Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?

QE2 je odzvoněno. Co (ne)dokázalo? Máme se bát pádu trhů ve druhé polovině roku?

01.07.2011 13:31, aktualizováno: 1.7. 16:17
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Kvantitativnímu uvolňování číslo dvě s koncem června odzvonilo. Šéf Fedu Ben Bernanke jej představil s cílem záchrany bohatství, vytvoření efektu růstu cen aktiv, který měl přesvědčit Američany, že finanční krize je pryč. Co se QE2 povedlo, či také „povedlo“ a co nikoli?

Akciový trh: Byl to právě srpnový proslov Bena Bernankeho a další v listopadu, které vyslaly akcie vzhůru. Od té doby Nasdaq posílil o bezmála 30 %, hlavní indexy S&P 500 a DJIA kolem 25 %. Tady se to tedy podařilo.

Komodity: Měnová expanze vyhnala jejich ceny výše, jsou obvykle obchodovány právě k USD. Levný dolar = drahé komodity. Zatímco dolar v průběhu QE2 oslabil zhruba o desetinu vůči koši měn, souhrnný index komodit CRB o 11 % zdražil. Ovšem drahé komodity = problém pro ekonomický růst, zejména domácí...

…levný dolar a obchodní bilance: Levný dolar do určité míry pomohl obchodní bilanci. Byly to zejména komoditní akcie, které zažily rally. Na nich se oživila aktivita také blue chips. Ty se staly opět nosnou částí růstu akciového trhu. Daň? Růst cen energií bezmála o polovinu, základních vstupů o třetinu.

Podle části analytiků QE2 odvrátilo hrozbu deflace v japonském stylu. Ztracená dekáda zatím nepřišla…Při základní strategii short pozice na americkém dolaru, long na komoditách a long na akciích se tedy zdá, že došlo k obnově bohatství zúčastněných.

Proti vytvoření virtuální reality růstu majetku stojí nadále velmi špatný trh práce, na spotřebitele dopadající neutlumená nezaměstnanost, rozporuplné označování inflace za dočasnou a nezvratitelné dopady na americký dolar.

Mechanismem pro trh práce mělo být: vyšší výdaje --> vyšší příjmy --> oživení ekonomického cyklu --> útlum nezaměstnanosti. Nestalo se. Zdroje z řady finančních programů skončily u bank a ne dále. Firmy hromadí hotovostní zdroje, protože nevěří v budoucnost a nemají vhodné investiční projekty. Na konci QE2 je americká nezaměstnanost stále na úrovni 9,1 procenta, růst HDP zpomalil na 1,9 procenta po odebírání fiskálních stimulů. Inflace se pohybuje nad 3,5 procenty. Dolarový index se pohnul směrem opačným ke komoditám.

„QE2 Fedu mělo jen mizerný dopad na podporu americké ekonomiky, kromě oslabení dolaru a podpoření exportu,“ uvedl bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. „Celé ty dva biliony dolarů vynaložené během minulých dvou let dokázaly jen velmi málo pro ztracený kredit země a posílení ekonomiky. Nic nenasvědčuje tomu, že takový přísun peněz do ekonomiky v základu fungoval,“ uvedl Greenspan.

„Program měl dopad na vývoj kurzu, a ten byl klíčový pro růst exportu. Kromě toho ale nevidím další valné efekty QE1 ani QE2,“ míní Greenspan. Podle něj by byl velmi překvapen rozhodnutím o QE3, protože jediným výsledkem by bylo další podkopání amerického dolaru.

K dalšímu výhled Greenspan uvádí, že není pravdou "okrajový" dopad řeckých dluhových problémů na Spojené státy. "Bankrot je pravděpodobný a zasáhne celou strukturu trhů ve Spojených státech. Jednak z pohledu příslibu Evropě, jednak z pohledu firemní úrovně, kde Evropa přináší polovinu ze zahraničních zisků," uvedl Greenspan. Překvapivé očekávání vyslovil směrem do Spojených států. "Nemyslím si, že Kongres dojde k dohodě na navýšení dluhového limitu do 2 srpna," uvedl Greenspan.

Je tedy čas bát se propadu akcií ve druhé polovině roku 2011? Šéf Blackrock Larry Fink uvedl pro CNBC, že by volil strategii 100 % peněz do akcií…

„Sentiment na konci 2Q byl výrazně negativní. S úvodem třetího čtvrtletí očekáváme určité oživení. Domníváme se ale, že výrazně negativní revizí musejí projít očekávání firemních zisků. Kvůli snížení rizika pro celkové portfolio také vystupujeme z komodit,“ uvedl Phillip Baertschi, stratég Sarasin v Zurichu.

„Důvodem k pochybám o další akciové rally jsou zejména firemní zisky,“ souhlasí hlavní ekonom Capital Economics, John Higgins. „Ziskové marže od konce recese vzrostly, ale v této fázi oživení další prostor není,“ míní Higginns. „S&P 500 očekáváme na konci roku zpět na 1200 bodech,“ uvedl s tím, že americké akcie na 22,7násobku cyklicky očištěného P/E indexu S&P 500 vnímá jako výrazně nadhodnocené.

Podle stratéga Credit Suisse (33,34 CHF, 1,96%) Adnrewa Garthwaita to ale budou samy firmy, kdo nedovolí akciím spadnout a to právě díky zadrženým ziskům. Jestliže bylo výše uvedeno, že firmy zadržují zisky a nemají investiční příležitosti, podle Garthwaita peníze půjdou na zpětné odkupy akcií a hotovostí financované akvizice. „Firemní sektor má velmi nízké zadlužení a americké firmy rekordní objemy hotovosti v bilancích,“ uvedl. Podle něj 23 procent firem v Evropě obchoduje pod hodnotou, kterou by stálo vybudování srovnatelného podniku a proto je akvizice levnější, než nová investice. Další ze stratégů Credit Suisse Mosche Orenbuch vidí jako akciové vítěze druhé poloviny roku 2011 velké banky.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Credit Suisse, Capital Economics)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2023
9:38Víkendář: Investiční teze, která se během půl hodiny úplně změnila
01.04.2023
10:02Víkendář: Risher chce větší konkurenceschopnost Lyftu, na prodej není
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data