O rozšířeném vyšetřování tuzemské energetiky ze strany Evropské komise dnes na titulní straně referoval list Lidové noviny. Mluvčí Eva Nováková toto „Zjištění LN“ odmítla a uvedla, že předmětem šetření EK jsou stále Počerady v souladu s v červenci zahájeným řízením a EK jej nijak nerozšířila.
„Lidové noviny se dopustily pochybení. Ve svém článku zcela pomíjejí procesní pravidla, která upravují řízení v oblasti hospodářské soutěže před Evropskou komisí (EK). EK nemůže rozšířit předmět již zahájeného řízení. Pokud by se rozhodla prošetřovat další výtky proti , musela by znovu zahájit řízení ohledně těchto nových výtek – což se nestalo a podle dostupných informací a indicií se k tomu EK ani nechystá. Naopak EK se po téměř dvou letech seznamování se s dostupnými fakty a podklady rozhodla v červenci letošního roku pokračovat ve formálním řízení pouze v jedné velmi úzké oblasti a sice rezervaci přenosových kapacit pro projekty obnovy a výstavby zdrojů v ČR, které údajně bránily realizaci investic do výroby elektřiny společnosti Czech Coal,“ uvedl v prohlášení.
Mluvčí Nováková dodala, že obecné dotazy na obchodní údaje z poslední doby, které, jak pracovní tým komise potvrdil, obdrželi kromě firmy také další vybraní účastníci trhu , mají EK posloužit k definici relevantního trhu. Tu EK musí ve formální fázi řízení provést, předložit a obhájit na základě sebraných dat.
„Společnost je přesvědčena, že se v dalším průběhu řízení prokáže, že se ani v poslední šetřené oblasti ničeho nedopustila. Sama Evropská komise uvádí, že zahájení řízení v žádném případě nepředjímá jeho výsledek. Navíc bylo prokázáno, že na český trh výroby elektrické energie v posledních několika letech vstoupila celá řada nových provozovatelů a realizuje se řada konkurenčních projektů s využitím české přenosové sítě,“ uvedla Nováková.
Evropská komise zahájila v polovině července 2011 formální antimonopolní vyšetřování kvůli podezření z blokování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise podezřívá, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh. Pokud by Evropská komise skutečně shledala tuzemskou energetiku vinou, hrozilo by jí udělení pokuty v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku.
V listopadu 2009 byla ve společnosti zahájena kontrola Evropské komise, dle ČEZu patrně za přispění jejího konkurenta Czech Coal. Ta se dle "snaží povýšit bilaterální spor mezi a Czech Coal o plnění smluvních závazků na dodávky uhlí do Počerad na evropskou úroveň za použití mechanismů EU pro kontrolu funkčnosti trhů".
Projekt v Počeradech je podle Novákové zcela kredibilní. „Ještě dlouho před tím, než proběhla první inspekce Komise v roce 2009, již byly podepsány závazné smlouvy na dodávku technologie i plynu. Získali jsme navíc, a to ještě v předstihu oproti původnímu plánu, všechna povolení a na jaře letošního roku se plně rozběhly práce na výstavbě paroplynového bloku v Počeradech. To vše jasně prokazuje, že rezervace přenosové kapacity nebyla v žádném případě spekulativní, ale přímo spojená s projektem, který s plným nasazením realizuje,“ uvedla mluvčí firmy. Dodala, že nadále plně spolupracuje s týmem EK a během formální fáze řízení již poskytl a ještě poskytne další relevantní informace a důkazy, aby rozptýlil i zbývající pochybnosti o svém chování tak, jako to již učinil v oblastech, kde byl dnes od původních podezření plně očištěn.