Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme velké banky?

Potřebujeme velké banky?

22.03.2011 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2008 dosahovaly celkové závazky 12 největších bank na světě více než 1 bilionu dolarů. Poměr závazků k národnímu HDP, který přesahoval 0,5, mělo 30 bank. Velké finanční instituce jsou obvykle příliš velké na to, aby padly, protože jejich krach by způsobil velké škody v celé ekonomice. Jejich záchrana však může zničit veřejné finance dané země, což ukazuje příklad Irska. Toto riziko znamená, že velikost bank by měla být omezena.

Dalším argumentem proti velkým bankám jsou studie ukazující, že jejich optimální velikost (odpovídající nejmenším průměrným nákladům) představuje asi 25 miliard dolarů aktiv. Komerční banky v Severní Americe s aktivy překračujícími hodnotu 50 miliard dolarů mají větší provozní náklady než banky menší. Dnešní velké banky, jejichž aktiva přesahují 1 bilión dolarů, tak leží daleko za technologickým optimem.

Mezinárodní data z 80 zemí z let 1991 – 2009 pak ukazují, že větší banky obvykle dosahují vyšší návratnosti, tato návratnost ale jde ruku v ruce s vyšším rizikem. Neplatí to však pro banky, které jsou důležité z hlediska celého finančního systému, ty naopak dosahují návratnosti nižší. Projevuje se to zejména v menších zemích, kde se systematické důležitosti dosahuje rychleji. Banky důležité pro celý systém - tj. banky s poměrem závazků k HDP vyšším než 0,1 - mají i vyšší úrokové sazby, v průměru o 40 bazických bodů. To naznačuje, že u nich hraje převažující roli efekt „příliš velké na to, aby byly zachráněny“.

Tržní disciplína pak k omezení počtu těchto systematicky důležitých institucí nevede, protože v praxi o jejich růstové strategii rozhodují spíše manažeři než akcionáři. Manažeři přitom mohou těžit z růstu i přes to, že ten nemusí být v zájmu akcionářů. Snížení systematického rizika tak zůstává na regulaci a případně daních. Regulace může mít formu omezení velikosti, či požadavků na kapitál a likviditu, které by byly vychýleny směrem proti velkým institucím. Podobně mohou fungovat daně. Potřebná je i změna ve vedení těchto bank. Jejich management by měl být odměňován za to, že z nich dělá bezpečné instituce, ne za to, je dělá systematicky důležitými.

Uvedené je výtahem z „Do we need big banks“, autory jsou Asli Demirgüç-Kunt a Harry Huizinga.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
 •  
  23.03.2011 8:25

  O tomto již přemýšlím delší dobu a i když nejsem přítelem státních molochů, jedna taková státem vlastněná a centrální bankou dirigovaná banka by možná nebyla na škodu. Nebyl by to všelék v případě krize, ale alespoň by stát mohl prirozeně regulovat úrokové míry a měl by daleko účinější nástroj pro ovlivňování monetární a hospodářské politiky. Zavání to sice trošku socialismem, ale pořád lepší než zmatené regulační opatření vymýšlené v Bruselu za asistence lobbistů bank, kterých se to týká. Navíc, bude to populární pro voliče, že jako vytřeme těm kapitalistům z Wall Streetu zrak a politickým stranám bude mít konečně kdo financovat volební kampaň a nebudou muset účtovat 1 LCD projektor od ProMoPra dvakrát.
  DeGuise
 •  
  22.03.2011 18:41

  ...kto chce psa biť palicu si najde...
  alukarD
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q