V USA se blíží konec QE2 a zůstává mnoho otázek ohledně strategie exitu – zda Fed bude nejdříve zmenšovat svou rozvahu, či zda nejprve přistoupí ke zvedání sazeb. Pro Bloomberg to uvedl Nouriel Roubini. Nejpravděpodobnějším scénářem je podle něho to, že po QE2 již QE3 nepřijde, stalo by se tak pouze tehdy, pokud by se ekonomické podmínky zhoršily. Fed se také dostává pod rostoucí politický tlak zaměřený proti další stimulaci a i současné složení FOMC má spíše jestřábí pohled na další vývoj.
Exit ze stimulační politiky podle ekonoma proběhne tak, že Fed nejdříve začne zmenšovat rozvahu, poté v určitém bodě přestane indikovat, že bude držet „nízké sazby po dlouhou dobu” a pak přijde samotné zvyšování klíčové sazby, nebo i sazeb placených z nadbytečných rezerv držených bankami u Fedu. Stimulační programy Fedu byly úspěšné v tom smyslu, že zabránily zpomalení ekonomiky. Programy QE nefungovaly „úvěrovým kanálem“, ale tím, že zvedly ceny aktiv, oslabily dolar a zvýšily inflační očekávání, míní Roubini. Ekonomika USA ale stále roste pod svým potenciálem, tento rok by růst měl dosáhnout nanejvýš 2,5 %, potenciál je ale 3 %, odhaduje ekonom; druhé pololetí by mělo být lepší než první, stále ale budou cítit důsledky proběhlé rozvahové recese, zejména oddlužování soukromých subjektů.
Podle Roubiniho není kritika Fedu ze strany rozvíjejících se ekonomik oprávněná. Stimulační programy totiž zabránily druhému poklesu americké ekonomiky, který by pro rozvíjející se ekonomiky představoval horší zlo, než současné cenové tlaky a slabší dolar. Čína se navíc sama rozhodla, že naváže kurz své měny na dolar, a to znamená, že musí sledovat strategii uvolněné monetární politiky. A protože se některé další rozvíjející se ekonomiky zase snaží o navázání kurzu svých měn na renminbi, i ony musí mít uvolněnou politiku. „Avšak to, co je dobré pro USA, není dobré pro zemi, která roste 10 %. Ta z toho ovšem nemůže vinit politiku USA,“ uvedl Roubini. Namísto toho by rozvíjející se ekonomiky měly přistoupit k posílení kurzu svých měn. Ceny komodit rostou částečně kvůli fundamentu, částečně možná i kvůli vlně likvidity, kterou vyvolává politika USA, zakončil Roubini rozhovor.
(Zdroj: Bloomberg)