Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ví Německo, kde s opouštěním jádra sehnat elektřinu? Z Řecka chce solární supervelmoc a proud dovážet

Ví Německo, kde s opouštěním jádra sehnat elektřinu? Z Řecka chce solární supervelmoc a proud dovážet

22.6.2011 12:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko potřebuje především růstovou perspektivu své ekonomiky. Bez ní bude také velmi těžké prosadit zatížení německých daňových poplatníků rizikem, které přináší nový záchranný program pro něj. Uvedl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble pro německý list Die Zeit. S jeho slovy se jistě ztotožní řada dalších ekonomů. Způsob, jakým by požadavek měl být naplněn, se má dle dalších slov ministra stát součástí mozaiky žehlení domácího problému, totiž následků rozhodnutí o odklonu Německa od jaderné energetiky a hledání odpovědí na otázku, kde v budoucnu „zelenou“ elektřinu brát. Schäuble si myslí, že v mimo jiné v Řecku a dalších zemích jižní Evropy.

Právě obnovitelná energie podle jeho slov představuje konkurenceschopný produkt, který by mohl nastartovat tamní ekonomiku stále zápolící s recesí. „Řecko má mnohem více hodin ročně, kdy svítí slunce, než my. Elektřinu by tak mohlo vyvážet k nám a řecká ekonomika by tak posílila svoji exportní konkurenceschopnost,“ míní ministr. Dodává navíc, že podobnou cestou by se měly kvůli výhodné poloze vydat i ostatní středomořské státy. Itálie například již nyní patří mezi největší producenty solární energie. "Je to jeden z přístupů, že budeme země Středomoří více tlačit směrem k obnovitelné energii," uvedl Schäuble.

Řecko podle Schäubleho stále je „k záchraně“, ale musí pohnout zejména právě s konkurenceschopností ekonomiky, která je dle jeho mínění zásadní překážkou možnosti splácet dluhy. Zdůraznil také, že Řecko má zhruba 300 miliard eur majetku, který může být privatizován, ale plány nestačí kreslit na papír a odhlasovat, ale především je naplňovat. „Z vlastní německé zkušenosti víme, že privatizace není jednoduchá ani rychlá, ale redukci zadlužení touto cestou o 50 miliard eur během tří až pěti let vidím jako realizovatelnou,“ uvedl Schäuble. Ministr dále zdůraznil nedostatečnou efektivitu výběru daní.

Německo podle Schäubleho musí nyní i doma přesvědčovat, že eurozóna je pro něj přínosem. „Politicky i hospodářsky. Největší přínosy z existence eura má Německo a proto také Německo má silný zájem na stabilním euru a konkurenceschopné eurozóně,“ uvedl Schäuble.

(Die Zeit, Bloomberg, AFP, čtk)


Váš názor
 •  
  22.6.2011 12:57

  Když mluví ideologové, rozum pláče.
 •  
  22.6.2011 12:31

  Německo si neumí přivezt energii ani ze severu do Bavorska bez pomoci Polských a Českých sítí, tak kudy bude dovážet energii z Řecka? Je to další pokus, jak vytáhnout peníze od Řeků přes dodávky fotovoltaické technologie od největšího producenta teto technologie, který je - světe div se - z Německa. Řecko klesne ještě hlouběji a Německý stát získá dodatečné prostředky na sanaci svých bank, které drží podstatnou část řeckých dluhopisů.
  Jozef
  •  
   22.6.2011 13:08

   tak to řekům fakt pomůže. Investoři budou ze zahraničí_nejlépe z Německa, zisky z fotovoltaiky potečou opět ven, doma_řekům se zdraží elektřina, všem stoupnou náklady_občanům, firmám, které utečou, sníží se konkurence schopnost celé země, začarovaný kruh se uzavírá. Zoufalá unie, zofalá řešení.
   masox
   •  
    22.6.2011 14:00

    Ten kdo popírá právo silnějšího diktovat podmínky, ten popírá kapitalismus, možná neúmyslně. Možná by byl někdo radši, kdyby na území Německa žil jiný národ, ale to je demagogie. Každý jiný na místě Němců a v jejich pozici by se v Evropě choval stejně, každá velmoc se snaží o totéž! Sluneční energie je alternativou budoucnosti a rozvodné sítě po jednotlivých světadílech budou muset projít podobně bouřlivým vývojem, jako kdysi síť interneru. Několik pitomců v Česku díky nejprve dotacím a následně arbitrážím zprofanovalo energii z obnovitelných zdrojů. Titíž pitomci jsou rádi, že ČEZ musel z toho důvodu zvýšit ceny odběratelům. Druhou částí ceny jsou distributoři, kterým jde cenová regulace také na ruku. Právě distributoři energií své zisky investují do rozvodných sítí, ale k tomu potřebují politicky stabilní prostředí, bez něhož nelze rozhodovat o dlouhodobých projektech. Nikdo neinvestuje do projektů v politicky nestabilních zemích a tzv.demokratizace arabských zemí v Severní Africe shodou okolností otevřela distributorům saharský projekt, který jednou začně pomáhat budovat střední třídu.... V konečném důsledku je jedno, komu za elektřinu přeplácíme. Jsme regionálně v Evropě. Evropský vlastník se chová více uvědomněle v sociální oblasti, přičemž většina z lidí chápe, co kapitalismus obnáší. (Viz.německý opel, kdyby neměl minimálně střednědobou perspektivu, vlastník by ho dávno zavřel a sociální dopad by neměl důvod řešit.)
    Mudrc
    • A další pitomec,
     23.6.2011 13:38

     který nerozezná internet od internacionály a fyziku od poezie tady poučuje´druhé. Samozřejmě, že z velkého německa se stal spolek blbců a tam stejně jako tady dělají politiku idioti, kteří by se jinak neuživili. Vlastně jo, protože jim to žere třeba Mudrc.
     cloumal
Aktuální komentáře
20.10.2018
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data