Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nevyřešená otázka souběhu funkcí

21.9.2011 12:01
Autor: KŠB, KSB

Problematika souběhu funkcí je jednou z nejkontroverznějších aktuálních právních otázek. Nejvyšší soud ČR trvá na názoru, že není možné, aby člen statutárního orgánu obchodní společnosti byl současně k této společnosti v pracovním poměru (pokud nevykonává jiný druh práce). Obchodní zákoník ani zákoník práce přitom tento souběh samy o sobě nevylučují a v praxi k němu často docházelo.  V restriktivním duchu se k problematice souběhu nedávno postavil také Nejvyšší správní soud. Zjevně jedinou cestou, která může podnikatelům přinést větší právní jistotu, je změna zákona.

Určité naděje na překonání nepříznivého stavu je spojována s novelou obchodního zákoníku, kterou právě projednává Poslanecká sněmovna. Její původní návrh souběh funkcí vůbec neřešil. Ústavně právní výbor ovšem sněmovně předložil pozměňovací návrh, který obsahuje nové ustanovení § 66d s názvem „Pověření obchodním vedením“. Jeho přijetí by mohlo znamenat výslovné uvolnění zákazu souběhu funkcí.  Znění tohoto návrhu ale vyvolává řadu právně  technických otázek, které bude nutné před schválením vyřešit. Týkají se zejména formy, jakou bude ono „pověření“  udělováno.

Je zřejmé, že problematika souběhu zůstává dosud otevřená. V praxi se prozatím pracovní poměry uzavírané v rozporu s judikaturou hromadně neruší. Proto je legislativní řešení tohoto problému nezbytné. Jestli bude řešením zmíněný pozměňovací návrh, zatím ale není jisté.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data