Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Současný způsob přemýšlení povede v roce 2010 zřejmě ke zklamání

Pimco: Současný způsob přemýšlení povede v roce 2010 zřejmě ke zklamání

1.10.2009 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Mohameda El-Eriana, výkonného ředitele Pimco, se nyní nacházíme v bodě největšího zmatku v dlouhotrvajícím přechodném stádiu globální ekonomiky a trhů. Opustili jsme režim celosvětového růstu, který byl tažen především dluhem financovanou spotřebou Spojených států, zatím jsme však nedosáhli vyrovnanějšího, i když třeba pouze anemického růstu. A množí se známky nepochopení současné situace. Roste počet analytiků, kteří zaměňují cyklus zásob a vliv stimulů za oživení typu V pokračující v příštím roce a i v dalších letech. Setrvačnost smysluplné reformy finančního systému se ztrácí, přestože je jasné, že finanční aktivita předstihla regulační rámec. A některé banky se vracejí ke špatným zvykům, které je téměř zničily.

Tento vývoj odráží náš celkově neadekvátní analytický pohled na celou situaci, který, jak se zdá, podporuje důraz na krátké období a nese sebou i problémy dobře zdokumentované behaviorálními ekonomy – jako například špatná formulace problémů spojená s neochotou zpochybnit dřívější postupy. Vzhledem k tomu bychom měli věnovat pozornost varování Mervyna Kinga. Minulý měsíc tento guvernér Bank of England bez obalu uvedl: „Jde o úroveň, hlupáci – nejde o růst, ale o úroveň.“ Investoři zatím neakceptovali jeho názor, že záleží na absolutních úrovních zisku, dluhu, bohatství a nezaměstnanosti, ne pouze na jejich změně. Budou to však muset brzy udělat. Analýza klíčových úrovní globální ekonomiky totiž ukazuje na důležité odchylky mezi požadovanou a současnou úrovní. Výhled pro většinu zemí bude i nadále veden úrovněmi klíčových proměnných, ne rychlostí jejich růstu.

Vezměme v úvahu 4 příklady:

Za prvé: Zadluženost spotřebitelů se zvláště ve Spojených státech a Velké Británii stále drží na příliš vysoké úrovni v poměru k očekávaným příjmům a dostupnosti úvěru. Tato nekonzistence vrátí zpět každý udržitelný odraz v této nejdůležitější části agregátní poptávky.

Za druhé: Některé bankovní rozvahy jsou stále příliš zadlužené na to, aby s nimi byli regulátoři nebo jejich vlastní manažeři spokojeni. Tato situace jim zabrání půjčovat reálné ekonomice v době, kdy některá odvětví (např. komerční nemovitosti, ale také rezidenční sektor) stále požadují výrazné refinancování a kdy spotřebitelé potřebují čas na zmenšení svého přebytečného dluhu.

Za třetí: Nezaměstnanost vzrostla vysoko nad očekávání a pravděpodobně se tam po delší dobu udrží. Bude trvat roky, než se v USA vrátí na svou přirozenou úroveň i poté, co takto vzrostla. To omezí oživení na straně poptávky a investic a ohrozí politickou podporu strukturálním reformám.

A nakonec: Veřejný dluh vzrostl tak, že vyvstávají obavy ohledně jeho budoucího vývoje. Mohlo by dojít k omezení efektivity budoucích stimulů, stejně jako se tak komplikuje tvorba strategií exitu. Tento stav by také mohl snížit schopnost Spojených států levně financovat své velké deficity tím, že podkope pozici dolaru jako světové rezervní měny i atraktivitu finančních trhů v této zemi.

Zmíněné úvahy podtrhují nekonzistenci mezi současnými cenami na trzích a realitou, které čelí společnosti a ekonomiky. Ať se již jedná o akcie či korporátní dluhopisy, tyto trhy očekávají v roce 2010 silný růst, zisky by se měly zvyšovat díky rostoucím tržbám, ne díky dalšímu snižování nákladů, které jim pomohlo během uplynulých šesti měsíců. Spoléhají tak na to, co se pravděpodobně ukáže jako velice prchavý scénář vysokého růstu roku 2010. Čím déle bude trvat přechod na správný způsob uvažování, který pracuje s úrovněmi a ne jen s růstem, o to větší bude riziko zklamání.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
 • za treti:NEzamestnanost
  1.10.2009 19:34

  opravte si za treti:NEzamestnanost narastla ... Third, unemployment has risen well beyond expectations
  kura
  • Re: za treti:NEzamestnanost
   1.10.2009 19:50

   Už aby to vzal Škromach a udělal pořádek :-)))
   tk69
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data