Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo chladí optimismus ohledně pomoci Řecku, ekonomové vracejí pozornost ke snižování dluhu

Německo chladí optimismus ohledně pomoci Řecku, ekonomové vracejí pozornost ke snižování dluhu

12.04.2010 18:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Německé ministerstvo financí dnes zpřesnilo svoji představu o účasti na pomoci Řecku. Ústy mluvčího ministerstva financí sdělilo, že na celkové pomoci Řecku ze strany Evropské unie by se mělo podílet v rozsahu přibližně 28 procent, tedy ve finančním vyjádření 8,4 miliardy eur a mělo by se tak stát skrze úvěry poskytnuté vládou ovládanou bankou KfW se zahrnutím vládních záruk na tyto úvěry.

Do sporu se dnes Německo a EU dostaly zřejmě kvůli komunikačnímu nedorozumění, kdy mluvčí německé vlády Christoph Steegmans uvedl, že o aktivaci pomoci bude muset rozhodnout summit evropských zemí, podle EK ale stačí souhlas eurozóny. Mluvčí pak potvrdil stanovisko Evropské komise. „Pověsit na stěnu hasicí přístroj ještě neříká nic o tom, zda bude někdy zapotřebí," uvedl rovněž Steegmans.

Dílčí spory ohledně mechanismu aktivace pomoci také existují. Německo zřejmě vyžaduje, aby mohli o aktivaci programu rozhodnout jen šéfové vlád, což by znamenalo ministerské předsedy. Brusel má ale zato, že postačí souhlas ministrů financí. Ti také v neděli dohodli přesné podmínky, za kterých bude možné pomoc zadluženému Řecku poskytnout. „Zapotřebí bude jednomyslné rozhodnutí šéfů vlád eurozóny a také společná schůzka," odpověděl mluvčí s tím, že k takovému rozhodnutí nestačí pouze souhlas euroskupiny, tedy ministrů financí. „Podle (písemné) smlouvy členské země musí souhlasit jednomyslně. A zeměmi je myšleno šéfové vlád," uvedl mluvčí německé vlády.

Německo označuje nedělní dohodu, v níž ministři financí zemí eura specifikovali objem a podmínky pomoci Řecku, jen za "technické upřesnění" plánu, na němž se vlády eurozóny dohodly už 25. března v rámci summitu EU. Mluvčí německého ministerstva financí Michael Offer řekl, že cílem nedělního rozhodnutí bylo uklidnit trhy, které březnová obecná dohoda nijak neuspokojila a situace na trhu řeckých dluhopisů se po ní naopak povážlivě zhoršila.

Ministři eurozóny v neděli dohodli, že celkový dispoziční úvěr od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu má dosáhnout 40 až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč) a jeho úrok bude asi pět procent. Mohla by to být vůbec největší mezinárodní finanční záchrana jedné země, větší než minulé programy MMF pro Mexiko nebo Argentinu.

Euro dnes v reakci na odkryté parametry pomoci Řecku posílilo nejvýrazněji za posledních sedm měsíců a to proti všem z 16 hlavních obchodovaných měn. Proti dolaru aktuálně obchoduje na úrovni 1,3590 USD/EUR. Podle dat CMA Datavision řecké CDS poklesly o 62 bps k úrovni 364 bazických bodů. Také řecké dluhopisy dnes předvedly skok k lepšímu. Dvouleté bondy klesly na 5,8 % z pátečních 7,15 %, desetileté dluhopisy poklesly o 55 bazických bodů na 6,66 procenta.

Ekonomové však řeckému plánu nepřikládají kromě pomoci stabilizovat finanční trhy nějaký aktivní příspěvek k růstu ekonomiky jako takové. „Skutečnou otázkou bude, zda Řecko je schopno generovat růst při současném snižování dluhu. Bez schopnosti růst je to pouze o udržování dluhu, pokud někdo bude ochoten půjčovat za méně než pět procent nejméně po dobu následující dekády,“ uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs pro Evropu Erik Nielsen. „Ano, sníží možnost pádu řeckých financí v krátkodobém horizontu, ale ptát se musíme jinak. Jsou Řekové schopni těch opatření, které nastínili v plánu ozdravění financí, při vědomí finanční záchrany v tak krátké době,“ řekl Stephen Roach, šéf Morgan Stanley pro Asii. „Cesta ke snížení deficitu během tří let pod 3 procenta HDP bude mnohem těžší ve srovnání se současnou situací a trhy budou potřebovat mnohem více jistoty,“ uzavírá Janet Henry za HSBC.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
 • pomoc, aneb ze společného krev neteče
  13.04.2010 8:16

  Nechci se v tomto vstupu již pouštět do hodnocení toho, zda pomoc Řecku, které utrácí více než si vydělá a poté falšuje statistiky, je více dobrým signálem pro aktuální stabilitu Eura či ukazuje nezodpovědným, že jim vždy někdo pomůže. Spíše mě zaujal moment, kdy jsme byli automaticky, byť sice člen EU ale nečlen EMU, zařazeni mezi pomoc poskytující země a ve článku se píše, že o aktivaci půjčky by podle EK měla rozhodnout pouze Eurozóna. Zdá se, že jsme potřeba pouze k poskytnutí půjčky, k rozhodnutí nás nepotřebují. Také bych pokládal za logické, kdyby byla určitá diferenciace v míře pomoci mezi zeměmi EU a EMU. Zdá se, že časem přijde i na proklamované placení náhrad Francie bývalým koloniím z peněz EU, kterého se budeme naplno účastnit.
  V.Marik
  • Re: pomoc, aneb ze společného krev neteče
   13.04.2010 9:18

   Možná bude lepší, že bude někdo rozhodovat za nás a lidé pochopí, že stát, co má obyvatel jako větší město, nepotřebuje vlastní nabubřelý byrokratický aparát, 202 členný parlament, senát navíc, armádu k tomu a ještě europoslance. Kdo ty parazity má platit, vždyť ty pijavice pořád nemají dost, jen kradou, přikrádají a neustále vymýšlejí tunely. Před volbama lžou, slibují, odpovědnost nulová, sem tam se prohodí a po volbách změna žádná, maximálně vznikne dalších deset vyšetřovacích komisí pro vyšetření nových tunelů a které jen zametou stopy. Je to k zblití.
   A.
   •  
    13.04.2010 9:54

    S hodnocením našeho rozvinutého aparátu plně souhlasím. Přesto si nemyslím, že by se za nás mělo rozhodovat v Bruselu. Čím dál a zřetelněji se dle mého názoru začíná projevovat, že architektura slavné EUROZÓNY s jenotnou měnou je postavena na hodně chatrných základech. Je to snad i proto, že tvůrci EU nemohli v době ,kdy myšlenka vznikla předpokládat, překotné rozšiřování o státy bývalého východního bloku. Vždyť už nejsme daleko od toho, že budeme do eurozóny lákat i Mongolce. Opět se prokazuje , že dům se špatnými základy je lepší nechat spadnout a začít znovu ,než jej permanentně přilepovat .
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data