Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke (Fed): USA už nesmějí odkládat zvýšení limitu pro zadlužení, jinak přijdou turbulence

Bernanke (Fed): USA už nesmějí odkládat zvýšení limitu pro zadlužení, jinak přijdou turbulence

15.06.2011 8:22
Autor: ČTK

Spojené státy už si nemohou dovolit další odklady a musejí přistoupit ke zvýšení limitu pro zadlužení. Řekl to šéf tamní centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Pokud by se tak nestalo, výsledkem by podle něj mohla být nová krize. Současný strop zadlužení činí 14,3 bilionu dolarů (asi 238,7 bilionu Kč) a zvýšen měl být už v květnu. Nový termín je stanoven na 2. srpna.

Bernanke řekl, že pokud zákonodárci limit nezvýší, Spojené státy riskují ztrátu důvěry s potenciálně katastrofálními dopady. Ratingové agentury v minulých dnech varovaly, že pokud Amerika spor o zvýšení limitu bleskově nevyřeší, mohla by přijít o prestižní rating na nejvyšším možném stupni AAA. Ohrožen by mohl být také zvláštní status dolaru jako světové rezervní měny číslo jedna.

"Byť jen krátké přerušení plateb jistiny či úroku z amerických státních dluhopisů by mohlo na finančních trzích a v platebních systémech způsobit obrovské turbulence," varoval Bernanke v připraveném projevu pro přednášku sponzorovanou Výborem pro zodpovědný federální rozpočet.

Viceprezident Joe Biden a klíčoví zákonodárci mají nyní začít o rozpočtu znovu jednat. Největším problémem patrně bude názorový rozkol mezi republikány a demokraty ohledně daní a financování zdravotní péče. Smyslem je uspořit biliony dolarů, aby měli manévrovací prostor pro zvýšení stropu zadlužení dřív, než vládě dojdou peníze.

Ministerstvo financí už varovalo, že vláda se začne dostávat do prodlení s úhradou splatných závazků, pokud nebude limit zadlužení zvýšen ani do 2. srpna. "Mohli bychom se dočkat opakování finanční krize, pokud to budeme hrát nadoraz. Další měsíc tedy budeme tvrdě pracovat," poznamenal k otázce zvýšení limitu zadlužení prezident Barack Obama.

Ačkoli Spojené státy se technicky blíží platební neschopnosti, investoři zůstávají v klidu. Cena pojištění proti riziku nesplacení amerických státních dluhopisů tudíž zůstává relativně nízko a nenarůstá, jako třeba v případě Řecka či Portugalska. Investoři vědí, že Spojené státy své závazky uhradí.


Váš názor
  • Je to skvěle vymyšleno
    15.06.2011 10:49

    Makleř koupí něco od Států,no a má stoprocentní úspěch a pochvalu od šefa jak je dobrej,vždyt USA platí vždy dobře a včas,májí přece natištěných peněz habaděj.Tomu říkám světová schýza
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data