usiluje o to, aby zaniklo 27 národních energetických trhů a byl vytvořen pouze jeden pro celou EU. Pokud by její návrh přijal Evropský parlament a schválily jej členské státy, například RWE Transgas by musel odprodat přenosovou soustavu anebo se rozdělit na dvě naprosto nezávislé společnosti. Některé státy, například Francie či Německo, už dříve nad návrhem vyjádřily pochybnosti.

"Hlavní příčina přetrvávajících problémů na trhu evropském trhu s plynem, tedy omezená omezena diverzita zdrojů zemního plynu v rukou producentů z nečlenských států, zůstává tímto opatřením nedotčena," řekl mluvčí Transgasu.

Největší tuzemská energetická společnost ČEZ naopak návrh uvítala. "ČEZ tento balíček podporuje a doufá, že zejména snaha o zvyšování propojení mezi členskými státy přispěje k dotvoření jednotného evropského trhu s energiemi bez zbytečných bariér," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Přenos elektřiny v Česku se oddělil vlastnicky od ČEZ před čtyřmi roky. Přenosovou soustavu dnes vlastní a provozuje ČEPS stoprocentně ovládaný státem.

Návrh komise obsahuje i "mírnější verzi". Firmy by se mohly unbundlingu vyhnout tak, že jejich přenosovou soustavu by spravoval nezávislý systémový operátor (ISO). Firma by ale nad celou soustavou ztratila kontrolu, byť by na "papíře" zůstala jejím majetkem.

"Posun Evropské komise od striktního trvání na vlastnickém unbundlingu směrem k nezávislému systémovému operátorovi je pro Českou republiku přijatelnější," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Myšlenku nezávislých provozovatelů vítá rovněž ČEZ. "Vznik těchto provozovatelů považuji za zásadní pro zajištění daleko užší přeshraniční spolupráce při rozšiřování obchodovatelných kapacit," řekl obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Dnes schválený liberalizační balíček se nezaměřuje pouze na rozštěpení energetických gigantů. "Za nejvýznamnější považujeme tu část energetického balíčku, která klade důraz na investice do infrastruktury a takového propojení sítí mezi členskými státy, aby mohl v EU začít fungovat jednotný trh s energiemi. Podporujeme také jednotný způsob regulace evropského energetického trhu," řekl dále ministr.

Nově má totiž vzniknout Agentura pro spolupráci energetických regulačních úřadů. Úřad bude vydávat stanoviska určená provozovatelům přenosových soustav, regulačním úřadům, Evropské komisi a přijímat individuální rozhodnutí vůči energetickým společnostem.

Unbundling se v minulosti uskutečnil například v telekomunikacích. V Česku funguje od konce roku 2003 zpřístupnění místního vedení konkurenci, kde si firmy mohou pronajmout pevnou linku od Telefóniky O2 a poskytovat na ní své služby. Ceny volání z pevných linek po uvolnění trhu poklesly řádově o desetihaléře za minutu. Většímu poklesu ale bránil poplatek, který si O2 za pronájem účtovala.

Liberalizovaný telekomunikační trh má v současnosti většina evropských zemí. Podíl pronajatých linek konkurencí ale většinou nepřesahuje pět procent.


Váš názor
 • Čtěte zákony a direktivy
  19.9.2007 17:44

  Pan Chalupský si buď vědomě z české veřejnosti utahuje nebo nezná stávající normy platné i v ČR. Již dneska by měl být po zákonném unbundligu nezávislý prodejce plynu jako komodity od přepravce (resp. distributora), který mu nabízí přepravu komodity k zákazníkovi, jako službu. A na tomto rozhodnutí EK nic nemění. Chce jen odstranit tu nemravnostž, která je zavedena i u nás, aby jeden s obchodník s plynem vlastnil společnost vlastnící přepravní soustavu, kterou by měli užívat i ostatní obchodníci, kteří mají tomuto obchodníkovi konkurovat, a tudíž mít z hlediska přepravy (distribuce) stejné podmínky. I když jsou již dnes obchodník a distributor dvě různé právní entity, dokud je vlastní stejný holding, dochází díky personálnímu i vlastnickému propojení k programové diskriminaci ostatních prodejců plynu, což chce EU odstranit ve prospěch nás zákazníků. Z hlediska "náplně práce" příslušných subjektů se tedy oproti dnešku nic nemění, takže ani nová operativní rizika nevznikají, jen obchodník RWE bude postaven na stejnou startovní čáru s ostatními obchodníky ku prospěchu trhu s energiemi.
  Vtipálek Chalupský
 • Ale kdy to bude?
  19.9.2007 17:31

  Nechce se mi věřit, že by lobbisti RWE zastupující v parlamentě a u EU ČR nebrzdili co nejdéle tenhle proces, jako to bylo v minulosti v případě odkládání unbundlingu. Dokud bude nepřehledný majetkový spletenec distributorů a obchodníků RWE umožňující křížové dotace mezi unbundlovanými regulovanými a neregulovanými podniky umožňovat likvidaci nových prodejců plynu protizákonnými triky, nelze čekat změnu ceny plynu k lepšínu ani nové prodejce plynu u nás.
  Naděje
 • Konec monopolů v Čechách?
  19.9.2007 17:23

  Pro ČEZ, který již překročil hranice české kotliny, kde má historicky založenou dominantní pozici (tj. téměř-monopol), a uchází se o aktivity v teritoriu jiných "zavedených" monopolů je vstřícná reakce logická. Od RWE, který "zabetonoval vertikální monopol distribuce a prodeje plynu" v ČR (a ukotvil i teritoriálním kartelem dělby území s E-ONem a neprůstřelnou zákonnou pozicí prolobovanou u současné i minulé vlády a zákonodárců... až po "ochočení" regulátora), jsou obavy ze ztráty jeho současných nepřiměřených marží víc než na místě. A to je naděje pro velké i malé podniky u nás.... I pro celou ekonomiku.
  GpointRWE
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data