Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: Ministerstvo financí a Fed zveřejní plán na podporu spotřebitelských výdajů

USA: Ministerstvo financí a Fed zveřejní plán na podporu spotřebitelských výdajů

25.11.2008 9:56

Americké ministerstvo financí a Fed by mohly možná již dnes zveřejnit úvěrový program na podporu výdajů spotřebitelů, v rámci něhož použijí finance ze záchranného balíku v hodnotě 700 mld. USD. Uvedly to podle agentury Bloomberg dva nejmenované zdroje obeznámené s tímto plánem.

Ministerstvo a Fed budou zřejmě v rámci nového programu poskytovat úvěry investorům, kteří budou chtít nakupovat cenné papíry založené na kreditních kartách a půjčkách na automobily a studium. Program bude mít na starosti americká centrální banka. Ministr financí Henry Paulson, který svolal tiskovou konferenci na 10 hod. newyorského času, řekl již před dvěma týdny, že chce podpořit úvěry na nákupy automobilů a na vysokoškolské vzdělávání, a zároveň snížit náklady na úvěry z kreditních karet.

Paulson a předseda Fedu Ben Bernanke rozšiřují záběr jejich původního záchranného plánu poté, co před dvěma dny schválili záruky ve výši 306 mld. USD na špatná aktiva investiční banky Citigroup (6 USD, 57,82%). Z poloviny záchranného programu, která byla již vydána, vydal Paulson většinu na pomoc bankám z Wall Street. Nyní se projevuje rostoucí tlak Kongresu pomoci také průměrným Američanům. Program, jenž má zvýšit dostupnost úvěrových karet i půjček na automobily a studium, by měl podle listu Wall Street Journal, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací, získat 25 až 100 miliard dolarů ze záchranného balíku pro finanční sektor.

„Trhy zoufale hledají směr, kterým se mají vydat, a je třeba, aby se Paulson ujal vedoucí pozice,“ komentuje současnou situaci Axel Merk, prezident Merk Investments LLC ze Palo Alta v Kalifornii.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK)


Váš názor
 •  
  25.11.2008 13:03

  Očekávám, že toto řešení nepřinese žádné zázraky, ale spíše zklamání. Není těžké přijít na to proč.
  Zdravý rozum
 •  
  25.11.2008 12:47

  Proboha, americká administrativa chce opět iniciovat poskytování úvěrů, jejichž splatitelnost bude vysoce problematická ? Vždyť právš to byla hlavní příčina současné krize ! Tomu se říká vyhánění ďábla belzebubem. Copak američané neumějí už žít jinak než jen na dluh o němž mnozí z nich dopředu vědí, že jej nesplatí ? Proč ale tímto svým bláznovstvím potápějí celou světovou ekonomiku ?
  investor
 • to mi nevoní
  25.11.2008 11:36

  FeD bude poskytovat půjčky na nákupy cenných papírů. A kdo ty půjčku bude vracet a čím je bude jistit, když hodnota takových aktiv půjde dolů ? A v případě automobilek ? Budou půjčovat lidem, kteří nemají z čeho splácet ? A na auta, která jsou ve výrobě přes dvacet let a jejichž spotřeba je šílená ? A kdy zavedou TUZEX ? ....
  Muff
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba