Tuzemský energetický koncern má zájem o velké slovenské teplárny v Bratislavě a Košicích, které plánuje vláda nabídnout investorům. V rozhovoru pro portál eTrend.sk to řekl obchodní ředitel společnosti Alan Svoboda. Za teplárenské společnosti však podle něj není ochoten platit "strategické prémie", protože se připravuje na větší projekty, jako je rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně. Koupi tepláren proto bude zvažovat podobně jako jiné potenciální akvizice.
"Teplárenství je odvětví, v němž se chceme rozvíjet. V Česku, na Slovensku i v Polsku. Proto se o slovenskou privatizaci intenzivně zajímáme. V této chvíli je zatím k dispozici velmi málo informací pro jakékoliv kvalifikované investorské rozhodnutí," řekl Svoboda.
Termín zahájení privatizace šesti tepláren zatím není známý. Kabinet premiérky Ivety Radičové původně souhlasil s prodejem celých podniků, později však rozhodl, že pět procent akcií dostanou bezplatně města, v nichž teplárny sídlí. Zájem o společnosti v Bratislavě, Košicích a pravděpodobně také v Trnavě již před časem ohlásil český Energetický a průmyslový holding. Tržní cenu všech šesti dodavatelů tepla slovenské úřady dříve odhadly na 160 až 200 milionů eur (3,9 až 4,9 miliardy korun).
na Slovensku již delší dobu působí a prodává elektřinu a plyn pro velké i malé odběratele. Největší energetická společnost ve střední Evropě zde plánuje také další projekty - společně s maďarským koncernem chce postavit paroplynovou elektráren, podílet se má také na stavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.
Dva nové bloky jaderné elektrárny v Temelíně, které by mohli být podle odhadů obchodního ředitele koncernu dokončeny v roce 2022 až 2023, mají dodávat elektrickou energii hlavně pro české odběratele a ne do Německa, které chce odstavit staré atomové elektrárny. "Mnohé uhelní elektrárny dožívají a nahradíme je právě dodatečnými kapacitami z Temelína. Produkci emisí potřebujeme snížit o polovinu. S ohledem na regulaci CO2 v Evropě plánujeme do roku 2030 snížit produkci škodlivých emisí na polovinu," uvedl.
Německo se po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodlo, že do roku 2022 ukončí provoz všechny jaderné elektrárny v zemi. Místo toho chce více využívat energii z obnovitelných zdrojů a plynové elektrárny.