Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: WTO zahájila klíčová jednání o obchodě, USA a EU vstřícné

ČTK: WTO zahájila klíčová jednání o obchodě, USA a EU vstřícné

22.07.2008 8:17
Autor: ČTK

Spojené státy a Evropská unie včera daly důrazně najevo, že jim záleží na úspěchu klíčové fáze jednání Světové obchodní organizace (WTO). Učinily tak na začátku rozhovorů, které by měly rozhodnout o osudu takzvaného katarského kola jednání o liberalizaci světového obchodu. Z jednání ministrů v Ženevě by měl na konci týdne vzejít dokument, který povede k dohodě o rušení zemědělských subvencí a snižování dovozních cel.
 
Šéf britské nevládní organizace Oxfam Internatinal Jeremy Hobbs nicméně varuje, že s úspěšným završením jednání už tento týden nelze počítat. Naději podle něj mohou zhatit právě požadavky EU a USA, aby rozvojové země učinily velké ústupky. Tyto státy už podle něj zápasí s vysokými cenami potravin a pohonných hmot, takže příliš velké ústupky od nich patrně čekat nelze.

"To pokrytectví vyráží dech," řekl Hobbs novinářům v Ženevě a dodal, že za těchto podmínek Oxfam v žádnou dohodu nevěří. "Je nesmírně důležité, aby lidé nevěřili výmyslům typu 'rozvojové země to blokují'," poznamenal Hobbs.

Spojené státy, o jejichž postoji vládly pochybnosti, jsou prý rozhodnuty přispět k úspěchu jednání omezením svých farmářských subvencí. Podmínkou však je, aby své trhy dostatečně otevřely i velké rozvojové země jako Indie, Brazílie a Čína. "Víme, že musíme přinést příspěvek, co se týče našich domácích subvencí. My ten příspěvek přineseme," naznačila obchodní zmocněnkyně USA Susan Schwabová.

Evropská unie hned poté přišla s nabídkou, že sníží svá cla na dovoz zemědělských produktů o 60 procent místo původně navrhovaných 54 procent. Nabídka by měla přispět k tomu, aby se rozhovory pohnuly z místa, řekl obchodní komisař EU Peter Mandelson. "Rozhodli jsme se pomoci k rozběhu jednání tím, že průměrné snížení zemědělských cel ještě prohloubíme," řekl komisař. Dodal ale, že to závisí na tom, jak odpoví velké rozvojové země v otázce průmyslových cel.

Česká republika má v jednáních své požadavky například na jednodušší přístup nových automobilů na světové trhy. Jednání o závěrečném textu dohody může navíc spadat do doby, kdy EU bude předsedat Česká republika, která by v tom případě musela řídit některá jednání.

Katarské kolo začalo na konci roku 2001 a původně mělo být uzavřeno už před čtyřmi lety. Jeho deklarovaným cílem je přispět uvolněním obchodu k růstu prosperity v rozvojových zemích a poskytnout světové ekonomice nový růstový impulz.

Současné jednací kolo WTO se vleče hlavně kvůli sporům o omezení zemědělských subvencí a cel v bohatých zemích a o otevření trhů průmyslového zboží a služeb v rozvojovém světě. Rozvojové země kritizují Západ za vysoké dotace svým farmářům a požadují jejich rušení, samy však nejsou ochotny výrazněji snižovat svá vysoká cla, především na průmyslové výrobky. USA a EU přitom říkají, že mohou domů přijít jen s takovou smlouvou, která jim výměnou za omezení farmářských podpor dá významné nové příležitosti k exportu.

Brazilský ministr zahraničí Celso Amorim po nedělní schůzce skupiny rozvojových zemí vyjádřil naději, že jednání by tento týden mohlo vyprodukovat nový návrh textu dohody pro zemědělství a průmyslové zboží. Nový dokument by měl generální ředitel WTO Pascal Lamy předložit v pátek, řekl Amorim.

Možnou dohodu ohrožuje celá řada nebezpečí. Evropská unie například nehodlá slevit v otázce dovozu banánů a velkou neznámou zůstává postoj USA, kde nedávno Kongres schválil zákon o výrazném zvýšení podpory pro farmáře. V případě USA panuje určitá nejistota, protože brzy skončí mandát současné prezidentské administrativě.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.