Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vyvrací spekulace: EK šetří Počerady, dalšími dotazy mapuje relevantní trh ČR

ČEZ vyvrací spekulace: EK šetří Počerady, dalšími dotazy mapuje relevantní trh ČR

5.9.2011 12:10
Autor: Redakce, Patria Online

O rozšířeném vyšetřování tuzemské energetiky ČEZ ze strany Evropské komise dnes na titulní straně referoval list Lidové noviny. Mluvčí ČEZu Eva Nováková toto „Zjištění LN“ odmítla a uvedla, že předmětem šetření EK jsou stále Počerady v souladu s v červenci zahájeným řízením a EK jej nijak nerozšířila.

„Lidové noviny se dopustily pochybení. Ve svém článku zcela pomíjejí procesní pravidla, která upravují řízení v oblasti hospodářské soutěže před Evropskou komisí (EK). EK nemůže rozšířit předmět již zahájeného řízení. Pokud by se rozhodla prošetřovat další výtky proti ČEZ, musela by znovu zahájit řízení ohledně těchto nových výtek – což se nestalo a podle dostupných informací a indicií se k tomu EK ani nechystá. Naopak EK se po téměř dvou letech seznamování se s dostupnými fakty a podklady ČEZ rozhodla v červenci letošního roku pokračovat ve formálním řízení pouze v jedné velmi úzké oblasti a sice rezervaci přenosových kapacit pro projekty ČEZ obnovy a výstavby zdrojů v ČR, které údajně bránily realizaci investic do výroby elektřiny společnosti Czech Coal,“ uvedl ČEZ v prohlášení.

Mluvčí Nováková dodala, že obecné dotazy na obchodní údaje z poslední doby, které, jak ČEZu pracovní tým komise potvrdil, obdrželi kromě firmy také další vybraní účastníci trhu , mají EK posloužit k definici relevantního trhu. Tu EK musí ve formální fázi řízení provést, předložit a obhájit na základě sebraných dat.

„Společnost ČEZ je přesvědčena, že se v dalším průběhu řízení prokáže, že se ani v poslední šetřené oblasti ničeho nedopustila. Sama Evropská komise uvádí, že zahájení řízení v žádném případě nepředjímá jeho výsledek. Navíc bylo prokázáno, že na český trh výroby elektrické energie v posledních několika letech vstoupila celá řada nových provozovatelů a realizuje se řada konkurenčních projektů s využitím české přenosové sítě,“ uvedla Nováková.

Evropská komise zahájila v polovině července 2011 formální antimonopolní vyšetřování ČEZ kvůli podezření z blokování rivalů na českém velkoobchodním trhu s elektřinou. Komise ČEZ podezřívá, že shromažďoval kapacity v přenosové síti, aby zabránil vstupu konkurenční společnosti na trh. Pokud by Evropská komise skutečně shledala tuzemskou energetiku vinou, hrozilo by jí udělení pokuty v řádu desítek miliard korun a nebo prodej části majetku.

V listopadu 2009 byla ve společnosti ČEZ zahájena kontrola Evropské komise, dle ČEZu patrně za přispění jejího konkurenta Czech Coal. Ta se dle ČEZu "snaží povýšit bilaterální spor mezi ČEZ a Czech Coal o plnění smluvních závazků na dodávky uhlí do Počerad na evropskou úroveň za použití mechanismů EU pro kontrolu funkčnosti trhů".

Projekt ČEZu v Počeradech je podle Novákové zcela kredibilní. „Ještě dlouho před tím, než proběhla první inspekce Komise v roce 2009, již byly podepsány závazné smlouvy na dodávku technologie i plynu. Získali jsme navíc, a to ještě v předstihu oproti původnímu plánu, všechna povolení a na jaře letošního roku se plně rozběhly práce na výstavbě paroplynového bloku v Počeradech. To vše jasně prokazuje, že rezervace přenosové kapacity nebyla v žádném případě spekulativní, ale přímo spojená s projektem, který ČEZ s plným nasazením realizuje,“ uvedla mluvčí firmy. Dodala, že ČEZ nadále plně spolupracuje s týmem EK a během formální fáze řízení již poskytl a ještě poskytne další relevantní informace a důkazy, aby rozptýlil i zbývající pochybnosti o svém chování tak, jako to již učinil v oblastech, kde byl ČEZ dnes od původních podezření plně očištěn.Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data