Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Elektřina na trzích ustoupila, ČEZ mírně levnější pro firmy i domácnosti. Co jeho akcie?

Elektřina na trzích ustoupila, ČEZ mírně levnější pro firmy i domácnosti. Co jeho akcie?

04.07.2011 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Ceny elektřiny na německé burze se vydaly k poklesu, což se odrazilo také na tuzemské energetické burze a samotných akciích energetiky ČEZ, které v uplynulém týdnu ustoupily o procento. Rostoucí cenu elektřiny po neštěstí ve Fukušimě a rozhodnutí Německa o odchodu od jaderné energie do roku 2012 střídají faktory hovořící pro její pokles: nedávný výprodej na komoditách, klesající cena ropy a především nižší ceny emisních povolenek. Situace na trzích může vést k poklesu cen elektřiny pro koncové spotřebitele v roce 2012, potvrdila mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Roční kontakt na elektřinu na německé burze dnes nadále mírně ustupuje pod úroveň 57 EUR/MWh, dvouletý je na 57,50 EUR/MWh a tříletý (tedy s dodáním v roce 2014) na úrovni 58,25 EUR/MWh. Ceny klesly z úrovní nad 60 EUR za MWh. Hlavním důvodem je vývoj na trhu s emisními povolenkami, které se obchodují blízko ročních minim a jejichž cena výrazně ustoupila zejména v posledních dvou týdnech, o plnou pětinu. Doprovodnými faktory pak nedávný výrazný ústup komodit a nižší ceny ropy, které se nyní pohybují kolem 95 USD/barel z ropy WTI a 111,50 USD/barel u ropy Brent.

Vývoj cen elektřiny na německé burze od počátku roku (roční kontakt v EUR/MWh):
elge

Tuzemské ceny elektřiny vůči německému trhu obchodují s tradičním diskontem, ten se ale mírně zužuje na rozmezí 1-2 EUR/MWh. Analytik Patria Finance Tomáš Sýkora ve své analýze propočítává pokles cen elektřiny o 1 EUR/MWh na zhruba -3 procenta v cílové ceně akcií ČEZ. Podle posledních dostupných oficiálních informací má ČEZ na rok 2012 předprodáno před 90 procent produkce na ceně zhruba 53 EUR/MWh, na rok 2013 pak necelou třetinu produkce na průměrné ceně zhruba 54 EUR/MWh. U roku 2013 se již projevilo zvýšení předprodeje v nedávné situaci růstu cen elektřiny na trzích.

Vývoj akcií ČEZ od počátku roku 2011 (úvod června exdate pro dividendu):
cez

Mluvčí ČEZu Eva Nováková pro dnešní HN uvedla, že firmy, které u ČEZu nyní nakoupí, realizují nákup již za nižší cenu, do cen pro koncové spotřebitele domácnosti by se pak ceny měly projevit také a to v cenících pro příští rok.

Dalším z faktorů, které potenciálně neprospívají akciím ČEZ, je víkendové prohlášení rakouského kancléře Wernera Faymanna, že vláda se bude snažit zakázat zákonnou normou dovoz jaderné elektřiny ze zahraničí. Hlavní body zákona mají být připraveny přes léto, za účasti i Zelených či Greenpeace. Mluvčí ČEZ Eva Nováková nicméně uvedla, že taková selekce je takřka nemožná po technické stránce. V síti jednoduše nelze odlišit, která elektřina pochází z kterého zdroje. Dosud to bylo řešeno pouze na papíru proklamacemi o nákupu proudu z pouze určitého typu zdrojů.

Na trh s emisními povolenkami, který posílá ceny elektřiny níže, může dopadat avizovaný krok Evropské komise uspíšit uvolnění emisních povolenek pro další období let 2013 až 2020 už rok před jeho začátkem. Okrajově pak také fakt, že státy EU se na přelomu června a července také dohodly na kompromisu nařízení, které má pomoci bránit manipulacím na energetických trzích. Trhy s energiemi a plynem jsou v EU stále propojenější a liberalizovanější a podle EK se zvyšují rizika zneužívání trhu či nejrůznějších manipulací. Na trh bude tedy dohlížet unijní energetická agentura ACER.

Firmy působící na trhu budou dle nové legislativy muset být registrováni na národní úrovni, ACER pak z těchto jednotlivých registrů vybuduje jeden celoevropský. Agentura bude mít také přístup k transakcím, a to i za povolenky na CO2.

Evropská komise by také mohla časem přijít s návrhem na zavedení minimálních celoevropských standardů pro pokuty za případné manipulace na trhu. Nařízení rovněž vyjasňuje rozdělení kompetencí mezi ACER a jednotlivé národní regulátory. Očekává se, že Evropský parlament by měl nařízení schválit zřejmě na zářijovém zasedání.

(Zdroj: Bloomberg, AP, ČEZ, HN, Patria)


Váš názor
  • opět falešná info od Patrie
    04.07.2011 17:46

    záleží nyní na vývoji cen elektřiny na rok 2012, když má čez na rok předprodáno přes 90% předpokládané produkce? Nezáleží, prosím o zastavení dezinformací zvláště za situace kdy vaše společnost plně ovládá dění na čezu ve spad
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů