Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská strategie: Potichu kupředu…

Čínská strategie: Potichu kupředu…

20.05.2010 17:52
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Čínští představitelé o zahájení světové výstavy v Šanghaji, které proběhlo 30. dubna, prohlašovali, že bude jednoduché a skromné. Nebylo. Přehlídka ohňostrojů, laserových show, fontán a tisíců tanečníků se vyrovnala úvodní ceremonii olympijských her v Pekingu v roce 2008. Nutkání ukázat dynamiku nastupující velmoci se ukázalo jako neodolatelné. Pro mnohé tato křiklavá okázalost symbolizovala zářivý úspěch čínského modelu, který by měl obdivovat celý svět.

Právě multimiliardové Expo je ztělesním tohoto údajného modelu, jenž Číně získal mnoho obdivovatelů v rozvojovém světě i jinde. Z průzkumu provedeného minulý rok americkým Pew Research Centre vyplývá, že 85 % Nigerijců má k Číně kladný vztah (oproti 79 % v roce 2008), v případě Američanů tento názor sdílelo 50 % dotázaných (oproti 38 % o rok dříve). Schopnost zorganizovat největší světovou výstavu v dějinách, včetně gigantického rozšíření šanghajské infrastruktury, s minimálním hašteřením, které tyto akce provází v demokratických státech, zkrátka ohromí i jinak skeptického diváka.

Akademiky a politiky v samotné Číně však téma existence jakéhosi „čínského modelu“ rozděluje. A stejně tak otázka jestli je rozumné o něčem takovém vůbec mluvit. Komunistická strana přistupuje k nároku na jakýkoliv příkladný model hodný následování v ostatních zemích s rozpaky. Oficiální stránky se zeširoka zmiňovaly o zprávě vládě blízkého hongkongského deníku Ta Kung Pao, jež Expo označila „výstavní ukázku čínského modelu“. Čínští představitelé se však tomuto termínu na veřejnosti vyhýbají a šanghajskou výstavu popisují méně nacionalisticky zabarvenými výrazy.

Jiná situace však panuje na čínském vydavatelském trhu, v němž se v posledních měsících s knihami na toto téma roztrhl pytel. Většina publikací se v popisu shodne na základních rysech čínské cesty – vládě jedné strany, nejednoznačnému postoji vůči svobodné soutěži v podnikání a velké roli pro státní podniky. Pozadu nezůstávají ani západní akademici.
Posledním přírůstkem je kniha s názvem “The Beijing Consensus, How China’s Authoritarian Model Will Dominate the Twenty-First Century” (volně přeloženo: Proč bude čínský autoritářský model vévodit 21. století) od Stephena Halpera, jenž působil v několika republikánských administrativách. Halper v ní tvrdí, že „Čína nutí Západ na ústup tím, že potichu omezuje jeho schopnost propagovat západní hodnoty“.

Navzdory tomu, že je Země středu považována za „největší reklamu na novou alternativní cestu vývoje“, díky níž je možné užívat plodů kapitalismu a zároveň zachovat autokratický způsob vlády, trnou podle Halpera čínští politici strachy, jelikož se bojí ztráty kontroly, chaosu a zhroucení státu, jak k tomu došlo na začátku minulého století. Tato obava podle něj stojí za znepokojivým zahraničněpolitickým chováním nastupující velmoci. Podle této teorie závisí vláda komunistické strany na hospodářském růstu, který zas vyžaduje suroviny dodávané nepříliš důvěryhodnými režimy. Afričtí politici ve skutečnosti jen zřídka mluví o následování čínského modelu. Rádi však přijímají úvěry, které Peking poskytuje bez dotěrného kázání o principech odpovědného vládnutí a lidských právech.

Čínští představitelé jsou si navíc vědomi citlivosti Spojených států na rétoriku, jež by naznačovala nebezpečí vzniku konkurenční mocnosti a ideologie. Konflikt se Spojenými státy, jež jsou se svými 11 eskadrami letadlových lodí pány světových oceánů, by totiž čínský hospodářský zázrak mohl razně ukončit.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university