Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká vláda zatím na sanacích bank vydělala 8,5 %

Americká vláda zatím na sanacích bank vydělala 8,5 %

6.4.2010 14:09

Roční návratnost z prostředků obětovaných na sanace 49 finančních institucí zpět k daňovým poplatníkům činí 8,5 %. Projevuje se tak zvýšená snaha bankovních domů urychlit splácení vládních půjček a zpětné odkupy warrantů, cituje CNBC zprávu SNL Financial.

Z analýzy byly přitom vyloučeny společnosti jako Citigroup, jejíž kmenové akcie jsou stále v rukou amerického ministerstva financí a od kterých se očekává další přínos do státní poklady, a další, které své závazky splatily jen částečně.

Vládní pomoc bankám byla od počátku odmítána daňovými poplatníky, kteří je považovali za hlavního viníka nejhorší recese od 30. let. Výnosy ze zpětného odprodeje a aukcí warrantů nabytých v rámci programu TARP vedly ke konci března k navýšení návratnosti. Od konce roku 2008, kdy byl program spuštěn, vládní půjčky úplně splatilo 64 institucí.

Největší banky splatily své dluhy ministerstvu v minulém roce a zkraje letošního roku, například Goldman Sachs zajistila při loňském vyrovnání závazků vůči federální pokladně 20% návratnost. Více než 600 menších bank však v programu dluží zhruba 130 miliard dolarů.

(Zdroj:CNBC)


Váš názor
  • A co odkupy FEDu
    6.4.2010 16:59

    To je sice super, nicméně je to jen menší část utracených peněz. FED kupoval CDO, junk bondy atd. za ceny, které trh minimálně nekotoval. Pomáhal tak nejen investičním bankám k dosažení nestandnho množství likvidity. Bylo by zajímavé vědět, kolik na tom FED prodělal. Další problém jsou téměř nulové sazby. Kdepak, tento příběh ještě není u konce. Toto je jen přestávka.
    radek Pokorný
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data