Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Používat jádrovou nebo celkovou inflaci?

Používat jádrovou nebo celkovou inflaci?

28.06.2011 18:20
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních týdnech se rozpoutala debata o klasické otázce, zda by centrální banky měly spoléhat na celkovou, či jádrovou inflaci (tj. inflaci celkovou očištěnou o ceny energií a potravin).

Debatu tentokrát vyvolal Lorenzo Bini Smaghi z ECB svým článkem ve Financial Times. Argumentoval, že jádrová inflace není dobrým ukazatelem střednědobých inflačních tlaků mimo jiné proto, že potraviny a energie mají dlouhodobý vliv na další položky zahrnuté v celkovém měřítku spotřebitelských cen. Na něj prudce reagoval Paul Krugman v New York Times, kde bránil používání jádrové inflace. Centrální banka by podle něho neměla používat inflaci v posledních třech či šesti měsících, ale řídit se vývojem cen v posledních třech letech.

První graf ukazuje meziroční vývoj harmonizovaného indexu spotřebitelských cen HICP (tmavě modře) v eurozóně, jádrové inflace (HICP bez potravin a energií – červeně přerušovaně) a dva klouzavé průměry celkové inflace – centrovaný dvouletý klouzavý průměr (světle modře) a průměr sestavený ze současné inflace a inflace v posledních dvou letech (oranžově):

inflace

Zdroj: Should the ECB use core inflation as a signal for medium-term inflation?

Centrovaný klouzavý průměr celkové inflace funguje jako vedoucí indikátor její roční změny. Jádrová inflace ale dobrým signálem cenového vývoje v eurozóně není, jak dokumentuje i následující tabulka korelací mezi touto inflací a HICP – jádrová inflace má při 12měsíčním předstihu s HICO dokonce negativní korelaci -0,17:
 

inflace2
Zdroj: Should the ECB use core inflation as a signal for medium-term inflation?


Důvodem může být to, že ceny potravin a energií obsahují užitečnou informaci o budoucím vývoji celkové inflace a bylo by chybou je při její predikci nepoužívat. Výzkum však ukazuje, že při tvorbě projekcí je dobré používat více indikátorů, včetně průzkumů a dat z finančních trhů. Druhý graf ukazuje vývoj takto sestaveného indexu (DFM), HICP a HICP bez cen energií a potravin:


inflace3
Zdroj: Should the ECB use core inflation as a signal for medium-term inflation?

Graf ukazuje, že za šest měsíců bude celková meziroční inflace na stejné výši jako nyní. To je v souladu s projekcemi ECB pro tento rok.

Uvedené je výtahem z „Should the ECB use core inflation as a signal for medium-term inflation?“, autory jsou Michele Lenza, Lucrezia Reichlin.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:00E.ON SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
  0:00Electronic Arts Inc (03/21 Q4, Aft-mkt)
  0:00Hertz Global Holdings Inc (03/21 Q1)
  0:00Chesapeake Energy Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
  0:00Palantir Technologies Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
  0:00PowerCell Sweden AB (03/21 Q1)
  0:00QuantumScape Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
  0:00thyssenkrupp AG (03/21 Q2)
  0:00Ubisoft Entertainment SA (03/21 Q4, Aft-mkt)
  0:00Unity Software Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
  3:30Čína - CPI, y/y
  7:00KBC Group NV (03/21 Q1)
  7:30Alstom SA (03/21 Q4)
  9:00CZ - CPI, y/y
  11:00DE - Index očekávání ZEW