Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potřebujeme velké banky?

Potřebujeme velké banky?

22.03.2011 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2008 dosahovaly celkové závazky 12 největších bank na světě více než 1 bilionu dolarů. Poměr závazků k národnímu HDP, který přesahoval 0,5, mělo 30 bank. Velké finanční instituce jsou obvykle příliš velké na to, aby padly, protože jejich krach by způsobil velké škody v celé ekonomice. Jejich záchrana však může zničit veřejné finance dané země, což ukazuje příklad Irska. Toto riziko znamená, že velikost bank by měla být omezena.

Dalším argumentem proti velkým bankám jsou studie ukazující, že jejich optimální velikost (odpovídající nejmenším průměrným nákladům) představuje asi 25 miliard dolarů aktiv. Komerční banky v Severní Americe s aktivy překračujícími hodnotu 50 miliard dolarů mají větší provozní náklady než banky menší. Dnešní velké banky, jejichž aktiva přesahují 1 bilión dolarů, tak leží daleko za technologickým optimem.

Mezinárodní data z 80 zemí z let 1991 – 2009 pak ukazují, že větší banky obvykle dosahují vyšší návratnosti, tato návratnost ale jde ruku v ruce s vyšším rizikem. Neplatí to však pro banky, které jsou důležité z hlediska celého finančního systému, ty naopak dosahují návratnosti nižší. Projevuje se to zejména v menších zemích, kde se systematické důležitosti dosahuje rychleji. Banky důležité pro celý systém - tj. banky s poměrem závazků k HDP vyšším než 0,1 - mají i vyšší úrokové sazby, v průměru o 40 bazických bodů. To naznačuje, že u nich hraje převažující roli efekt „příliš velké na to, aby byly zachráněny“.

Tržní disciplína pak k omezení počtu těchto systematicky důležitých institucí nevede, protože v praxi o jejich růstové strategii rozhodují spíše manažeři než akcionáři. Manažeři přitom mohou těžit z růstu i přes to, že ten nemusí být v zájmu akcionářů. Snížení systematického rizika tak zůstává na regulaci a případně daních. Regulace může mít formu omezení velikosti, či požadavků na kapitál a likviditu, které by byly vychýleny směrem proti velkým institucím. Podobně mohou fungovat daně. Potřebná je i změna ve vedení těchto bank. Jejich management by měl být odměňován za to, že z nich dělá bezpečné instituce, ne za to, je dělá systematicky důležitými.

Uvedené je výtahem z „Do we need big banks“, autory jsou Asli Demirgüç-Kunt a Harry Huizinga.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  •  
    23.03.2011 8:25

    O tomto již přemýšlím delší dobu a i když nejsem přítelem státních molochů, jedna taková státem vlastněná a centrální bankou dirigovaná banka by možná nebyla na škodu. Nebyl by to všelék v případě krize, ale alespoň by stát mohl prirozeně regulovat úrokové míry a měl by daleko účinější nástroj pro ovlivňování monetární a hospodářské politiky. Zavání to sice trošku socialismem, ale pořád lepší než zmatené regulační opatření vymýšlené v Bruselu za asistence lobbistů bank, kterých se to týká. Navíc, bude to populární pro voliče, že jako vytřeme těm kapitalistům z Wall Streetu zrak a politickým stranám bude mít konečně kdo financovat volební kampaň a nebudou muset účtovat 1 LCD projektor od ProMoPra dvakrát.
    DeGuise
  •  
    22.03.2011 18:41

    ...kto chce psa biť palicu si najde...
    alukarD
Aktuální komentáře
19.04.2024
13:24Perly týdne: Moc nečekat od Applu i celého trhu?
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data