Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A je to…

A je to…

12.4.2010 15:41
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jak je to všechno snadné – během víkendu se svolá telekonference, ministři financí Eurozóny se domluví na podmínkách pomoci, vše se zveřejní a nad Akropolí se konečně naplno rozzáří slunce. Druhý den si trhy oddychnou, společná měna posílí, akcie poskočí ….a je to.Nic však není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Tuny papíru byly za poslední dva dny popsány na téma struktury a spouštěcího mechanismu celého záchranného balíčku. Nechci a nebudu jejich popisem tedy ztrácet čas. Z pohledu investora jsou mnohem důležitější dva faktory:

1) Není tomu ani 24 hodin od oznámení detailů celého plánu a už se Angela Merkelová dostala pod palbu kritiky. Mluvčí prvního náměstka ministra financí (navíc nominovaného za stranu koaličního partnera A. Merkelové) se nechal slyšet, že vyslovením souhlasu se zmíněným plánem „Německo podlehlo tlaku“ a ať si kdo chce co chce říká, uvedený program není ničím jiným než subvencí, resp. státní pomocí. I tak lze celou situaci interpretovat, neměli bychom však zapomínat na to, že podle úmluvy z 25. března tohoto roku má každý z členů Eurozóny ve vztahu k takovémuto plánu právo veta. Nikde tedy není psáno, že Německo tohoto práva nevyužije a celý plán následně nepošle do koše. A. Merkelové totiž v příštích 14 dnech půjde o hodně – 9. 5. se v Porýni-Vestfálsku konají volby a pokud by je strana A. Merkelové prohrála, přišla by o kontrolu nad horní komorou parlamentu. V porovnání s tím je Řecko relativně minoritní problém…

2) Podmínky pomoci Řecku jsou dobré, nikoliv však skvělé. Poskytnutá částka by sice pokryla refinanční potřebu Řecka pro rok 2010 (30 mld. EUR), na rok 2011 by však nestačila (požadováno dalších 22 mld. EUR). Nabídnutý refinanční náklad je o přibližně 200 bazických bodů nižší než současné tržní sazby, přesto je o dost dražší než sazba (pravděpodobně) poskytovaná Mezinárodním měnovým fondem. Při 5% úrokové sazbě by Řecko potřebovalo generovat primární přebytek rozpočtu ve výši 7 % jenom na to, aby stabilizovalo poměr dluhu vs. HDP. Takové přebytky jsou v rámci zemé OECD poměrně zřídka k vidění, byť nejsou nemožné. Podobný obrat se podařil zemím jako Kanada, Švédsko či Belgie v 80. a 90. letech minulého století. Pokud by se Řecko financovalo za 3,25% (cca nabídka MMF), požadovaný přebytek by klesl na 5%. Za tyto sazby nicméně Řecko dostane jenom menší část celkové sumy..


Tak uvidíme…


Váš názor
 •  
  17.4.2010 15:32

  Evropa by se měla soustředit na záchranu těch, které ještě zachránit lze. Řecku už, bohužel, není pomoci.
  Skeptik
 •  
  17.4.2010 15:27

  Kritici mají pravdu v tom, že Řecko nikdy nemělo být do Eurozóny vpuštěno. Pokud by tam mělo setrvat, pak bude potřeba mnohem více, než 30 mld. Euro. Odhadem řádově 3 x více, pokud vše půjde "hladce" a Řekové výrazné snížení životního standardu přijmou bez revolucí a povstání a vláda bude schopná prosadit drastické reformy. To by se ještě dalo utáhnout, pokud by Řecko bylo jedinou zemí Eurozóny, která bude pomoc potřebovat. Tak to ale není a je zjevné, že všechny zachránit nelze. Pro Německo je daleko důležitější zachránit např. Itálii než nějaké Řecko. I pro Řeky by asi nakonec bylo levnější z Eurozóny utéci hned, protože tento krok je již v podstatě nevyhnutelný. Je to jen otázka času. Co bude dělat ECB pokud dojde k dalšímu poklesu ratingu Řecka? Sníží svoje standardy zástav? Pokud ne, řecký bankovní systém se přes noc sesype jako domeček z karet. Němci ovšem budou platit v každém případě, protože velká část Řeckých dluhopisů je v držení přihlouplých německých bankéřů. Právě tato lobby teď tlačí v Německu na pomoc, která už je jen házením peněz do černé díry. Ještě, že v tomto skvělém klubu zatím nejsme.
  Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů