Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strukturální posuny v Číně

Strukturální posuny v Číně

20.08.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Velká průmyslová centra na pobřeží Číny byla po mnoho let produkční základnou pro domácí i mezinárodní firmy, které chtěly využít obrovskou zásobu levné pracovní síly v této zemi. Posilující renminbi, vládní kroky proti znečišťování životního prostředí a růst počtu sporů mezi zaměstnanci a zaměstnavateli naznačují, že nízkonákladový model produkce již dostává trhliny. Společnosti se při hledání levné pracovní síly stále více orientují na střed země, snaží se zrychlit automatizaci v továrnách a tam, kde je to možné, přenést rostoucí náklady na spotřebitele.

Růst nákladů práce zpochybňuje postavení Číny jako dílny světa, ale může být vnímán i jako dílčí posun k výrobě zboží s vyšší přidanou hodnotou a k atraktivnímu spotřebitelskému trhu. Mnohá odvětví, ve kterých mzdové náklady představují jen relativně malou část nákladů, budou schopna ustát i výraznou mzdovou inflaci zejména proto, že se nákladová konkurenceschopnost může udržet díky rostoucí produktivitě. Investoři by také neměli zapomínat, že mezi obchodované společnosti patří zejména finanční, telekomunikační a energetické firmy, které by měly být růstem mzdových nákladů ovlivněny méně. Složitější je situace v odvětvích, která vysoce závisí na práci a kde se dosahuje jen nízkých marží. Nejvíce je poznamenáno stavebnictví, průmysl, velkoobchod a maloobchod.

Jádrem současných problémů na trhu práce jsou demografické faktory. Nadbytek pracovní síly v Číně je téměř vyčerpán. Velikost skupiny pracovníků ve stáří mezi 20 – 39 lety, která je ve společnostech intenzivně využívající práci nejvýznamnější, již několik let klesá. Oživující globální poptávka odkryla nedostatek mladých lidí schopných a ochotných přesunout se za prací daleko do měst, na pobřeží s vysokými náklady. Dostupnost pracovní síly na pobřeží omezuje i rozvoj stavebnictví uvnitř země.

Rostoucí příjmy by měly podpořit snahy o nalezení nové rovnováhy v ekonomice, která ji posune od nadměrného spoléhání se na investice a exporty. Domácnosti by postupně měly rozšiřovat svou spotřebu směrem k rozmanitým potravinám, značkovým oděvům, vzdělání a zábavě. Proces posunu směrem dovnitř země bude také doprovázet vyšší poptávka po logistických službách. Firmy budou na rostoucí mzdové tlaky reagovat vyšší automatizací produkce.

Uvedené je výtahem z článku, jehož autorkou je Jing Ulrich, která stojí v čele obchodování s čínskými akciemi a komoditami ve společnosti JPMorgan.

Zdroj: FT


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data