Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie chce po Německu podporu domácí poptávky a snížení obchodního přebytku. Podkopává prý ostatní ekonomiky eurozóny

Francie chce po Německu podporu domácí poptávky a snížení obchodního přebytku. Podkopává prý ostatní ekonomiky eurozóny

15.3.2010 12:59
Autor: ČTK

Paříž (ČTK) - Francouzská ministryně hospodářství a financí Christine Lagardeová vyzvala Německo, aby víc podporovalo domácí poptávku a snížilo tím své obchodní přebytky, které podle ní podkopávají konkurenceschopnost ostatních ekonomik eurozóny. V rozhovoru pro dnešní vydání britského listu Financial Times tak ministryně prolomila dlouholeté tabu, které mezi Paříží a Berlínem existovalo ohledně makroekonomických nerovnováh uvnitř eurozóny. Tyto nerovnováhy nyní plně odhalila řecká krize.

Lagardeová listu řekla, že Berlín by měl uvažovat o podpoře domácí poptávky, aby pomohl zemím s obchodními deficity získat znovu konkurenceschopnost a usnadnit jim ozdravování zadlužených veřejných financí. "Mohly by země s přebytky něco málo udělat? Tady nejde jen o dodržování principu rozpočtových deficitů," řekla ministryně.

Německo si od zavedení eura na konci 90. let postupně zvyšovalo v rámci eurozóny konkurenceschopnost tím, že pomocí centralizovaných mzdových dohod drželo přísně na uzdě růst pracovních nákladů. Tím nepřímo snižovalo obchodní konkurenceschopnost ostatních zemí bloku, protože tam naopak po zavedení eura mzdy většinou rostly rychleji. Dlouhodobý propad konkurenceschopnosti je základem ekonomických problémů zejména v jižní Evropě od Itálie a Španělska po Řecko a Portugalsko, které kvůli jednotné měně ztratily tradiční možnost pomáhat si devalvacemi svých měn.

Lagardeová ocenila Německo za to, jakou práci v posledních desetiletích udělalo ve zlepšování své konkurenceschopnosti a tlaku na náklady na pracovní sílu; jedním dechem však naznačila, že takto jednostranně si to Paříž nepředstavuje. "Nejsem si jista, zda to je dlouhodobě udržitelný model pro celou skupinu. Je jasné, že potřebujeme lepší konvergenci," řekla. Ministryně podle listu dala jasně najevo, že hlavní rozpor mezi oběma největšími zeměmi bloku je právě v pohledu na podporu německé domácí poptávky tak, aby prospěla exportu ostatních zemí eura.

Lagardeová rovněž potvrdila, že se dívá skepticky na německý návrh vytvoření Evropského měnového fondu, který by pomáhal zemí ohroženým finančními problémy za mnohem přísnějších podmínek, než jaké nyní stanoví rozpočtová pravidla takzvaného Paktu stability a růstu. Měnový fond není podle ministryně pro eurozónu prioritou, jeho vytvoření by trvalo řadu let a vyžádalo by si obtížné změny evropských smluv. Blok by se podle ní měl zaměřit na řešení problému Řecka a pak ukázat "trochu kreativity a inovace" a najít v dosavadních smlouvách o EU prostor pro zlepšený dohled nad státními rozpočty.

Ministryně naznačila, že Paříž se stále nevzdává představy "ekonomické vlády", kterou by nad eurem vykonávaly zejména Francie s Německem. Tuto "vládu" Berlín dosud odmítal, protože ji chápal jako snahu ovlivňovat rozhodování Evropské centrální banky. Přísnější svázání rozpočtových politik je však vzhledem k nynější krizi podle řady analytiků pro dlouhodobé přežití eurozóny nezbytností.


Váš názor
 • Obchodní přebytek je klíčové aktivum
  15.3.2010 14:33

  Obchodní přebytek je v dnešní době jedním z hlavních aktiv té které země. Nevěřím, že by se ho některá země dobrovolně vzdala.
  Jan Dvořák
 •  
  15.3.2010 14:02

  Myslím , že konečně začíná diskuze o tom, jak ten experiment zvaný EU zlikvidovat. Nemá-li evropa padnout na ústa úplně ,musí staří pánové a dámy kterým se v bruselu za 600tis./měsíčně asi opravdu líbí pochopit, že země eurozóny nejsou tak produktivní, aby moloch EU byly schopny ufinancovat a udržet nad vodou. Jako eurskeptik začínám jásat a doufat ,že to nebude trvat dlouho. P.s. Jako turista si rád vyměním šilinky ,marky nebo liry ,stačí když nebudu muset nikoho udávat,abych dostal devizový příslib,to snad již nehrozí. Spolupráce evropských zemí asi fungovat musí. ale snad v jiné podobě ,než v posuzování Bruselskou birokracií ,jestli mohou češi dělat špekáčky!!!! Řekové díky , evropa je Vám vděčna.
  karel
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data