Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A je to…

A je to…

12.04.2010 15:41
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Jak je to všechno snadné – během víkendu se svolá telekonference, ministři financí Eurozóny se domluví na podmínkách pomoci, vše se zveřejní a nad Akropolí se konečně naplno rozzáří slunce. Druhý den si trhy oddychnou, společná měna posílí, akcie poskočí ….a je to.



Nic však není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Tuny papíru byly za poslední dva dny popsány na téma struktury a spouštěcího mechanismu celého záchranného balíčku. Nechci a nebudu jejich popisem tedy ztrácet čas. Z pohledu investora jsou mnohem důležitější dva faktory:

1) Není tomu ani 24 hodin od oznámení detailů celého plánu a už se Angela Merkelová dostala pod palbu kritiky. Mluvčí prvního náměstka ministra financí (navíc nominovaného za stranu koaličního partnera A. Merkelové) se nechal slyšet, že vyslovením souhlasu se zmíněným plánem „Německo podlehlo tlaku“ a ať si kdo chce co chce říká, uvedený program není ničím jiným než subvencí, resp. státní pomocí. I tak lze celou situaci interpretovat, neměli bychom však zapomínat na to, že podle úmluvy z 25. března tohoto roku má každý z členů Eurozóny ve vztahu k takovémuto plánu právo veta. Nikde tedy není psáno, že Německo tohoto práva nevyužije a celý plán následně nepošle do koše. A. Merkelové totiž v příštích 14 dnech půjde o hodně – 9. 5. se v Porýni-Vestfálsku konají volby a pokud by je strana A. Merkelové prohrála, přišla by o kontrolu nad horní komorou parlamentu. V porovnání s tím je Řecko relativně minoritní problém…

2) Podmínky pomoci Řecku jsou dobré, nikoliv však skvělé. Poskytnutá částka by sice pokryla refinanční potřebu Řecka pro rok 2010 (30 mld. EUR), na rok 2011 by však nestačila (požadováno dalších 22 mld. EUR). Nabídnutý refinanční náklad je o přibližně 200 bazických bodů nižší než současné tržní sazby, přesto je o dost dražší než sazba (pravděpodobně) poskytovaná Mezinárodním měnovým fondem. Při 5% úrokové sazbě by Řecko potřebovalo generovat primární přebytek rozpočtu ve výši 7 % jenom na to, aby stabilizovalo poměr dluhu vs. HDP. Takové přebytky jsou v rámci zemé OECD poměrně zřídka k vidění, byť nejsou nemožné. Podobný obrat se podařil zemím jako Kanada, Švédsko či Belgie v 80. a 90. letech minulého století. Pokud by se Řecko financovalo za 3,25% (cca nabídka MMF), požadovaný přebytek by klesl na 5%. Za tyto sazby nicméně Řecko dostane jenom menší část celkové sumy..


Tak uvidíme…


Váš názor
  •  
    17.04.2010 15:32

    Evropa by se měla soustředit na záchranu těch, které ještě zachránit lze. Řecku už, bohužel, není pomoci.
    Skeptik
  •  
    17.04.2010 15:27

    Kritici mají pravdu v tom, že Řecko nikdy nemělo být do Eurozóny vpuštěno. Pokud by tam mělo setrvat, pak bude potřeba mnohem více, než 30 mld. Euro. Odhadem řádově 3 x více, pokud vše půjde "hladce" a Řekové výrazné snížení životního standardu přijmou bez revolucí a povstání a vláda bude schopná prosadit drastické reformy. To by se ještě dalo utáhnout, pokud by Řecko bylo jedinou zemí Eurozóny, která bude pomoc potřebovat. Tak to ale není a je zjevné, že všechny zachránit nelze. Pro Německo je daleko důležitější zachránit např. Itálii než nějaké Řecko. I pro Řeky by asi nakonec bylo levnější z Eurozóny utéci hned, protože tento krok je již v podstatě nevyhnutelný. Je to jen otázka času. Co bude dělat ECB pokud dojde k dalšímu poklesu ratingu Řecka? Sníží svoje standardy zástav? Pokud ne, řecký bankovní systém se přes noc sesype jako domeček z karet. Němci ovšem budou platit v každém případě, protože velká část Řeckých dluhopisů je v držení přihlouplých německých bankéřů. Právě tato lobby teď tlačí v Německu na pomoc, která už je jen házením peněz do černé díry. Ještě, že v tomto skvělém klubu zatím nejsme.
    Skeptik
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data