Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs snižuje letošní optimismus, riziko recese 15 - 20 %

Goldman Sachs snižuje letošní optimismus, riziko recese 15 - 20 %

13.7.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Na počátku tohoto roku se zdálo, že privátní sektor více pokročil ve snižování svého zadlužení. S pomocí monetární a fiskální stimulace z konce roku 2010 tak mohl růst ekonomiky USA v roce 2011 a 2012 dosáhnout 3,5 - 4 %. Nyní se ale zdá, že v první polovině tohoto roku růst dosáhl asi 2 %, což je poměrně velké zklamání. Musíme se ptát, nakolik toto zpomalení odráží přechodné šoky a nakolik celkovou slabost ekonomiky, pravděpodobně obojí hraje svou roli. Pro Wall Street Journal to uvedl Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs pro americkou ekonomiku. Své odhady růstu nyní snižuje asi o půl procentního bodu. To znamená, že americká ekonomika by si měla ve druhém pololetí vést lépe než v pololetí prvním. Nezaměstnanost by na konci příštího roku měla dosáhnout 8,25 %, dřívější projekce hovořily o 8 %.

Pokud růst dosahuje 3,5 – 4 %, produkční mezera se uzavírá asi o jeden procentní bod ročně. Pokud ale růst ekonomiky dosahuje jen 3 %, pak je uzavírání mezery půlprocentní. Odhady hovoří o tom, že produkční mezera je nyní kolem 5 %, Hatzius se tak domnívá, že i při „rozumném optimismu“ bude návrat k plnému využití kapacit americké ekonomiky trvat 5 – 10 let. Hlavním tahounem vyššího růstu na úrovni 4 % ročně by musel být silný soukromý sektor, který by „utrácel více relativně k jeho příjmům“. Nyní ale dosahuje velkého finančního přebytku, který přesahuje 6 % HDP, historický průměr je přitom kolem 1,5 %. Tento rozdíl odráží oddlužování privátního sektoru; až se dluhy dostanou na nižší úroveň, budou výdaje růst rychleji než příjmy, což podpoří růst v následujících letech.

Pokračující problémy s dohodou o zvýšení dluhového limitu zvyšují nejistotu, k dohodě ale nakonec dojde, default je velmi nepravděpodobný, domnívá se Hatzius. Nejvíce ohrožená jsou v tomto smyslu riziková aktiva. Fiskální politika by v tomto roce měla pro ekonomiku představovat „mírnou brzdu“, v příštím roce se již její negativní vliv projeví více, odhad ekonoma je kolem 1 % HDP. Protiváhou by ale měl být růst výdajů privátního sektoru, ekonomika by tak mohla dosáhnout zmíněného 3% až 3,5% růstu.

Fed se nyní pravděpodobně nepřikloní ani k utahování, ani k dalšímu QE a další stimulaci. Na tu by bylo třeba dalšího zhoršování růstu ekonomiky a zhoršování nezaměstnanosti. Pokud by se snížila jádrová inflace a růst zůstal na současných nízkých úrovních, mohlo by QE3 přijít v první polovině roku 2012. Při současných očekáváních ekonomického vývoje se Hatzius domnívá, že Fed zvýší sazby na počátku roku 2013. Pravděpodobnost další recese ale podle ekonoma roste, nyní leží na 15 – 20 %, klíčové bude, pokud nezaměstnanost v následujících měsících vzroste o více než 0,5 % (rozhovor proběhl ještě před pátečními negativními daty z trhu práce).

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • P.S.
  14.7.2011 3:21

  ...shoda okolností ČISTÁ PRÁCE=THE BANK JOB pěkný film....Saffron Burrows!!...a je o co usilovat na tomto světě :) kdo ji má, tak jí prosím zakažte pracovat u Goldman Sachs :))
  AB
 • ČISTÁ PRÁCE
  13.7.2011 10:31

  ...přehled všech doporučení a cílových cen expertů od Goldman Sachs na největší italskou banku Unicredito: 2.2.2010 BUY 3,05EUR, 24.6.2010 BUY 2,85EUR, 11.11.2010 BUY 2,40EUR, 15.3.2011 CONVICTION BUY(nejsilnější nákupní doporučení od GS) 2,40EUR, 16.5.2011 CONVICTION BUY 2,40EUR, 2.6.2011 CONVICTION BUY 2,40EUR, 13.7. CONVICTION BUY 2EUR, v posledních dnech se Unicredito dostala na hranici 1,2EUR....asi tak!!
  AB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data