Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Insolvenční správce ECM: Jediným řešením je konkurz

Insolvenční správce ECM: Jediným řešením je konkurz

19.07.2011 9:54, aktualizováno: 19.7. 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zadlužená developerská společnost ECM (26,11 CZK, -16,58%) Real Estate Investments (ECM) nemá jiné východisko ze současné situace než konkurz, uvedl dnes ve zprávě o stavu řízení Ivo Hala, insolvenční správce ECM. Insolvenční správce ECM uvedl, že zásadním rizikem jakékoliv reorganizace je, že se výtěžek zpeněžených projektů nebo dceřiných společností nemusí dostat k věřitelům ECM. Akcie ECM dnes po poledni v Praze ztrácely již přes 16 procent na 26 korun.

"Insolvenční správce na podkladě provedených zjištění, informací získaných od dlužníka, třetích osob, členů prozatímního věřitelského výboru, jakož i na podkladě provedených rozborů a hodnocení, které správce průběžně a detailně prováděl v rámci své činnosti a také pro potřeby prozatímního věřitelského výboru, činí odůvodněný a v zásadě nerozporný závěr, že dlužníkův úpadek je možné řešit pouze konkurzem," uvedl Ivo Hala.

Jakoukoliv ze tří navrhovaných reorganizací v dnešní zprávě Hala odmítl s tím, že s ohledem na holdingovou strukturu společnosti je veškerý majetek developera soustředěn v dceřiných společnostech ECM, což by s sebou neslo riziko, že by při případném prodeji byly jejich požadavky uspokojovány dříve, než požadavky věřitelů mateřské ECM.

Česká spořitelna a Volksbank stály na straně věřitelů, kteří navrhli povolení reorganizace ECM. Tu (logicky) preferuje také samotná ECM. Volksbank nicméně dne 11. července vzala svůj návrh zpět s tím, že samotná ECM, která navrhla rovněž řešení reorganizací, zná bezesporu svou finanční situaci lépe a kvůli existenci přednostního práva dlužníka (tedy ECM) na sestavení reorganizačního plánu. Variantu konkurzu ECM prosazovala společnost Glancus Investments.

Developer minulý týden navrhl věřitelům a insolvenčnímu správci a soudci celkem čtyři varianty řešení vlastní insolvence a za preferovanou variantu označil reorganizaci firmy s pokračujícím (omezeným) developmentem. „Tato varianta konkrétně spočívá v restrukturalizaci pohledávek věřitelů, v pokračování pěti stávajících projektů z portfolia dlužníka a v jejich zpeněžení po dokončení developmentu, v prodeji pěti dalších projektů za nejlepší možnou cenu a ve vydání cenných papírů při zvýšení základního kapitálu dlužníka, pokud se podaří zajistit financování této varianty řešení úpadku dlužníka,“ komentovala společnost ECM preferovanou variantu reorganizace s tím, že chce touto cestou nezajištěným věřitelům splatit celkově až 48 procent závazků.

Pětice vybraných projektů ECM, u nichž developer navrhuje pokračování v rozvoji, čítá projekt Epoque v Praze na Pankráci, který zahrnuje byty a kanceláře. Byty chce ECM dále stavět také v polské Poznani. Zbývající dva projekty jsou potom obchodní centra v Českých Budějovicích a ve Zlíně.

Varianta reorganizace spojené s další realitní činností, podle ECM, přinese nezajištěným věřitelům do konce roku 2012 52,8 milionů eur, tedy asi 1,29 miliardy korun. Věřitelé mají podle tohoto plánu navíc získat většinový podíl prostřednictvím nově vydaných akcií – letos by jich mělo být vydáno celkem 8,4 milionů kusů. Podíl ve firmě by pak měl znamenat i podíl na zisku z prodeje 5 dokončených projektů v roce 2015, a to ve výši 8,4 mil. EUR. Samotný konkurz by pro věřitele podle propočtů představených společností ECM znamenal do konce příštího roku příjem jen 34,8 milionů eur (zhruba 850,9 milionů korun).

Insolvenční správce v reakci na návrhy ECM uvádí, že ostatní varianty reorganizace, které dlužník navrhl, v zásadě nesporně obsahují jen a pouze prodej majetku ECM a v těchto případech výhody řešení konkurzem jednoznačně převažují, neboť zajišťují větší míru kontroly přes součinnost věřitelského orgánu (podmínky prodeje, výběr znalců a poradců, zvolení způsobu prodeje) a konkurz je variantou levnější, pokud jde o náklady na správu majetku a jeho prodej. Insolvenční správce také upozorňuje, že koncernový úpadek a konkurs na úrovni předlužených (či úpadkem hrozících) dceřiných společností rozhodně lépe a ve vyšší míře zajistí uspokojení věřitelů ECM.

Rozhodnutí věřitelů, insolvenčního správce a soudce o možných postupech v rámci reorganizace či o uvalení společnosti do konkurzu má podle posledních dostupných informací padnout zítra.

(Zdroj: Insolvenční rejstřík, čtk, ECM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2019
17:29Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
17:21Exxon kvůli investicím chystá prodej větší části majetku
17:15Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí  
16:10Labouristé představili "nejradikálnější" volební program, zestátnit chtějí telekomunikace, železnice, vodu a poštu
14:18Evropské technologie jsou pro investory z USA a Asie novým přístavem
14:18EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
14:03OPEC+ zřejmě prodlouží snížení těžby do června
12:21Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
12:10OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
10:41Home Credit Group B.V. - zveřejnila vnitřní informaci
10:38Negativní spekulace o clech se roztáčejí, euro i koruna však odolávají  
10:24Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování  
9:47Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple
9:36Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
9:25Home Credit zastavil umístění svých akcií na burzu v Hongkongu kvůli tržním podmínkám
9:11Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
9:01Erste vydala nový výhled, obchodní dohoda USA - Čína v nedohlednu  
8:59WTO brzkým terčem Trumpovy obchodní války?
8:06První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude... a trhy zamířily do ztrát
5:47Libra získává podporu Wall Street jako nejlepší sázka na rok 2020

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Gap Inc/The (10/19 Q3)
Intuit Inc (10/19 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/19 Q3, Bef-mkt)
Seadrill Ltd (09/19 Q3)
thyssenkrupp AG (09/19 Q4)
13:15Baxter International Inc (09/19 Q3)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů