Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč vypadají medvědi chytřeji než býci?

Proč vypadají medvědi chytřeji než býci?

14.10.2010 17:33
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Někteří býci (investoři věřící v růst trhů) sice žárlí na Nouriela Roubiniho, který je známý také jako Dr. Doom, avšak ten byl a pořád je medvědem (investorem věřící v pokles trhů), a to od začátku rally v březnu 2009. Žárlivost býků spočívá v tom, že navzdory tomu, že pan Rubini je celou dobu pesimistou, v médiích jsou neustále publikovány jeho komentáře a prohlášení na konferencích a zřejmě má i tisícovky institucionálních klientů, kteří mu platí za jeho znalosti.

Ve skutečnosti jsou optimisté očekávající ekonomické oživení považováni spíše za špatně informované hlupáky a to i přesto, že ekonomické ukazatele se od poloviny minulého roku výrazně zlepšily a akciové trhy jsou přibližně 80 % nad březnovými minimy. Zde je několik důvodů, proč medvědi často vypadají chytřejší nebo jsou více v módě než optimističtí býci:

1. Lenost. Lidi rádi hledají odůvodnění, proč nepracovat tvrději (pokud se svět žene do pekel, tak proč se tím zabývat).

2. Evoluce. Lidský mozek je naprogramovaný reagovat více na signály nebezpečí. Naše mozky se mohou zafixovat a pak se stát závislé spíše na negativech než na pozitivech.

3. Být „in“. Protože jsme všichni rádi, když nás někdo poslouchá, když nás někdo akceptuje a má nás rád, tak se lidi raději dělí o špatné zprávy než o ty dobré (to je dáno bodem 2., díky kterému lidi vědí, že lidé budou radši poslouchat špatné zprávy).

4. Rozpoznání vzorce. Kvůli bodu č. 2 si lidi spíše všimnou špatné zprávy než té dobré a snadněji si je spojí s lidmi, kteří je varovali. V návaznosti na to začnou lidi zevšeobecňovat (máme za sebou ztracenou dekádu, akcie jsou špatné apod.).

A zde je několik důvodů, proč zůstat optimistou:

1. Za posledních 12 měsíců bylo v USA vytvořeno 1,2 mil. pracovních míst.

2. Společnosti začínají utrácet rekordně vysokou hotovost. Kupříkladu Intel kupuje společnost McAfee ve své první hotovostní akvizici za poslední kvartál.

3. Apple v příštím roce zřejmě prodá 45 tis. iPadů.

4. Společnost Dendreon dokáže léčit rakovinu prostaty.

5. Společnost McDonald´s zvýšila svou dividendu 28. rokem v řadě.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 •  
  15.10.2010 6:36

  Nechci vypadat jako neználek, ale zajímal by mě propočet vzniku 1,2 milionu pracovních míst. a kterých míst? jen za poslední 2 měsíce ubylo v USA cca 150 tisíc pracovních míst v nezemědělském sektoru (údaj ministerstva)-----Co je ale horší: článek vyznívá zhruba následovně----1. Věřte bludům, které na vás valí vlády a úřady (že je vše OK). Historie nás však učí, že úřadům se věřit nemá. ----- a pro pana Mokoše: TRH není měřítkem reálné ekonomiky, byť je to zažitý mýtus. V době HFT a tištění peněz, které nenacházejí "koncového zákazníka" už to tak dávno není.
  ferda
  •  
   15.10.2010 9:52

   Když má člověk rád sám sebe, tak má rád i ostatní lidi. A z vlastní zkušenosti ví, že v náročných dobách jsou lidé schopni zvládnout náročné situace i za cenu změny dosavadní taktiky a dosavadních praktik. Což v sobě zahrnuje i vaše oba body. Že dosavadní světová rovnováha nebude vypadat tak jako dosud je jiná, ale bude to zase rovnováha. Btw, už jste se začal učit čínsky?
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba