Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Z čeho pramení odolnost rozvíjejících se trhů?

Z čeho pramení odolnost rozvíjejících se trhů?

29.8.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Globální krize let 2008 – 2009 zasáhla rozvíjející se trhy stejně jako bohaté ekonomiky. To je vítaná zpráva, protože dříve bývaly postižené daleko více. Co se týče délky poslední recese a pokrizového vývoje, výkon rozvíjejících se ekonomik byl dokonce mnohem lepší než u jejich rozvinutých protějšků. Důvodem jsou zčásti strukturální faktory, zčásti ekonomická politika. Následující grafy ukazují vývoj průmyslové produkce v rozvinutých ekonomikách (A), v ekonomikách rozvíjejících se (B) a v ekonomikách s nízkými příjmy (C). Poslední graf (D) porovnává růst průmyslové produkce těchto tří skupin relativně k trendu.

obr

Za uvedeným vývojem stojí čtyři základní faktory:

Jádro problému tvořila situace na finančních trzích v rozvinutých ekonomikách, kterým byly rozvíjející se ekonomiky vystaveny jen omezeně. Finanční kolaps také postihl zejména vysoce zadlužené spotřebitele v bohatých ekonomikách, zatímco v rozvíjejících se zemích spotřeba nadále rostla.

Hlavním přenosovým kanálem krize se zdál být mezinárodní obchod. Propad objednávek z USA způsobil okamžitý kolaps výroby v několika rozvíjejících se ekonomikách. S poklesem zásob a stabilizací globální poptávky se však později jejich ekonomická aktivita opět rychle zvedla.

Rozvíjející se ekonomiky se navíc pohybují po rychlejší cestě směrem k bohatství a změnila se i jejich hospodářská politika. Používaly více proticyklických nástrojů, do krize vstupovaly s lepšími rozvahami, fiskální situací a důvěryhodností, která jim umožnila na krizi efektivně reagovat.

Pokračující integrace mezinárodního obchodu a finančních trhů ovšem přináší pro rozvíjející se ekonomiky pozitiva i negativa. S vyšším růstem se zvyšuje i jejich zranitelnost co se týče šoků a nákaz ze zahraničí. Pravděpodobně se tak budou nadále snažit zvýšit své úspory a rezervy, zlepšovat svou fiskální situaci a zvyšovat důvěryhodnost. Ve světě, kde se neustále prohlubuje tok kapitálu a zboží, ale není jasné, jaký bude mít tato politika globální vliv.

Uvedené je výtahem z „Emerging market resilience“, autory jsou Tatiana Didier,Constantino Hevia a Sergio Schmukler.

Zdroj: VOX


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data